Trudnoća ne mora nužno značiti da više ne smete da se bavite sportskim aktivnostima. Većina žena može da nastavi sa vežbanjem, samo treba da imaju na umu da neće moći da rade sve vežbe istim intenzitetom. Uz vežbu ostaćete zdravi, snažni i spremniji za porođaj i dolazak bebe. Naravno, pre svakog oblika vežbanja, obavezno se konsultujte sa svojim lekarom.
HodanjeHodanje je odlična vežba koju možete praktikovati gotovo svuda. Pre nego što počnete, nabavite udobne cipele. Za vreme hodanja pripazite da se držite uspravno, koristeći abdominalne mišiće kako bi vam leđa bila ravna. Započnite sa 5-10 minuta zagrevanja, zatim nastavite sa hodanjem. Nemojte zaboraviti da se lagano rastegnete posle hodanja kako biste smanjili mogućnost upale mišića. Probajte da hodate minimalno 30 minuta dnevno, tri puta nedeljno.
PlivanjeOvo može biti najbolji oblik vežbe za trudnice, jer ovde postoji i najmanji rizik od povreda. Plivanjem ćete olakšati pritisak sa zglobova, uz osećaj laganog tela u vodi. Plivanje je izvrsna kardiovaskularna vežba kojom koristite velike grupe mišića. Dok ste u vodi, možete da radite vežbe u bazenu, poput akva-aerobika, trčanja u vodi ili plivanja. Plivajte 20 minuta svaki dan, 3-6 puta nedeljno. Izbegavajte vruće kupke ili saunu jer mogu podići vašu telesnu temperaturu na opasan nivo koji može ugroziti bebu.
TrčanjeAko ste trčali pre nego što ste zatrudneli, možete slobodno da nastavite sa tom aktivnošću. Ali, budite pažljivi i slušajte šta vam telo govori, ako se osećate umorno, usporite ili jednostavno hodajte. Nemojte previše da se naprežete. Kako vam se termin porođaja približava, prestanite sa trčanjem. Pre svakog oblika vežbe, obavezno se konsultujte sa lekarom.
AerobikMožete se baviti i laganim aerobikom za vreme trudnoće. Nemojte skakati ni raditi velike pokrete nogama, a ukoliko mislite da vam određena vežba ne odgovara, promenite je. Takođe, uvek možete usporiti ili jednostavno hodati u mestu. Pridružite se nekoj grupi u najbližoj teretani ili vežbajte kod kuće uz DVD.
BiciklizamBudite oprezni sa biciklizmom. Vaš centar ravnoteže se menja, zbog čega ste ranjiviji kod padova. Izbegavajte neravan teren kad vozite bicikl, a imajte na umu da će vam sa povećavanjem stomaka biti sve teže da dohvatite ručke, a posle šestog meseca sedište će vam biti sve neugodnije. Pri vožnji bicikla nemojte da se naprežete i ukoliko je potrebno, napravite više pauza.
PilatesPilates jača celo telo (pogotovo trbušne i leđne mišiće, što bi vam moglo pomoći kod porođaja), čini vas svesnijim vašeg tela i pomaže vam da budete fleksibilniji. Pilates spada među vežbe koje se preporučuju za vreme trudnoće. Neki fitnes centri imaju posebni program za trudnice ili možete nabaviti DVD ili knjigu sa pilates vežbama za trudnice.
JogaJoga se fokusira na opuštanje i tehnike disanja koje vam mogu pomoći da pravilno dišete kad počnu trudovi. Možete vežbati jogu tokom cele trudnoće, ali izbegavajte položaje koji zahtevaju da ležite pravo na leđima i položaje u kojima izvijate telo stomakom upolje. Isto kao i kod pilatesa, neki fitnes centri imaju jogu za trudnice, a druga varijanta je knjiga ili DVD sa vežbama.
stil-magazin.com