Internet moze biti sjajan nacin da pronadjete produkt ili servis koji nije dostupan u vasem lokalnom podrucju, kako god veoma je vazno za vas da znate, da li je taj sajt legitiman. Ponekada su tamo individualni biznisi koji imaju sajtove specijalno radi prikupljanja vasih licnih, privatnih informacija ili da vas prevare da kupite nepostojeci proizvod ili servis.
Ovo su nacini kako da otkrijete da li je neki web sajt legitiman ili lazan
1. Zovite telefonom, pisite, ili posaljite Email web sajtu koristeci Kontakt Informacije dostavljene na tom web sajtu da bi proverili legitimnost.
Ako vam se javi sekretarica, govoreci da taj broj nije u upotrebi, ili vam niko ne odgovara tokom regularnog radnog vremena, taj sajt mozda nije Legitiman.
2. Posetite
Whois web sajt da dobijete sve informacije kompanije ili sajta kojeg istrazujete za Validnost.
Unesite web sajt kompaniju ili domen u "
Lookup" box dostavljen na Whois web sajtu i kliknite "
Go" dugme.
Pogledajte
Whois Lookup rezultat da verifikujte da li se informacije poklapaju sa informacijama na trazenom web sajtu; kao njihova zemlja, licni sadrzaj informacija, duzina vremena i postojanja njihovog web sajta ili domena, i datum kada istice web sajt.
Proverite da ki su Whois kontakt informacije objavljene za javnost. Ako su kontakt informacije podesene na privatno, taj web sajt mozda nije legitiman.
3. Kliknite na razlicite linkove na njihovom web sajtu da verifikujete da li one rade propisno i redirektuju vas na korektne stranice.
Ako su linkovi neispravni ili vas vode ka stranicama sa nekim drugacijim sadrzajem, taj web sajt mozda nije legitiman.
4. Kliknite direktno na postojeci Logo koji sadrze nagrade kompanija, certifikate, da bi testirali ispravnost tih linkova. Linkovi vas trebaju odvesti do razlicitih web sajtova sa tim programom ili nagradama.
5. Pogledajte fotografije i sadrzaje na tom web sajtu i uverite se da su oni originalni i u skladu sa kompanijom, produktom koji nude ili servisom.
Legitimni web sajtovi obicno objavljuju detalje sadrzaja ili informacije o njihovom poslovanju i produktu i ne kopiraju i lepe sadrzaje sa ostalih web sajtova.
6. Pogledajte web sajt adresu u adresa baru na vasem Internet pretrazivacu da verifikujete da taj web sajt ili link na koji klikcete ne vrsi redirekciju ka nekom drugom sajtu koji ne znate
7. Procitajte Uslove Koriscenja tog web sajta pre nego sklopite biznis sa njima i verifikujete da li Uslovi Koriscenja imaju smisla.
8. Proverite da li je stranica placanja Secure Sockets Layer (SSL) osigurana da zastiti vas broj kreditne kartice i ostale vase licne informacije koje unosite na tom sajtu.
SSL sigurnosna strana pocinje sa "[https" https"] ili "[http" http"] na pocetku web adrese.
9. Unesite ime kompanije u google web pretrazivac da vidite da li se ona pojavljuje kao pretrazeni rezultat i da vidite da li je ona pomenuta bilo gde na internetu.