Kratka povijest ilustracije
[You must be registered and logged in to see this image.]ILUSTRACIJE:NIKOLIJA BARETIĆ
Modna ilustracija prije svega jest komunikacija, isto kao i svaki drugi oblik umjetnosti. Osim što se mogu gledati s vizualnog, ilustracije je moguće gledati i s psihološkog aspekta. Ono što će netko često primijetiti na radovima ilustratora jest da na neki način crtaju sebe, tj. svoju osobnost, ali i portretiraju i ozračje tog vremena. Modne ilustracije variraju od tehnički preciznih crteža do apstraktnih umjetničkih djela. Kulturne i tehničke promjene proizvele su mnoge medije u kojima ilustratori mogu raditi, a brza promjena mode također je utjecala na stilove izražavanja.
Povijest modne ilustracije počinje u 16. stoljeću, kada mnoga istraživanja i otkrića utječu na društvenu fascinaciju kostimografijom raznih svjetskih područja. Do početka 17. stoljeća zabilježen je nastanak više od 200 kolekcija ilustracija koje su u to vrijeme rađene tehnikom bakroreza i drvoreza, a već se u 17. stoljeću, prije svega u Francuskoj, razvijaju i prvi časopisi koji nastavljaju modnu ilustraciju donositi javnosti.
Krajem 19. i početkom 20. stoljeća, modna ilustracija je bila ukočena kao i društvo, a većinom se portretiralo pripadnike visokog društva utegnute u raskošne kostime. 1920-ih se pojavila Coco Chanel koja je u potpunosti promijenila modu, te ju je učinila ležernijom, a modne ilustracije su također bile pod utjecajem art decoa koji se pojavio tih godina. 1930-ih holivudski glamur se očitovao i na ilustracijama koje su prikazivale romantične i zavodljive figure.
Drugi svjetski rat također je izvršio utjecaj, bilo je to doba velike depresije i neimaštine, ali je Dior nakon velikog rata pokrenuo novi izgled koji je portretirao optimistične žene i ženstvene kolekcije. Pop art 1960-ih crteže je učinio bogatijima bojom, ali i apstraktnijima. 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća konačno je izblijedjela modna ilustracija s naslovnica časopisa, ali to ne znači da je ona potpuno nestala – bila je jednako inovativna, upotrebljavajući neonske boje koje su tada postale popularne.
Povratak na velika vrata
Modna ilustracija se razvila u nekoliko smjerova, što samo pokazuje koliko je slobode u ovom načinu izražavanja, bilo da koristite tradicionalne tehnike, novu tehnologiju, ili pak kombinirate fotografiju i ilustraciju. Sve je to kreativno, baš kao što je i sama moda, a da se modna ilustracija i fotografija mogu savršeno povezati misli i mlada dizajnerica Nikolija Baretić.
[You must be registered and logged in to see this image.]“Mislim da se modna fotografija i modna ilustracija ne razlikuju puno, najčešće prikazuju isti motiv, a to je ženska figura koja je uglavnom provokativna, naglašeni su ženski aduti i make up na njoj te nerijetko aludira na seks, jer seks sve prodaje. U principu, ilustracija za razliku od fotografije djeluje prozračnije i mekše, time lakše dopire do promatrača. Modna fotografija je često inspiracija ilustratorima, pa se te dvije grane umjetnosti zajedno savršeno nadopunjuju.“
U inozemstvu su modni ilustratori prave zvijezde – sjede u prvim redovima na tjednima mode, surađuju s modnim časopisima i modnim kućama, kao što je suradnja Dannyja Robertsa i Gwen Stefani za njene Harajuku Lovers torbe. Mnogi dizajneri danas zapošljavaju modne ilustratore kako bi im pomogli privući pažnju potencijalnih kupaca.
“Trendovi u svijetu umjetnosti, kao i u modi općenito, mijenjaju se prebrzo, i sigurno u trenutku negdje u svijetu nastaje umjetničko usmjerenje koje ćemo pratiti kroz izvjesni period. Osobno smatram da trendove treba pratiti, ali ne im biti trajno podložan“, naglasila je dizajnerica Nikolija.
Upečatljiva ilustracija odjeće pomaže kod portretiranja modela bolje od fotografije, a modni ilustratori u današnjem svijetu iznenađenja i stalne utrke za originalnosti pomažu dizajnerima da njihove skice izgledaju što unikatnije, jer svojim crtežima mogu utjecati na percepciju odjeće i modela. U svakome se djelu očituje neki posebni potpis autora, a modne ilustracije su sve više postale predmet obožavanja.
“Nažalost, moglo bi se reći da modna ilustracija nikada nije bila zastupljena koliko modna fotografija, ali zbog toga zasigurno i ima određenu vrijednost“, kaže Nikolija, te dodaje: “Moram primijetiti da urednici brojnih editorijala u zadnje vrijeme pribjegavaju kombinaciji modne fotografije i modne ilustracije i to sa jako dobrim rezultatima.“
Bili vi obožavatelji ili samo znatiželjnici koji se zanimaju za modnu ilustraciju, Vogue je pokrenuo projekt “Art in Fashion“, koji omogućuje online kupovinu radova ponajboljih modnih ilustratora, nastalih u razdoblju od 1965. do 2010. godine. Cijene im se kreću od 250 do čak 6000 funti, a veliku bazu radova potražite na internetu i pogledajte je li Vogue opravdano skinuo modnu ilustraciju sa svojih naslovnica.