Svi roditelji greše. Setite se samo svojih roditelja...
Istina je da niko nije nepogrešiv, naročito ne novi roditelji. Ipak, ako znate 10 najčešćih grešaka koje roditelji prave, možda ćete uspeti da ih izbegnete.
1) Paničenje ni oko čega i oko svega
Mnogi roditelji imaju prenaglašene reakcije na pljuckanje, povraćanje i druge stvari koje bebe inače rade i bebe osećaju tu nervozu. Roditelji umeju da protraće čitavu godinu bebinog života opterećujući se sitnicama. Da li ona to previše pljucka danas? Da li je danas beba dovoljno jela? Da li ona previše plače?
Opustite se i uživajte u prvoj godini svoje bebe, jer su bebe mnogo žilavije nego što mi mislimo.
2) Ne dozvoliti bebi da plače
Roditelji smatraju da je njihova osnovna dužnost da ne dozvole da beba plače. To je zato što roditelji misle da rade nešto loše ako njihovo dete plače i da oni to moraju ispraviti. To ne mora biti uvek tačno. Dešava se da beba plače iako je presvučena i nahranjena. Ako pak vaše dete neutešno plače sat vremena i plač je praćen groznicom, osipom ili povraćanjem - morate se obratiti svom pedijatru.
3) Probuditi bebu radi podoja
Bebe koje su dojene mogu i treba da spavaju cele noći. Vrlo često roditelji su u zabludi misleći da majčino mleko nije dovoljno da održi bebu sitom tokom cele noći, što nije tačno, čak se preporučuje da bebe i majke koje doje spavaju tokom noći.
4) Zbunjujuće pljuckanje i povraćanje
Razlika između povraćanja i bebinog "pljuckanja" jeste učestalost, a ne količina i jačina izbacivanja sadržaja. Ako beba povraća zbog stomačnog virusa, to će biti na 30-45 minuta, bez obzira na to kada je hranite.
5) Olako shvatanje povišene telesne temperature
Svaka rektalna temperatura kod beba koja prelazi 38 stepeni treba da bude znak za uzbunu. Jedini izuzetak može biti temperatura koja se javlja kod beba nakon vakcinacije. Roditelji greše, oni misle da će rešiti problem ako bebi daju lek za snižavanje temperature. Imuni sistem novorođenčeta nije sposoban da se sam izbori sa infekcijom.
6) Neispravno postavljanje auto-sedišta
Svaki roditelj koji je pokušavao da namesti auto-sedište sigurno zna da to nije nimalo lak posao. Najpre morate izabrati pouzdano i dobro sedište, a kada ste to učinili, najbolje bi bilo da se tamo gde ste ga kupili obratite za informaciju o njegovom montiranju. Život vaše bebe može da zavisi od toga.
7) Zanemarivanje oralne higijene
Mnogi roditelji ne razmišljaju o zubima svojih beba sve dok za to ne bude kasno. Nikada nije prerano da počnete sa stvaranjem navike kod deteta i održavanjem oralne higijene i zuba. Evo nekoliko saveta:
Nemojte davati bebi flašicu sa mlekom u krevet kada joj zubi niknu. To povećava rizik od stvaranja karijesa.
Nakvašenom gazom prebrišite bebine desni. Počnite da koristite četkicu za zube kad beba napuni godinu dana.
Bitno je da da vaše dete unosi dovoljno fluora. On je prirodni sastojak vode i pomaže u sprečavanju karijesa. U nekim gradovima fluor se dodaje vodi iz gradskih vodovoda. Konsultujte se sa lekarom u vezi sa dopunama fluora.
Zanemarivanje povezanosti u braku
Morate biti upućeni na svog partnera, nemojte ga zanemarivati. Ovo je veoma česta greška koju roditelji prave. Oko beba ima mnogo obaveza, ali nikada nemojte gubiti taj osećaj da ste u braku, da ste par i posvetite malo vremena i tome.
9) Svađanje pred bebom
Čak i tromesečna beba oseća negativne vibracije. Kada živite sa nekim, povišeni tonovi i gunđanje jesu neizbežni, ali ako je to suviše često i zastrašujuće, onda je podjednako loše kao i ići u drugu krajnost.
10) Verovanje nepouzdanim izvorima
Morate voditi računa o tome kome verujete u vezi sa savetima za vašu bebu.
Zdravlje.