Čovek i pas: iste bolesti - isti lekovi?Genetski sastav kod pasa veoma je sličan ljudskom - patimo od istih bolesti, pa bi ovi ljubimci mogli da nam postanu idealni partneri u borbi protiv brojnih oboljenja, tvrde genetičari.
[You must be registered and logged in to see this image.]Prema rečima Elene Ostrander, šefice američkog Instituta za istraživanje genetike raka u Nacionalnom institutu za zdravlje, psi i ljudi pate od istih bolesti - raka, artritisa, epilepsije, propasti rožnice, autoimunih bolesti, pa i psihičkih oboljenja poput opsesivno-kompulzivnog poremećaja.
Postoji oko 400 različitih pasmina pasa, a mnoge su povezne sa većim rizikom dobijanja određene bolesti.
Rak se nalazi na prvom mestu uzroka smrtnosti kod pasa, a pošto je mehanizam bolesti i delovanja terapije sličan kao kod čoveka, iz obostranih slučajeva može se mnogo naučiti.
Psi koji učestvuju u istraživanjima dolaze u laboratorije sa svojim vlasnicima, kažu istraživači, kako bi uverili javnost da ne zlostavljaju životinje.
Tokom ovih istraživanja otkrivena je neobična vrsta raka, uočena kod pasa, vukova i kojota, koja može prepravljati sopstvenu genetsku mutaciju preuzimanjem gena od "životinje domaćina", tvrdi se u istraživanju objavljenom u listu "Nauka".
Naučnici sa Imperial koledža u Londonu otkrili su neobičan proces koji pomaže raku da preživi krađom sitnih "elektrana" koje sadrže DNK - mitohondrija, iz stanica zaražene životinje kako bi ih uzeo kao svoje.
Smatra se da je uzrok to što geni u tumorovim mitohondrijima imaju tendenciju da mutiraju i da se degenerišu.
Ovo tkriće bi moglo imati važnu ulogu u zaustavljanju širenja sličnih bolesti kod drugih životinja i za razumevanje napredovanja raka kod životinjskih vrsta.
"Mitohondrijski transfer" između genetski različitih stanica već je posmatran u laboratorijama, ali ovo je prvi put da se dokazalo da se taj proces odvija i u prirodi.
Pseći transmisioni venerični tumor vrlo je neobičan oblik raka koji se obično prenosi parenjem, iako se može širiti i lizanjem, ugrizom ili njušenjem područja zaraženih tumorom.
Analizirajući "ljudska" oboljenja kod pasa, naučnici se nadaju da će pomoći otkrivanje novih lekova i procesa lečenja koji bi mogli da pomognu i životinjama i ljudima u borbi protiv bolesti.
(SRNA)