Novi trendovi u fitnesuTrendovi poput zumbe i bodi kombata tek su se pojavili, a već se spremaju novine u svetu fitnesa. Sve su popularniji i ekstremni treninzi, poput britanskog vojnog fitnesa.
Priča se da je zumba nastala sasvim slučajno: navodno je trener fitnesa Alberto Perez zaboravio svoju uobičajenu muziku za trening pa je umesto toga pustio svoju omiljenu muziku - salsu i merengue. Pošto je trening bio veoma zabavan, rođen je novi trend. Tako se bar priča.
Potpuno je izvesno da je zumba trenutno jedan od najtraženijih fitnes programa u svetu. U njemu se kombinuju salsa, merengue, samba i ostali latinoamerički stilovi plesa. Prilikom plesanja, koristi se čitava muskulatura i tako se ostvaruje efekat treninga.
S obzirom na to da se tržište fitnesa stalno mijenja, već se razvijaju i različiti izdanci zumbe. Brend se razvija strateški: treneri moraju redovno da obnavljaju svoje licence, a zvanična zumba-muzika može da se koristi samo na originalnim zumba treninzima. U međuvremenu je taj trening prilagođen i različitim starosnim grupama: na primer, zumba 'gold' za starije osobe, zumba 'toning' za one u boljoj formi i 'akva' zumba koja se trenira u bazenima.
Š-bam još je jedan novi trend iz oblasti fitnes-programa inspiriranih plesom. Trening traje 45 minuta i svakih nekoliko minuta menja se muzička numera i koreografija. Nivo težine postavljen je tako da i početnici mogu odmah da se uključe. Svaka tri meseca menja se kompletna koreografija kako polaznicima ne bi postala dosadna.
Zumba i š-bam su dve vrste treninga koje su osmišljene tako da polaznici uopšte nemaju utisak da je trening težak. Pri tom je vrlo važna veza između plesa i fitnesa.
"Ples se često potcenjuje“, kaže za DW profesor Klaus-Mihael Brauman, stručnjak za sportsku medicinu na univerziteta u Hamburgu. "Ples ima vrlo važnu kondicionu komponentu. Uz to dolaze još i napetost muskulature i koordinacija. Nakon njega, čovek može da bude podjednako umoran kao i nakon napornog kursa spininga."
Nemačkoj studentkinji Leoni (27)upravo je ta kombinacija treninga i zabave učinila fitnes privlačnim. Ranije joj je, kaže ona, nedostajalo motivacije za redovno bavljenje sportom.
"Za mene je sport uvek značio mučenje“, priznaje. Iskustvo sa š-bamom bilo je drugačije, a i trening je pokazao brže rezultate nego, recimo, džoging. No, kada je postigla određenu stepen kondicije, š-bam joj je postao premalo zahtevan, pa se okrenula drugim trendovima.
Leoni se usredsredila na bodi kombat. U njemu se različite borilačke tehnike kombinuju sa elementima aerobika uz hip-hop i tehno muziku. "Osećate se malo kao Karate Kid“, kaže kroz smeh Leoni.
Početnici moraju dobro da razmisle kada i kako će se upustiti u bodi kombat. Leoni se tek nakon šest nedelja š-bama odvažila na bodi kombat: "I to je bilo prerano. Nakon prvog treninga mi je bilo malo loše. Pogotovo zato što čovek, ponesem muzikom, može lako da pretera.!
Ali i bodi kombatu već preti već konkurencija - piloksing, oblik fitnesa koji je nastao u Švedskoj i posebno je popularan kod holivudskih zvezda.
Naziv 'piloksing' nastao je od kombinacija reči boks i pilates. Kao i kod bodi kombata, koriste se elementi borilačkih veština kako bi se koristili svi mišići u telu. Oni su kombinovani sa tehnikama pilatesa koji trenira dublje slojeve muskulature.
U Velikoj Britaniji treninzi u fitnes studijima više nisu toliko popularni. Hiljade polaznika prijavljuje se na britanski vojni fitnes, gde se trči kroz kišu i izvode serije sklekova. U skladu s programom treninga, treneri su često bivši ili još aktivni vojnici.
Ono što važi za sve te oblike fitnesa, jeste da ni jedan nije nešto potpuno novo. “Uzeti su postojeći koncepti, dalo im se novo ime i prodaju se kao novi proizvodi“, kaže profesor Brauman. To je s jedne strane biznis s ciljem da fitnes studiji zarade novac, ali s druge strane, profesor Bauman vidi i jednu pozitivnu stranu tog trenda: "Ako ljude novi trendovi više motivišu da se kreću, onda to može biti samo dobro."
(MONDO)