Zahvaljujući savremenim medicinskim tehnologijama, napravljen je “nano-sunđer” koji iz krvi uklanja toksine poput zmijskog i pčelinjeg otrova, ali i smrtonosnih bakterija koje izazivaju sepsu.
Grupa američkih istraživača napravila je “nano-sunđer” koji može da detektuje i ukloni veliku količinu otrova iz krvi. Prema istraživanju objavljenom u najnovijem broju časopisa “Nature Nanotechnology”, ova inovativna metoda pre svega bi omogućla pružanje zdravstvene pomoći kod zmijskih otrova, uboda pčela, ali i opasnih supstanci koje proizvode bakterijezlatne stafilokoke otporne na antibiotik “meticilin” ili ešerihije koli.
Lijangfang Džang i njegovi saradnici s Univerziteta Kalifornija u San Dijegu uspeli su da od biokompatibilnog polimerskog jezgra naprave ovakav jedan “nano-sunđer”. Kako bi omogućili da on bude aktivan, izbegli da bude meta imunološkog sistema i da slobodno može da cirkuliše kroz krv, došli su na ideju da ga obaviju prirodnom opnom crvenog krvnog zrncaiz koga je izvađen hemoglobin. Zahvaljujući opni eritrocita, američki istraživači uspeli su da proizvedu više hiljada “nano-sunđerčića”, 3.000 puta manjih od crvenog krvnog zrnca.
Tako pripremljeni, “nano-sunđeri” testirani su na miševima, a prvi rezultati pokazuju da su postigli neutralizaciju određenog broja toksina, pre svega onih koji utiču na poroznost ćelijskih membrana, ali i toksina alfa-hemolizina kod oko 89 odsto miševa kojima su ubačene u organizam zlatne stafilokoke otporne na “meticilin”. Ukupno 44 odsto tih glodara je preživelo čak i smrtonosne doze toksičnih supstanci.
U svom zaključku, Džangova ekipa insistira na inovativnom i jedinstvenom karakteru ove metode, ali ipak će biti potrebno obaviti i druge radove da bi ova vrsta “nano-sunđera” bila komercijalizovana. Istraživači smatraju da bi njihova tehnologija mogla da omogući i lečenje određenih tumora usmeravajući terapiju specijalno do kancerogenih ćelija.
Always be positive