Pejpal je super, dok ne dođete do carinika„Robu kupljenu preko interneta carinici otvaraju i potom samostalno određuju njenu vrednost i visinu PDV-a. Obaveštenje o prispeću naplaćuju 44 dinara, troškove carinjenja 66, pošta uzima proviziju na uplatu 35, a banke i do 100 dinara. Naručivanje putem interneta postalo je lutrija, jer nikada ne znaš koliko ćeš morati da platiš ono što si naručio, a narušena je i poverljivost pošiljke”, požalio nam se čitalac Miloš Milovanović (28). Naravno, kontaktirali smo i Upravu carina da vidimo kako to funkcioniše.
Svaka pošiljka prolazi kontrolu, a u Carini kažu da imaju pravo da ospore prijavljenu vrednost | Foto: G.Srdanov
TARANTULE - Građani bez prisustva carinika ne mogu nijednu pošiljku da otpreme, stoga se može reći da poverljivost pošiljke ne postoji, i to je regulisano međunarodnim konvencijama. Kada ne bi postojala ovakva vrsta kontrole, u pošiljkama bi mogle da se nađu i eksplozivne naprave, a nalazili smo drogu, pa čak i tarantule - objašnjavaju u Upravi carina.
Ne samo da je naručivanje neuobičajenih stvari zbog svega ovoga postalo problematično za stidljive, nego je i procedura do te mere otežana, da i oni koji su godinama kupovali putem neta razmišljaju da prestanu.
- To je bio jedini način da uštedimo novac, ali ako nam sada i za pošiljke male vrednosti traže da plaćamo PDV, ležarinu na carini, dobijanje obaveštenja, da odlazimo u poštu u Savskoj, čekamo u redovima, da pred nama otvaraju pakete i još nam to i naplate - ja prvi više neću kupovati na ovaj način - kaže Milovanović.
On je pre mesec dana naručio iz Kine jeftinu futrolu za mobilni telefon. Kada je futrola prošla sve takse, poskupela je trostruko.
- Preko Pejpala platio sam futrolu 0,99 dolara, tj. 85 dinara, s tim da je dostava bila besplatna. Kada je pošiljka stigla u poštu, carinici su procenili da ona vredi 850 dinara, jer su videli negde da toliko košta kod nas posle marže od 600 odsto, i naplatili su mi PDV 170 dinara plus 111 dinara troškove obaveštavanja i otvaranja paketa. Ukupno me je futrola izašla 366 dinara - objašnjava Milovanović (28).
U Carini objašnjavaju da carinarnica ima pravo da ospori prijavljenu vrednost i da je utvrdi na osnovu ostalih metoda u zavisnosti od raspoloživih podataka.
- Jedna od metoda je upoređivanje vrednosti istovetne ili slične robe uvezene u približno isto vreme na teritoriju Republike Srbije - objašnjavaju.
24sata