Zdrava ishrana bazirana na biljkama savršeno je rešenje za ova ključna razdoblja života.
Trudnicama, dojiljama, deci i mladima koristi vegetarijanska ishrana. Svi su oni jako osjetljivi na opasnosti kojima mogu biti uzroci različiti režimi ishrane; zato je sasvim logično da se izbjegavaju masnoće, lekovi, hormoni, pesticidi i drugi oblici mesnih i mlečnih proizvoda.
Trudnice
Žene vegani su uopšteno zdravije od svojih vršnjakinja koje konzumiraju mesne i mlečne proizvode. Zato su već na putu prema laganijim i manje problematičnim trudnoćama.
Proučavanje 1.700 trudnoća na Farmi, velikoj veganskoj zajednici u Tennesseeju, pokazalo je da buduće majke vegani imaju visoku stopu sigurnih trudnoća koje bi oduševile lekare.
Samo jedna od 100 žena rodila je carskim rezom, a u 20 godina zabeležen je samo jedan slučaj preeklampsije (stanje hipertenzije, retencije tečnosti, urinarnog gubitka proteina i dobijanja preterane težine) koja se događa u najmanje 2% trudnoća u SAD-u. I druga istraživanja prikazala su slične rezultate.
Posebne potrebe tokom trudnoće
Sve trudnice trebaju da konzumiraju veće količine proteina. Nalazimo ih dosta u biljnim proizvodima kao što su tofu, tempeh, grašak, orašasti plodovi ili sojino, pšenično i biljno meso kao što su vege-burgeri, kobasice od soje. Ta hrana nema holesterola, ni masnoća, koje se nalaze u proizvodima životinjskog porekla.
Zbog kalcijuma, trudnice treba da jedu mnogo zelenog povrća, kao što su brokoli i kelj. Kalcijum iz većine zelenog povrća lakše se apsorbuje nego onaj iz kravljeg mleka. Još jedan razlog za izbegavanje kravljeg mleka je taj što proteini iz njega mogu proći kroz placentu i čak doći do ženinoga mleka, postičići proizvodnju antitela koja vode prema šećernoj bolesti. Ostala biljna hrana bogata kalcijumom uključuje sojino mleko, smokve, semenke susama, tahini i voćne sokove obogaćene kalcijumom.
Buduće majke takođe trebaju da konzumiraju više gvožđa, folne kiseline i vitamina, uključujući D i B12, koji se nalaze u izbalansiranoj veganskoj prehrani i uobičajenim vitaminskim dodacima koji se uzimaju za vreme trudnoće.
Deca vegetarijanci
Nikada nije prerano za zdrave prehrambene navike. Prema proučavanju The New England Journal of Medicine najmanje 60% dece i mladih ljudi pate od ranih bolesti venskog sastava.
Celovita biljna hrana, napravljena za snažna zdrava tela, super je početak u životu.
U sedmom izdanju svetski poznate knjige Nega novorođenčadi i dece, najcenjeniji američki pedijatar dr. Benđamin Spock za decu preporučuje vegansku prehranu. “Sada znamo da postoje štetni efekti mesne ishrane,” rekao je Spock.
“Dobro planirane veganske ishrane za sva ključna razdoblja života, uključujući trudnoću i laktaciju, zadovoljavaju ishranu mladih, dece, adolescenata i podstiču normalan rast”
— stav o vegetarijanstvu Američkog Dijetetskog Udruženja
“Neverovatno je koliko manje obolevaju deca koja su odrasla na biljnoj ishrani umesto na mesu. Ona imaju manje problema s težinom, dijabetesom, visokim krvnim pritiskom i nekim oblicima raka ... Ja više ne preporučujem mlečne proizvode. ... Nekad se kravlje mleko smatralo veoma poželjno, no danas su ipak mnogi nutricionisti i lekari promenili mišljenje.” Mnoga su deca alergična na mlečne proteine i druge sastojke kravljeg mleka. Simptomi koji se pritom javljaju često se pripisuju prehladi ili grčevima, a često ukazuju na netoleranciju na laktozu. Pedijatri često otkrivaju kako su mlečni proizvodi u dečjoj ishrani jedni od uzročnika hroničnih bolesti uva.
Konzumiranje mleka je takođe zabeleženo kao uzročnik astme i intestinalnog krvarenja pa se sumnja da postiče dijabetes kod dece, koji uzrokuje slepoću i druge ozbiljne posledice. Tela neke dece odbijaju mlečne proteine kao nepoznate supstance i proizvode dosta antitela za odbranu od toga “napadača”.
Nažalost, ta antitela takođe uništavaju ćelije koje proizvode inzulin u gušterači, što vodi do dijabetesa.
Deca mogu dobijati sav kalcijum koga trebaju iz povrća kao što su brokoli, keleraba, kelj, grašak, pasulj, sušene smokve, kukuruzni hleb, tofu, sojino mleko i sok od narandže – bez rizika od razvijanja opasnih zdravstvenih problema koji bi mogli ostaviti doživotne posledice.
Savet stručnjaka
Svi proteini i druge namirnice potrebni za rast i zdravlje mogu se naći u biljnim namirnicama, zato ne brinite o izjavama dobronamernih rođaka i neinformisanih lekara.
Sve vesti.