Orada - Komarča (Sparus aurata) Orada je jedna od najljepših riba Jadrana. Uz lubina i zubaca, orada je najinteresantnija riba za sportski ribolov na Jadranu. Budući da se sve ove ribe rijetko i teško love, njihov lov je uzbudljiv, a oradu sportski ribolovci drže kraljicom sportskog ribolova. Uz to, njihovoj popularnosti nesumnjivo doprinosi i visoka kulinarska vrijednost.
Pripada obitelji ljuskavki (Sparidae), a znanstveno ime orade je Sparus auratus L., koje je dobila zbog svoje zlatne boje. Naziv orada nije jedinstven za čitav Jadran. Zapravo je u upotrebi čak tridesetak imena za ovu ribu, od kojih su češće upotrebljavani: dinigla, komarča, lovrata, ovrata, podlanica, sekulica, štrigavica i dr. Na njenoj zlatnoj boji pretežno se zasnivaju nazivi orade i na stranim jezicima. Talijani je nazivaju orata, Francuzi daurade, Nijemci Goldbrasse, a Englezi gilthead.
Orada se ističe velikom i robusnom glavom s razvijenim čeljustima i krupnim usnama. Gornja vilica je malo isturena nad donjom. Linija gornjeg dijela glave orade je parabolično zakrivljena pa orada djeluje malo pogrbljeno. Tijelo je čvrstog kostura, izduženo, iako relativno visoko. Stiješnjeno je u bokovima i prilično usko. Ima razvijene peraje. Boje je na gornjem dijelu tijela modrikastozelenkastosive, a postrance je sivosrebrnaste boje, s uzdužnim smeđim ili smeđezelenkastim prugama. Donji dio tijela je srebrnastobijel. U gornjem dijelu škržnog otvora ima ljubičastocrnu mrlju, a posebno je upadljiva zlatna do narančasta mrlja, smještena na škržnim zaklopcima. I prostor između njenih očiju premošćuje zlatna mrlja.
Težina ulovljenih oradi u prosjeku se kreće od 25 do 30 dag, a u sportskom ribolovu još i više. Inače orada može doseći težinu od 10 kg, a može narasti do 60 cm u dužinu. Spada u porodicu Sparidae u koju se svrstava još osamnaest odreda vrlo cijenjenih vrsta: zubatac, pagar, kantar, arbun, ovčica, fratar, šarag, špar, pic, ušata, bukva, salpa i dr.
Orada je dvospolac. U prvom razdoblju spolne zrelosti je mužjak, a čim pređe težinu od 0,5 do 0,6 kg, pretvara se u ženku i tako ostaje do kraja života. U Jadranu se mrijest orada odvija u prosincu i djelomice u siječnju, na pješčanim terenima. Ova je riba rasprostranjena po čitavom Sredozemlju i istočnom Atlantiku. U Jadranu je rasprostranjena po cijelom uzobalnom dijelu bez obzira na vrstu dna, ali se ipak najčešće drži pjeskovitih i šljunkovitih dna uzduž obale kontinenta i otoka.
Na oradu se rijetko naiđe dalje od obale, po brakovima i oko grebena. Ona se uglavnom drži priobalnog mora, pri čemu se u toplim mjesecima približava obali, a zimi se od nje udaljuje upućujući se u svoja mrijestilišta. Preferira dubine od 5 do 10 m, a dublje od 50 m se ne spušta. Tražeći hranu orada se najčešće vrti oko ušća rijeka, a rado boravi i u mirnim uvalama. Strme obale i dublje priobalno more joj ne odgovaraju. Često se nađe uzduž umjetnih lukobrana, a zalazi i u luke tražeći naselja dagnji po okomitim stranama zidova lučke obale. U zaljevima i kanalima orada nerijetko čini štete na uzgajalištima dagnji i ostriga, gdje rado drobi mlađe i mekše školjke. Inače se lako prilagođava raznim nivoima slanosti mora jer se može naći i u natprosječno slanim i u boćatim (zaslađenim) vodama. S izuzetkom zime, kad se okuplja u veća jata radi mriještenja, nije suviše povezana u grupe.
Zbog svog načina ishrane naviknuta je da se kreće lagano i sporo s izraženom mirnoćom i elegancijom pokreta. Po svojoj prirodi je plaha, ali i lukava. Odličan je plivač i na prvi znak opasnosti u stanju ju je brzo izbjeći. Osjetljiva je na hladnoću i, ako je veće zahlađenje zatekne u plićim i zatvorenijim vodama, često ugiba.
Pretežno se hrani školjkama, puževima i crvićima. Tražeći crve u stanju je vješto glavom prevrtati kamenje. Omiljena hrana su joj dagnje koje drobi svojim neobično jakim zubalom. Školjke i puževe nalazi tako da ih, mašući repom i odbacujući pijesak, iskopa sa dna. Podvodni ribolovci su zapazili da je u stanju naletom na ježa slomiti mu kućicu i zatim pojesti iznutricu zajedno sa zdrobljenim bodljama i kućicom. To su potvrdili i pregledi sadržaja njenog probavnog trakta u kojem su nađeni ostaci zdrobljenih kućica školjki, puževa i ježeva. Hrani se još i manjim rakovima, trpovima, glavonošcima te drugim morskim životinjicama. Napada i ribe. U nedostatku svoje osnovne hrane ne odbija ni otpatke od ljudske prehrane, komade riba (odbačene glave, utrobu i dr.).
Drobljenje školjki mekušaca omogućuju joj snažne vilice koje su opremljene jakim zubima, očnjacima i kutnjacima. Orada na prednjem dijelu zubala ima četiri do šest stožastih, ponešto kukastih zuba, iza kojih se s obje strane vilice nalazi četiri ili pet nizova debelih i zaobljenih kutnjaka. U samom dnu usta, na svakoj vilici, smješteni su po jedan ili dva kutnjaka s velikom krunom i ovalnom, gotovo ravnom površinom.
Način ribolovaOradu se lovi na raznovrsne načine, u sportskom ribolovu ponajviše udicom (tunjom ili štapom), parangalom, ostima i podvodnom puškom. Panulom se ne lovi.
Za lov orade tunjom ili štapom udice se postavljaju na jednaki način. Drugim riječima kod svakog od brojnih rješenja za postavljanje udica, olova, vrtuljaka i najlona, svejedno je hoće li s drugog kraja osnovne uzice biti četvrtasti stiropor (odnosno pluto) ili će najlonska uzica biti namotana na kotur jer će se loviti štapom. Najčešći način izrade udičarskog pribora za lov orade sastoji se u tome da se na osnovnu najlonsku uzicu, debljine 0,40 do 0,45 mm, veže vrtuljak iza kojeg slijedi meduvez, odnosno komad najlona dugačak metar do metar i po. Na ovaj se najlon postavlja klizajuće olovo kojemu se kretanje treba ograničiti još jednim vrtuljkom vezanim na suprotnom kraju meduveza. Na isti se vrtuljak, s druge strane, veže završna uzica debljine 0,30 do 0,35 cm, dužine od 10 do 30 cm. Na završnu uzicu se postavlja udica širine luka 10 do 20, ređe i 30mm. Tunja za lov orade iz čamca može biti potpuno bez olova, samo s udicom privezanom za najlonsku uzicu debljine 0,35 do 0,40 mm.
Od mamaca za oradu se najčešće upotrebljava meso raznih školjki, meso volka, svježa riba (srdela i gavun), veliki morski crv, glava muzgavca, sipica i bobić... Mamac treba da bude dovoljno velik za krupne udice kojima se lovi orada, a potrebno je da bude velik i zbog toga da privuče ovu ribu naviknutu na krupniji zalogaj.
Oradu se može loviti bez torila, ali su rezultati ribolova mnogo bolji ako se natori ribolovna pozicija. Torenje može biti sprovedeno samo u toku ribolova, ali je bolje da se riba privikne na odredeni položaj tako što se torilo razbacuje dan-dva prije ribolova. Za torenje se koristi kaša od smrvljenih slanih srdela, pomiješana sa zemljom ili pijeskom.
Lov na orade se odvija s obale ili iz čamca usidrenog blizu kraja. Dno na kojem se lovi je šljunkovito ili pjeskovito-šljunkovito, obraslo travom. No, trava ne smije biti previše gusta jer, kako se orada lovi udicom spuštenom na dno, mamac na udici lako može ostati nezapažen među travom.
Najbolje doba godine za lov orade je druga polovica jeseni i proljeće, a u drugoj polovici ljeta i zimi ribolov je slabiji. Lovi se uglavnom danju, ujutro ili predvečer. Uzburkano more i vjetrovito vrijeme ne pogoduju ribolovu orade, koja bolje grize za tihog vremena.
Kad orada zahvati mamac, povuče ga prema otvorenom moru - treba joj pustiti da ga ponese par metara, a onda zategnuti najlon. Ako je riba ostala na udici, najlon treba zadržati zategnutim, jer se kod orade udica nikad čvrsto ne zakači pa bi kod suviše labavog držanja najlona udica sigurno ispala. Naime, zbog karakterističnog zubala orade udica se obično samo vrhom zabije između zuba ili se slabo zabode u tvrdo nepce ribe, pa se lako otkači. No, najlon se ne smije niti jako potezati, jer postoji mogućnost da se udica zakačila za usne orade, a one lako pucaju, a postoji i mogućnost da se udica zabijena među zube savije, naročito ako je na udici riba od više kilograma. Stoga je rješenje u neprekidnom laganom pritezanju najlona i dobro podešenoj kočnici špule. Kod izvlačenja orada pruža otpor i svom svojom snagom i lukavstvom (a oboje su zamjetni), pokušava se osloboditi udice.
Komarča ispod 20 centimetara duljine ne smije se loviti, sakupljati niti stavljati u promet.