Namirnice najizloženije razvoju plesni:
žitarice: kukuruz, pšenica, zob, raž, ječam i pirinač
orašasti plodovi: bademi, lešnici, pistaći, orasi i kokosov orah
mahunarke: kikiriki i soja
voće: najviše grožđe i smokve i suvo voće
povrće
napici: kafa, kakao, vino i pivo
mlečni proizvodi: mleko i sirevi
prerađeni proizvodi: brašno, kukuruzne pahuljice i hrana za odojčad
Kako se odbraniti od mikotoksina
Mikotoksini mogu nastati u svim fazama obrade namirnica - pre žetve, tokom žetve, za vreme skladištenja ili prerade.
U procesu proizvodnje hrane njihov se razvoj može sprečiti raznim metodama, ali nijedan postupak nije efikasan za uništavanje već nastale plesni. Nije je moguće uspešno ukloniti vodom odnosno pranjem, a otporna je i na kuvanje i prženje.
Ipak, postoji rješenje za eliminaciju toksina. Za tu svrhu koriste se sredstva zvana adsorbensi, koji privlače molekule mikotoksina i uklanjaju ih iz organizma.
Ovaj proces moguće je postići jedino u probavnom traktu. Na taj se način sprečava resorpcija u krvotok, pa se velika količina mikotoksina stolicom eliminiše iz organizma.
Najpoznatiji adsorbensi su zelena glina i zeolit. Adsorbensi se uzimaju nakon obroka kako bi vezali mikotoksine i izbacili ih iz tela.
Prirodni antioksidansi takođe mogu biti korisni u borbi protiv opasne plesni. Dokazano je i da beli luk umanjuje nepovoljno dejstvo mikotoksina.
U cilju preventive, preporučljivo je kupovati samo sveže, domaće namirnice. Uzmite u obzir da zapakovane namirnice imaju manju mogućnost razvoja plesni naspram rinfuznih žitarica, orašastih plodova i suvog voća.