Pet bisera beogradske arhitekture„Sedamdesete i osamdesete godine bile su zlatno vreme za beogradsku arhitekturu. Devedesetih smo imali jednu 'staklomaniju', u smislu da se arhitektura podala tom krhkom i nerazgradivom materijalu, ali se on u poslednje vreme povlači pred novim tehnologijama. U Beogradu danas sve je utihnulo, nema velikih gradilišta, osim u najavi četiri ili pet objekata krajnje nesigurne realizacije“, kaže profesor Mihajlo Mitrović, jedan od velikana domaće arhitekture.
DNEVNIK - Za monografiju “Arhitektura Beograda 1950-2012” (“Službeni glasnik”), koja je sinoć predstavljena u Udruženju književnika Srbije, profesor Mitrović dobio je nagradu Vukove zadužbine za umetnost u 2012.
Monografija predstavlja autorsku antologiju najznačajnijih beogradskih zdanja izgrađenih tokom poslednjih šezdesetak godina. Arhitekta Mitrović za “24 sata“ izdvaja pet najznačajnijih objekata izgrađenih tokom poslednjih pet decenija u Beogradu.
SAVA CENTAR (1979)
Sava centar je izuzetan, markantan, prostran i potpuno specifičan urbanističko-arhitektonski ansambl grada. Nema sumnje da je gradnja kompleksa Sava centar i hotela u mnogo čemu kod nas bez presedana. Ona je to po opštem pristupu, po organizaciji i efikasnosti građenja, ali pre svega po inventivnom arhitektonskom konceptu i razultatu.
Arhitekta: Stojan Maksimović
Antologija najznačajnijih beogradskih zdanja: Mihajlo Mitrović | Foto: N. Marković
KULE GENEKS (1980)
Autor se odlučio da u celini kule gradi brit-betonom i brutalnističkom arhitekturom, koja je tada tek zakoračila u svet. Velika visina zgrade i struktura ogolelog betona u početku nisu bile dobro prihaćene u javnosti, ali se situacija izmenila kada su se Beograđani navikli na nju, a stručna kritika počela da iznosi povoljne ocene.Arhitekta: Mihajlo Mitrović
POSLOVNA ZGRADA (1995)
Građevina se, posebno svojim atraktivnim izgledom, uspešno uklapa u širu urbanu kompoziciju i njenu pešačku mrežu naslonjenu na pravac prema Studentskom trgu. Istovremeno, ona se visinskim kopčama i stilskim oznakama suseda skladno umeće u spomeničko orkuženje najvišeg ranga. Iako je građeno usled sankcija, zdanje je doseglo mnoge vrednosti.
Arhitekte: Spasoje Krunić i Slobodan Rajović
ZGRADA OBJEKTIV (2001)
Na samom pragu trećeg milenijuma Beograd je dobio svoju arku, svoj Defans, mesto odakle se kroz džinovski arhitektonski okular sagledava do sada neviđena panorama grada. Beogradski arhitekata Đokić, iskoristio je, kao nijedan od ranijih graditelja, najveće vrednosti duha mesta i izgradio jedan sasvim neočekivani urbani reper grada.Arhitekta: Aleksandar Đokić
PORODIČNA KUĆA (2012)
Kuća je atipična, izvan uobičajenih šema porodičnih zgrada, sa originalnim rešenjem koje čak pomalo zbunjuje, ali već na prvi pogled unapređuje ambijent u kome se nalazi i bez izizetka privlači pažnju. Zadivljujuće je jednostavna, sa rafiniranim detaljima. Bez mermera i bleštavih materijala, bez luksuza, sačinjen je veoma jednostavan i ugodan dom.
Arhitekta: Branislav Mitrović
24sata