Uskoro ni jedan zub neće biti "za vađenje"
| DAILY MAIL
Naučnici su na korak do razvijanja revolucionarnog leka za pokvarene zube.
Oni kažu da nova procedura može zameniti dosadašnje lekove za korenske kanale, plombe, pa čak i krunice.
Trenutno se najčešća bolest u ušnoj šupljini, karijes, leči uklanjanjem “pokvarenog” dela i popunjavanjem tako nastale rupice plombom ili krunicom.
Međutim, ovakav tretman ima ograničeno dejstvo i ne uspeva u svim slučajevima, pa mnogi ljudi ostaju bez zuba.
“Kvarovi u zubima i zapaljenja desni važno su pitanje javnog zdravlja, jer to je ne samo neprijatan problem, nego i velika opasnost za celokupno zdravlje čoveka, budući da može izazvati i srčana oboljenja”, kaže dr Misako Nakašima iz Nacionalnog centra za gerijatriju i gerontologiju u Obuu (Japan).
Do kvarenja zuba dolazi kada bakterije naruše prirodan proces oporavka zuba. Ako se pokvari tvrda gleđ i infekcija prodre u unutrašnjost zuba, ona na posletku može ubiti mekano tkivo u unutrašnjosti, što zatim zahteva ili pravljenje kanala u zubu ili uklanjanje istog.
Uz sve to, pacijent oseća bolove prilikom uzimanja hladne ili tople hrane ili na pritisak.
Međutim, u unutrašnjosti zuba nalaze se nediferencirane matične ćelije, koje se mogu pretvoriti u specijalizovane i regenerisati unutrašnje tkivo.
Studija koju je sproveo dr Nakašima sa kolegama u saradnji sa Biomedicinskom laboratorijom Šin Nipon u Kagošimi, testirala je terapiju na bazi matičnih ćelija koja regeneriše celi zub.
Oni su počeli da prikupljaju matične ćelije iz zubnih kanala kod grupe od 18 pasa, a zatim ih lečili u laboratoriji stimulišućim faktorom kolonije granulocita (G-CSF).
Kada su ispitali rezultate, otkrili su da su se ćelije regenerisale i ispunile zubne kanale kod onih pasa koji su dobili takav tretman.
Takođe, smanjen je broj upaljenih ćelija, kao i broj odumrlih i došlo je do povećanog rasta neurita (prenosnika impulsa ćelija).
Na osnovu ovih rezultata, odobreno je klinično ispitivanje na ljudima u japanskom Ministarstvu zdravlja.
Otkrića su objavljena u žurnalu STEM CELLS Translational Medicine.