Japanci slave praznik cvetanja trešnje
Dok je kod nas loše vreme, sneg i kiša, u Japanu je stiglo pravo proleće. Japanci radosno isčekuju tradicionalni praznik Sakura, Dan cvetanja stabla trešnje. Za njih cvetanje trešnje predstavlja simbol sreće, označava dolazak proleća, ali i početak školske i fiskalne godine. Oni se okupljaju se ispod stabala i uživaju sa voljenima u njihovim ružičastom cvetovoma.
Svake godine stanovnici Japana sa nestrpljenjem očekuju pupoljke cveta trešanja, a samo cvetanje za njih predstavlja veliki događaj, koji se slavi. U to vreme Japanci pričaju samo o tome i to je glavna tema u medijima, jer se deo programa odvaja za davanje detaljnog izveštaja o njenom cvetanju.
Čak su i novine preplavljene slikama ovog cveta. Cvetanje trešanja predstavlja prekretnicu u životima Japanaca svake godine, jer tada počinje školska godina za đake, ali i nova poslovna godina za privrednike.
U Japanu se smatra da cvet trešnje donosi uspeh, pa je zato običaj da cela porodica provede dan ispod nje, gde provodi sate u sedeljkama uz jelo i piće.
Mladencima koji provedu dan njenog stabla u cvatu predstavlja i garanciju za da će im brak biti uspešan i dugovečan. Oni takođe, na taj dan piju čaj od trešnjinog cveta. Pored simbola sreće, cvet trešnje predstavlja i simbol prolaznosti i čistote. Ono što bitno razlikuje Japance od nas, jeste to da, za razliku od nas, Japanci značaj pridaju samom cvetu trešnje, ali ne i plodu.
Trešnjin cvet predstavlja japanski nacionalni cvet. On je ujedno i simbol sreće. Već hiljadama godina stara tradicija, koja se naziva ohanami, što na japanskom znači: “ići i gledati trešnjin cvet” i dan danas živi u ovoj zemlji.
Pre samog praznika, Japanci danima prate meteorološke uslove za cvetanje i predviđaju taj dan. Tradiciju dočeka cvetanja trešnje su započeli još u Heian periodu od 794. do 1191. Godine.
Japanski umetnici, slikari, pesnici i aristokratija slavili su samo cvetanje drveta, kultivisali su ga baš zbog njegove lepote.
Cvetu trešnje posvećeno mnogo pesama, književnih dela i legendi. Prema nekim procenama u Japanu ima više od milion stabala, a jedno stablo pitome trešnjeo, ukrašava i dvorište Bele kuće. Amerika ga je dobila od Japana, kao znak pružanja prijateljske ruke i otvaranja prema svetu, pre 150 godina.
Cvetovi japanske trešnje su bele i ružičaste boje. Imaju pet nežnih latica, koji podsećaju na cvetove domaće trešnje.
Trešnja je izuzetno otporna na niske temperature i tokom zime, može da izdrži temperature i do minus 28 stepeni.