Najmisterioznija serija srednjovekovnih tapiserija koja provocira u svojoj tajanstvenosti, vekovima je interpretirana na različite načine. Ako vas je Trejsi Ševalije dotakla i potkačila knjigom Dama i jednorog, sigurno vas zanima priča o neverovatnim tapiserijama izloženim u pariskom muzeju .
U muzeju Musée de Moyen Age (Nacionalni muzej Srednjeg veka), nekada poznat kao Musée de Cluny u Parizu, nalazi se serija od 6 istkanih tapiserija. Tajanstvene, zamršene i vrhunski izrađene, odišu harmonijom, redom i logikom priče.
Svaka tapiserija nudi upečatljiv prikaz žene u interakciji sa jednorogom. Žena je raskošno odevena sa bogatim nakitom, stoji na plavom ostrvu trave, okružena crvenom pozadinom posutom cvećem i razdraganim životinjama. Treći element koji dopunjuje trougao i koji ne izostaje uz damu i jednoroga je lav.
Pretpostavlja se da su tapiserije istkane krajem 15. veka u Flandriji, a da je naručilac Žan la Vist. U izradi je korišćen stil mille-fleurs (hiljadu cvetova) karakterističan za kraj 15. i početak 16. veka. U srednjem veku tapiserije su bile značajni indikatori blagostanja, bogatstva i društvenog statusa.
1841. ponovo ih je otkrio francuski inspektor istorijskih spomenika. Bile su u lošem stanju, izjedene od pacova, pohabane i oštećene. Francuska vlada ih je otkupila 1882. i od tada stoje izložene, restaurine u pariskom muzeju.
Photo: moacirpdsp / Flickr
Photo: moacirpdsp / Flickr
Pripadaju najvećim umetničkim ostvarenjima srednjeg veka i simbolišu 5 čula: ukus, miris, vid, sluh i dodir. Šesta tapiserija na kojoj je zlatnim slovima istkano A mon seul desir (Moja jedina želja) vekovima je centar diskusije. Jedna od interpretacija kazuje da ona, zapravo, simbolizuje ljubav i razumevanje.
Šest impozantnih tapiserija su:
Ukus
Dama uzima slatkiš sa zlatnog tanjira koji joj prinosi sluškinja, dok joj je pogled uperen ka papagaju koga drži u uzdignutoj levoj ruci. Čulo ukusa fokusirano je i na majmuna koji sedi pored njenih nogu i prinosi slatkiš svojim ustima.
Miris
Čulo mirisa prikazano je kroz cveće od koga dama plete venac. Sluškinja asistira, dok majmun miriše opojan cvet.
Vid
Dama sedi, desnom rukom drži ogledalo u kojem se reflektuje lik jednoroga koji pored nje kleči na zemlji pri čemu prednje noge suptilno oslanja na damino krilo. Lav je na levoj strani, drži zastavu visoko u vis.
Sluh
Dama svira orgulje postavljene na stolu sa turskim ćilimom. Kao i na drugim tapiserijama, lav je sa leve, a jednorog sa desne strane, drže zastave sa grbom naručioca tapiserija.
Dodir
Ovoga puta dama je ta koja drži zastavu, dok levom drugom dodiruje rog jednoroga. Lav nije toliko u prvom planu, sedi po strani i posmatra prizor. Jednorog je ukroćen dodirom dame.
Moja jedina želja
Šesta tapiserija odudara od ostalih, znatno je šira i nešto drugačijeg stila. Dama odlaže u kovčežić nakit koji ju je krasio na prethodnih 5 tapiserija i stoji ispred šatora na kojem zlatnim slovima piše A Mon Seul Désir. Ostaje večita misterija uz sijaset interpretacija.
Mitologija kaže da je jednorog beli konj sa spiralnim uspravnim rogom na čelu čijim telom struji srebrna krv. U srednjem veku jednorog je uglavnom tumačen kao simbol Hrista, pri čemu je rog spona i jedinstvo između boga i Isusa.
Jednorozi su kroz istoriju uživali epitet fascinantne snage, iako stvarno postojanje nikada nije dokazano, čak i u moderno doba ljudi veruju u moć ovih čudesnih bića. Odišu čistotom, nevinošću i vernošću.
Pored tapiserija, u muzeju su izložene i druge srednjovekovne umetničke dragocenosti. Svi aspekti srednjovekovnog života izbijaju na površinu. Eksponati su raznoliki: mačevi, štitovi, vitražni prozori.
Jedan od najprivlačnijih umetničkih ostvarenja je gotička kupola sa plafonom koji počiva na centralnom stubu. Izgleda kao raskošno drvo koje se razvilo u impozantan kompleks kamenih greda. Muzej poseduje i bogatu kolekciju skulptura i rezbarija, starih i oko 1000 godina.
Zdanje u kojem je muzej smešten, izgrađeno je u gotičkom stilu na ruinama starog rimskog kupatila. Ono što je danas najveći izložbeni prostor, u vreme Rimljana bilo je hladno kupatilo. Ostatak starih kupatila nalazi se u dvorištu muzeja, i prilično su uočljivi spolja.
I kada obiđete sve odaje muzeja, misli vas ponovo vuku ka šestoj tapiseriji i dalje vas kopka pitanje šta je zapravo jedina želja dame sa jednorogom. Sigurno ćete se vratiti još jednom do te iste sale i zagnjureni u tišinu i zamišljeni ženski svet pogledati platno još jedanput studiozno od vrha do dna.
Dama skida sav svoj nakit i odlaže ga u kovčežić. Možda se na taj način oslobađa od spoljnog sveta kojim je na prethodnih 5 tapiserija bila okupirana, i sebe u potpunosti predaje unutrašnjem traganju za verom i ljubavi.
Možda odlaže svoju ogrlicu kao izraz svoje slobodne volje u znak odricanja od žudnji pobuđenih ostalim čulima. Ili ipak simbolizuje šesto čulo – razumevanje?
Lokacija
Musée du Moyen Age (nekada Musée de Cluny)
6, place Paul Painlevé, metro Cluny-La Sorbonne
B92