Ko zarađuje, a ne isplaćuje plate, mogao bi u zatvorPoslodavci čije firme dobro posluju, ali ne isplaćuju plate zaposlenima, mogli bi da se suoče sa pretnjom zatvorskom kaznom, pošto Ministarstvo rada i socijalne politike razmatra predlog Socijalno-ekonomskog saveta da neisplaćivanje zarada radnicima bude tretirano kao krivično delo.
Ako vlasnik ne isplaćuje plate da bi zadržao novac za sebe, biće krivično gonjen
- Već duže vreme odlazim na posao, a ne sećam se kada sam poslednji put primila platu. Poslodavac mi ne uplaćuje ni doprinose. Dobijamo s vremena na vreme po neku hiljadu da bi nam zamazali oči i to je sve - priča Irena V., zaposlena u jednoj medijskoj kući u zapadnoj Srbiji.
Ovu buduću majku ne zanimaju razlozi zbog kojih njen poslodavac nije u situaciji da joj isplati platu, jer kako kaže uvek postoji mogućnost da para nema zato što vlasnik izvlači novac iz firme. Upravo zbog slučajeva poput ovog Socijalno-ekonomski savet je pokrenuo inicijativu za izmenu Krivičnog zakona i prosledio je Vladi. Ovim izmenama neisplaćivanje zarada zaposlenima za period duži od tri meseca tretiralo bi se kao krivično delo.
- Poslodavac se može krivično goniti samo ako nije isplatio zaradu ne bi li ta sredstva prigrabio za sebe. Naravno, ne mogu se goniti oni koji nisu u stanju da naplate potraživanja, pa nemaju ni odakle da izmire dugovanja prema radnicima - kaže Nebojša Atanacković, član Socijalno-ekonomskog saveta ispred Unije poslodavaca Srbije.
U Ministarstvu rada za “Blic” kažu da se ovaj predlog trenutno razmatra.
- Ministarstvo će podržati svaku inicijativu koja za predmet ima zaštitu prava radnika koja su definisana Zakonom o radu, a to je između ostalog pravo na zaradu i pravo na redovnu isplatu te zarade - kažu u Ministarstvu.
Primeri Hrvatske i RS
U Hrvatskoj je od 1. januara na snagu stupio krivični zakon kojim se neisplaćivanje plata tretira kao krivično delo, osim ako poslodavac nije u mogućnosti da isplati platu jer za to nema novca na računu. Predviđena je kazna od tri godine zatvora, a od krivičnog gonjenja poslodavci mogu da se oslobode ako naknadno isplate plate. Slične izmene zakona predložene su i u Republici Srpskoj, gde su predviđene kazne od tri do pet godina.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović rekao je da ima nagoveštaja da će Vlada Srbije usvojiti ovu incijativu sindikata koju je prihvatio Socijalno-ekonomski savet.
Poslodavci su međutim podeljeni u stavu da li Vlada treba da usvoji ovaj predlog. Branislav Grujić, vlasnik „PSP Farmana”, kaže da takav zahtev nema smisla jer bi onda trebalo pokrenuti krivičnu odgovornost za sve učesnike u lancu koji jedni drugima ne plaćaju na vreme, a ne samo poslodavce.
Na drugoj strani, Petrašin Jakovljević, generalni direktor “Metalca”, podržava predlog.
- Poslodavac je kriv i ako očekuje od radnika da dođu na posao, a pri tome nemaju šta da rade, jer je na njemu ili da im obezbedi posao ili da stavi ključ u bravu - kaže Jakovljević.
Zoran Ivošević, bivši sudija Vrhovnog suda Srbije, kaže da ne postoji osnov za izmene Krivičnog zakona u ovu svrhu jer se problem sa nesavesnim poslodavcima može rešiti i primenom postojećih propisa.
blic