AstmaAstma bronchiale je jedna od najčešćih hroničnih bolesti. U svijetu boluje preko 300 miliona ljudi od astme i njenih posljedica.
Na žalost, još uvijek nisu svi astmatičari dijagnosticirani. Pretpostavlja se da oko 25%, najviše 50% bolesnika znaju da imaju astmu. Prema nekim izvještajima, traje i do 8 godina dok dođe do dijagnoze astme. Često se simptomi pogrešno vide kao gripalne infekcije, bronhitis ili upala pluća.
Ukoliko kašljete sedmicama, posebno noću, na hladnom zraku ili za vrijeme fizičkih aktivnosti, postoji vjerovatnoća da imate astmu.
Simptomi astme su:
kašalj prilikom fizičke aktivnosti
kašalj noću
kašalj koji je prisutan dugo nakon prehlade
problemi sa disanjem
pritisak na prsima
proizvodnja zvukova (zviždanje) u bronhijama.
Zimsko vrijeme sa hladnim vanjskim temperaturama pojačava simptome astme i zato se najveći broj pacijenata dijagnosticira baš u ovo doba godine, ali zimi isto dolazi i do najčešćih pogrešnih dijagnoza, jer se pretpostavlja da se radi o nekoj tipičnoj zimskoj bolesti. Zato je najbolje što prije otići ljekaru za plućne bolesti da bi se razjasnilo da li je bolest prisutna ili ne.
Zimi na razvoj astme negativno utiču hladan zrak i magla, viralne infekcije disajnih puteva i boravak u prostorijama sa lošim, zagađenim zrakom.
Napadi astme su prouzrokovani naticanjem sluznice bronhija, upalom bronhija i pojačanim lučenjem sekreta u bronhijama.
Postoje različite forme astme sa različitim uzrocima bolesti. Gruba podjela je u alergijske i nealergijske vrste astme.
Pored alergije kao najvećeg faktora rizika za nastajanje astme, nova istraživanja pokazuju da na razvoj astme utiču i debljina djeteta te povećana osjetljivost sluznice bronhija koja može biti prouzrokovana i čestim upalama.
Pored ovih urođenih faktora, na razvoj astme negativno utiču i vanjski faktori kao što su zagađen industrijski zrak i dim cigareta u prostorijama gdje se nalaze djeca.
(zdravlje.at)