Kako da održite svežinu rezanog cveća?Ako vas je neko obradovao prelepim buketom ili ste cveće ubrali u svojoj bašti, sigurno želite da vaš cvetni aranžman što duže traje. Pitate se kako da sačuvate odnosno produžite svežinu rezanom cveću. To je zaista jednostavno, ukoliko se pridržavate sledećih uputstava.
[You must be registered and logged in to see this image.]Temperatura prostorije je jedan od najvažnijih činilaca za uspešno održavanje rezanog cveća. Važno je da prostorija u kojoj se cveće čuva ne trpi veće promene temperature, pošto ono stvara kondenzaciju vode na laticama, a to dovodi do početka truljenja. Većina cvetnih vrsta traži nižu temperatru, a ukoliko se opredeljujete za određene vrste dobro da je sa se upoznate s uslovima koje one traže.
Dalje od promaje i izvora toplote – Rezano cveće ne treba držati u blizini izvora toplote (radijator, TA peć, grejalica ili šporet). Treba znati i da je većinu vrsta neophodno zaštititi od promaje, a to znači da cveće ne sme biti izloženo direktnom udaru vazduha u hodnicima ili ispod rashladnih uređaja. Strujanje vazduha i povišena temperatura smanjuju vlažnost vazduha zbog čega dolazi do povećanog trošenja vode preko površine biljnih organa, a to dovodi do bržeg uvenuća. Ukoliko ste u mogućnosti da izaberete mesto gde će se vaše cveće u vazi ili cvetni aranžman duže održati, opredelite se za hladniju prostoriju bez jačeg strujanja vazduha.
Voda uvek mora biti čista i sveža, a to znači bogata kiseonikom. Treba je menjati često, leti svakodnevno, a u zavisnosti od potrebe i više puta na dan. Na taj način se sprečava pojava bakterija i algi koje se, razvijaju na cvetnim stabljikama i na zidovima posude i ostaju u vodi čineći je mutnom, zaprljanom i često – neprijatnog mirisa. Treba voditi računa i o nivou vode u posudi, jer on utiče na fiziološke procese biljke. Poznato je da je svakoj vrsti potreban precizno određen nivo vode, pa je zato preporučljivo da se svaka cvetna vrsta drži u zasebnoj posudi sa vodom. Ruža, na primer, traži što više vode, dok je gerberu potreban nivo vode visine dva do tri prsta.
[You must be registered and logged in to see this image.]Vaza takođe može imati značajan uticaj na vek vašeg rezanog cveća. Pobrinite se da pre sipanja vode posudu dobro operete. Ona mora biti čista i kod promene vode – zapamtite, zamenjena voda u neopranoj vazi nema nikakvog značaja. Bakterije i alge koje se lepe na zidove vaze i cvetne drške umeju da budu vrlo uporne, pa je potrebno temeljno čišćenje vaze, a drške treba kratko pustiti pod mlaz vode da se isperu. Najbolje je dezinfikovati posudu nekim sredstvom koje će odstraniti mikroorganizme koji zagađuju vodu. Važno je i da vaza bude odgovarajuće veličine – širine i visine, kako bi cveće u njoj bilo komotno smešteno i dobijalo dovoljno vode, vazduha i svetlosti.
Po mogućstvu izbegavajte metalne vaze, jer one mogu dovesti do bržeg propadanja cveća. Priprema cveća je veoma važna za trajanje cvetne dekoracije.
Pre nego što stavite cveće u vodu, pažljivo podrežite stabljike. Nakon branja, stabljike se na kraju na kome su bile odsecene lagano suše, zato je potrebno da pre smeštanja u vazu, oštrim nožem ili makazama, odsečete kraj stabljike za 3-5 cm . Rez je poželjno izvesti pod vodom, u nekoj posudi ili pod mlazom iz česme. Podrezane stabljike što brže stavite u vodu kako biste sprečili dalje sušenje cveta. Ovo učinite posle branja u bašti ili po dobijanju buketa iz cvećare.
Pored ovoga, neophodno je da uklonite svo lišce koje bi nakon stavljanja cveća u vazu moglo da završi pod vodom. Lišce je pod vodom izloženo uticaju bakterija, pa vrlo brzo trune. Taj proces bi uprljao vodu i doveo do stvaranja neugodnog mirisa i daljeg propadanja cveta i život vašeg cvetnog aranžmana bio bi kraci. Odstranite i uvele cvetove i delove biljke podložne truljenju, jer dovode do bržeg propadanja preostalog cveća.
Dodaci vodi – Za očuvanje cveća u vazi možete se poslužiti i trikovima koji podrazumevaju dodavanje određenih hemijskih supstanci. U vodu za cveće možete sipati malo soli. Aspirin će takođe dobro poslužiti, ako jednu tabletu rastvorite i sipate u vazu sa vodom. Da cveće duže ostane sveže dodajte u vazu kašiku-dve srebrne vode. Reč je o preparatu koji, zahvaljujući svojstvima srebra, ubija mikroorganizme, a kupuje se u apotekama. Srebrna voda će sprečiti razmnožavanje bakterija i ostalih mikroorganizama, sačuvati svežinu vode u vazi, a time i svežinu cveća.
Saveti:
Ne stavljajte cveće u blizinu voća ili povrća. Voće i povrće izlučuje etilen, hormon starenja.
Stavite cveće u mlaku i odstajalu vodu, nikako u hladnu, hladna voda začepi pore.
Tokom svakodnevnog održavanja rezanog cveća stabljiku umočite u posudu sa vodom i orežite je POD vodom. To se radi zato što se u provodne snopice uvuče vazduh kada se reže na suvo i napravi se vazdušni mehur koji sprečava prolazak vode. Ovako će povući vodu, što je idealno.
Izvor: kakopedija.com