FORD
H.ford
Ford ili preciznije Ford Motor Company duguje ime svom osnivaču, Hanry Fordu (1843-1947). Tvornica Ford je prve dve godine, od osnivanja 1901. godine do 1903. godine, nosila drugi naziv, da bi ime koje sada ima dobila 1903.godine.
DAIMLER
Gottlieb Daimler (1834-1900) bio je inženjer u firmi, pogodite, Daimler Motoren Gesellschaft.
BENZ
Karl Benz (1844-1929) je bio njemački inženjer, koji je 1866.godine izumio vozilo na tri točka, prvo koje je bilo pokretano četverocilindričnim benzinskim motorom.
OPEL
1898. godine petorica braće Opel su počeli proizvodnju mašina za šivanje i bicikla u fabrici Adama Opela, kako joj je bilo ime po jednom od braće. Međutim, fabrika ubrzo počinje proizvodnju automobila, i u tome joj dobro ide. Opel je bio prije Drugog svjetskog rata najveći evropski proizvođač automobila.
RENAULT
renault,
louis
Imena fabrika prema osnivačima nisu bila strana ni za Francusku. Louis Renault (1877-1944), Marcel Renault (1882-1903) i Fernand Renault (1865-1901) osnovali su 1899. godine, La Compagnie Renault Frères. Fabrika je 1945. godine nacionalizovana zbog sardnje braće Renault sa Nijemcima i promijenjeno joj je ime, ali je u imenu, ipak, ostalo ime Renault , u La Régie nationale des usines Renault.
PEUGEOT
Armand Peugeot (1849-1915) osnovao je 1895 La Société des automobiles Peugeot ili Automobilsku kompaniju Peugeot.
CITROEN citroen,
andre plakat
Prvo ime za fabriku Citroen bilo je Le Quay de Javel’s, ali je ubrzo ime promijenila u Citroen prema svom osnivaču André Citroenu (1878-1935).
HONDA
Uprkos velikim razlikama u evropskoj i američkoj kulturi u odnosu na japansku, imena fabrika su davana po istom principu. Tako je Honda dobila ime po svom osnivaču Soichiro Hondi, koji je živio od 1906. do 1991. godine. To ime je nosila od samog osnivanja 1948. godine. U početku Honda je proizvodila samo motore, a poslije, tačnije 1964. godine. počinje proizvodnju automobila.
PORSCHE
San dr Ferdinanda Porschea je bio da napravi auto po prihvatljivoj cijeni uz podršku novog njemačkog kancelara Adolfa Hitlera. To mu je pošlo za rukom 1934. godine kada je Porsche uspio da izgradi fabriku u Wolfsburgu i proizvede svoje prvo auto. Samo nismo sigurni da li je njegov san o autu po prihvatljivoj cijeni zaista ikada ispunjen.
TOYOTA
Sakichi Toyoda (1894-1952) osnovao je fabriku The Toyoda Automatic Loom Works Ltd. 1926. godine. 1935. godine fabrika, koja se u početku nije bavila proizvodnjom automobila, proizvodi svoj prvi automobil. Kishiiro Toyoda, sin Sakichia, mijenja ime fabrike u The Toyota Motor Company.
MERCEDES
Austrougarskog konzula u Francuskoj Emil Jellineka koji je bio zvanični predstavnik fabrike automobila Deimler za Austriju, Mađarsku, Francusku i SAD, inspirisala je njegova kćerka Mercedes , da po njoj da ime svojoj kompaniji. 1902. godine registrovao je ime Mercedes koje je bilo namijenjeno njegovim budućim autima.
ALFA ROMEO
1910. godine formirana je fabrika Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (ALFA) kada je grupa talijanskih biznismena kupila je posrnulu francusku fabriku auta u blizini Milana. 1915. godine ALFA-u je preuzeo industrijalac Nicola Romeo. Novo i ime koje i danas nosi, fabrika je dobila nakon Prvog svjetskog rata; tako što je starom imenu Alfa dodano ime novog vlasnika Romeo.
ROLLS-ROYCE
Henry Royce, rođen 1863. godine, izvrsan inženjer bio je vlasnik fabrike kranova i dinama pod imenom F.H.Royce & CO. U proljeće 1904. godine upoznaje Charlesa S. Rollsa, aristokratu, sina zemljoposjednika i velikog avanturist. Rolls u njemu vidi veliki talenat i perspektivnog inženjera i obećava mu da će mu pomoći u izradi motora za automobile. Taj njihov usmeni sporazum se i zvanično potvrđuje potipisivanjem ugovora između "C.S.Rolls and CO" i Royceove kompanije, prema kojem Rollsova kompanija dobija ekskluzivno pravo na prodaju Royceovih auta u Velikoj Britaniji pod novim imenom Rolls-Royce.
FIAT
Ali, ipak, nisu svi osnivači davali svojim fabrikama ime po sebi. Fiat, na primjer, je osnovan 1899. godine od strane Giovanni Agnellia (1865-1945). Fiat nije bilo ime njegovog djeda, niti pretka, nego je skraćenica za Fabrica Italiana Automobilii Torino. Iako nije dao ime fabrici po sebi, Giovanni Agnelli se pobrinuo da kompanija FIAT ostane i do danas u rukama njegove porodice.
BMW
1916. godine Nijemci Gustav Otto i Karl Rapp osnovali su Bayerische Fleugzeug Werke, fabriku koja je proizvodila motore za avione. Nakon Prvog svjetskog rata oni su promijenili svoj proizvodni program i počeli su proizvoditi automobile. Staro ime koje je značilo Bavarska fabrika aviona više nije odgovaralo, pa su ga 1922. godine promijenili u Bayerische Motoren Werke (Bavarska fabrika motora), bolje znana pod skraćenicom BMW.
VOLKSWAGEN
Ime njemačke fabrike Volkswagen dolazi od duha ili namijene koja je bila vodilja u osnivanju ove kompanije. Tj. fabrika je osnovana pod motom da proizvede auta, jeftina i dostupna širim narodnim masama i otuda ime Volkswagen ili prevedeno na srpski "narodni auto".
VOLVO
Šveđani Assar Gabrielson (lijevi na sl.)i Gustaf Larson osnivači Volva, htjeli su da odstupe od stereotipa davanja imena fabrike po svom imenu (ili se nisu mogli dogovoriti čije bi ime stvarno nosila), i velikoj švedskoj kompaniji za proizvodnju auta dali su latinsko ime. Volvo, naime, na latinskom znači "vozim".
AUDI
Interesantno za ovu svjetski poznatu kompaniju je to što je ona svoj naziv "Audi" vuče od male radionice koja se bavila proizvodnjom auta. Ta radionica zvala se "Audi". Međutim, to ime se gubi 1932. godine kada dolazi do udruživanja četiri njemačke radionice, na čelu sa Audijem, u jednu veliku. Ta velika kompanija dobija novo ime "Auto Union AG". Tada je nastao i poznati audijev znak četiri prstena, koji ustvari predstavlja četiri kompanije koje su ga stvorile. Ime audi se gubi sve do 1969. godine, kada dolazi do udruživanja sa kompanijom "NSU Motor Works AG", tada firma ponovo dobija staro ime, ali malo modifikovano "Audi NSU Auto Union AG". Današnje ime kompanija je dobila tek 1985. godine, skraćivanjem imena "Audi NSU Auto Union AG" na samo "Audi AG".
m.b.co