Ribolov klenaU pogledu ishrane klen je svežder, a u pogledu stanovanja je nomad ... naročito ljeti. Samo u malim rijekama, gdje na svakih stotinjak metara nabasamo na poneki virčić, možemo sa sigurnošću da znamo staništa klena. To su upravo ta rijetka mjesta sa nešto dubljom i mirnijom vodom. Uvijek je na dubljoj strani vira; ispod podlokanih obala; u košu od potopljenog granja, ili iza kakve krupne stijene; u sjeni od nadnesenog granja i na drugim sličnim mjestima, koja pružaju dobar zaklon i hladovinu. Čak i u najmanjoj rječici, u viru, valja poznavati dnevne migracije klena. Ujutro, kad je u lovu, zaposjedaju pozicije na ulaznom i izlaznom dijelu vira. U ta doba zna izaći na plićake od dvadesetak centimetara dubine, jer tu ima najbolji pregled potencijalne hrane. To je idealno vrijeme za lov na varalicu. U podne, kad dobro pripekne , povlači se na dublja i sjenovita mjesta. Ponekad, kad su nezainteresirani za hranu, dignu se klenovi pod samu površinu, obično na granici osunčanog i sjenovitog dijela vira. Tad ih je bolje ostaviti na miru. Ako ih u podne nema na površini, znači da su aktivni i mamac ih treba nuditi bliže dnu, strogo vodeći računa, da vam je dublji dio vira uvijek sa suprotne strane. Predvečer, a naročito u suton, klenovi napuštaju svoja skloništa, kreću se ka plićim dijelovima vira, a glavnina aktivnosti se odvija bliže površini. To je doba intenzivnog rojenja vodenih insekata, a početkom srpnja, na površinu padaju i njihovi omiljeni klijenti – bumbari . Ljetni sutoni su idealna prilika za najatraktivniju tehniku lova klena – mušičarenje.
Pojedine naše velike rijeke su do te mjere bogate klenom, da ga ima praktično svuda: na ulaznom dijelu vira, gdje voda iz brze i plitke postepeno ulazi u dublju i tišu; sredinom vira, naročito u kanalima između dugačkih kamenih ploča ili sedri; u plitkim preljevima; u priobalnim tišacima, iza neke markantne prepreke itd.
Ima, međutim, voda sa solidnom populacijom klena, ali, ima ga samo na određenim dijelovima rijeke, sa prepoznatljivim karakteristikama.
Klena najlakše može locirati u malim rijekama i potocima. Na velikim rijekama postoje određena pravila u pogledu utvrđivanja staništa klena, međutim, ta pravila se razliku od rijeke do rijeke. Lociranje klena otežano je djelomično i zbog toga što on i nije pretjerano jatna riba. U jatu je do četvrte godine života, a čim preraste 0,5 kg, drži se u skupinama od 5-6 komada. Komadi od preko 1 kg su mahom samci, a grupiraju se samo u periodu mrijesta.
Otežano lociranje klena ne treba gledati kao problem, naprotiv, to je ono što lov klena čini aktivnim i doprinosi onoj finoj neizvjesnosti u našem stalnom nadmetanju sa prirodom. Pravi klenaroš prepješači dnevno i desetak kilometara u potrazi za svojom omiljenom ribom, što ovom tipu ribolova daje čar avanture i korisne rekreacije.
Na što se lovi ?1. Voće. Od voćnih mamaca birajte one koji se tog momenta masovno pojavljuju u prirodi. Krupni klen naprosto ludi za voćem; višnjom , trešnjom ,dud .
Krajem ljeta i početkom jeseni klen se lovi na kupine, a u rujnu na drenjke. Lovi se i na šljive i grožđe, ali, to su ipak alternativni mamci kupini.
2. Krajem srpnja , a naročito u kolovozu krupan klen odlično proradi na punoglavce i sitne žabice. Mada ovaj ribolov ne odiše pretjeranom ekologijom , jer ubijamo istovremeno i ribe i žabe, ali efikasnijeg mamca za lov klena u kasno ljeto nema.
3. Preko cijelog ljeta najkrupnije primjerke klena možemo dobivati na repić od kedera ili cijelu ribicu, međutim, pravo vrijeme za ovaj mamac je rana jesen. Na pojedinim zatvorenim vodama ovaj mamac gotovo da nema alternativu.
4. Živi mamac. Naravno da klena možete loviti još i na skakavce, gusjenice, rovce, noćne leptire, krijesnice , gusjenice, krumpirove zlatice, bumbare, obade, ose, crve potkornjake, gliste, pijavice, kućne muhe, crviće…..
5. Varalice i umjetne mušice. Klen je zaista zahvalna riba, jer je možete loviti svim mogućim mamcima, uz upotrebu najraznovrsnijih tehnika. Svakako da je jedan od najatraktivnijih načina lova klena, lov na varalicu. Nekada smo to radili na Meps (0-2), a danas se klen uglavnom lovi voblerima, bilo da imitiraju ribicu, žabu ili skakavca. Čini mi se da većina ribolovaca griješi što klena lovi isključivo na sićušne voblere (3-5 cm), jer na pojedinim većim rijekama naročito krajem ljeta, krupni klen reagira samo na voblere veće od 7 cm
Klen se sa velikim uspjehom može loviti raznim tipovima umjetnih mušica i to od svibnja pa do kraja listopada.
Klen je jedna od riba koje se najčešće love mušicom kod nas. Mnogi će reći da on nije plemenita riba poput pastrve i lipljana, ali je nesporno da je popularan koliko i ove dvije vrste možda čak i popularniji ponegdje. Jedna od stvari koja privlači mušičare lovu klena je njegova rasprostranjenosti. Mnogo više voda je bogato klenovima kod nas od onih bogatih pastrvama na primjer. Također i sam način prehrane klena i njegova proždrljivost su ga učinili jednom od omiljenih mušičarskih riba kod nas. Jedna od dobrih stvari kod klena je i to što ga je moguće pecati skoro cijele godine.
Muhe za klena su najčešće plivajuće imitacije bubica i mrava. Poznate su klenovske muhe bambula koje imitiraju tvrdokrilce. Ono što najviše privlači klena ovim muhama je njihov pad na vodu popraćen pljuskanjem što je okidač za klena da se ustremi na zalogaj. Naravno zbog njegove proždrljivosti može se loviti i na ostale tipove muha. Pogotovu krupniji komadi mogu se uspješno loviti na strimere.
Ribolov klena na varalicu je poseban užitak kako u ljetnim tako i u zimskim uvjetima. Veličinu mamca treba prilagoditi veličini ribe koju očekujemo, iako ima izrazito velika usta, nije bas ljubitelj prevelikih zalogaja!
U toplijem dijelu godine ga trebamo tražiti u plićim i brzim tokovima, iza raznih prepreka, na prijelazima dubine, na završetcima dubokih virova, u bilju, ispod raznog raslinja koje se spusta na vodu itd. .. Ljeti je i najbolji ulov klena pogotovo rano ujutro i predvečer.
Zimski lov klena je malo drugačiji i tad riba najbolje radi u najtoplijem dijelu dana. Klen se u hladnijem dijelu godine povlaci u dublje virove sa mirnim i sporim tijekom, nije bitno dali se radi o potoku ili većoj rijeci. Kao i druga riba u većini slučajeva je u zimovnicima s drugom bijelom ribom.
Veliki primjerci klena vas mogu iznenaditi i na vrlo malim vodama poput manjih rijeka, potoka, kanala te drugih pritoka u veće rijeke gdje se grupira tijekom zime.
Neka pravila govore da nijedno mjesto ne treba podcjenjivati jer se klenove od 1kg i vise lovi na potocima koji imaju širinu jedva oko 2 metra. Također razni ispusti tople vode kriju velike primjerke, ali su oni veoma plašljivi i oprezni. Vrlo je bitno da budete tihi i ne pravite nikakvu buku jer se krupniji klen odmah sklanja i imate male šanse za ulov. Ako ipak morate gaziti vodu, činite to sto lakše da vibracija ne uplaši i upozori ribu na opasnost.
Varaličarenje klena zimi je naravno, moguće i jako zanimljivo za mnoge ribolovce koji nemaju druge grabljivice u blizini. Klen je zimi jako usporen, može se reci polu mrtav i hrani se većinom u najtoplije doba dana te bira mirna mjesta gdje ne troši mnogo energije te varalice treba prezentirati nešto sporije nego inače. Može se loviti na leptire, voblere, mušicu, a cak i na silikonske varalice s tim da budu nešto manje kao i olovne glave prilagođene terenu. Još jedan bitan podatak za varaličarenje je taj da klen zimi očekuje hranu koju donese tok, a rijetko kad ce plivati kao lud za njom sto je slučaj ljeti. Najbolji rezultati se postižu kad varalica blago siječe tok, a pri ispravljanju luka su i udarci najčešći pa budite oprezni jer klen ne daje drugu šansu poslije udara. Svaka voda ima svoje čari, a tako i njeni klenovi pa je potrebno eksperimentirati.
Pri izvlačenju ribe nikako se ne prepuštajte slučaju jer klen u prvim bjegovima zna iznenaditi. Najčešće kreče velikom brzinom nizvodno, a ako se radi o većem primjerku te niste postavili dril na vašoj mašinici, imate velike šanse da ribu izgubiti, odnosno da vam pokida najlon ili predvez u samom startu! Obratite pažnju na podvodno granje jer mala nepažnja ribolovca i klen ce iskoristiti šansu te se zavuci u isto.
Pribor za lako varaličarenje klenaŠto se tiče pribora on treba da je prilagođen uvjetima vode na kojoj lovimo.
Lagani varaličarski štapovi manje gramaže pružaju pravi užitak ali doslovno svaki štap vam može poslužiti, ali poželjan je bilo kakav koji na sebi ima oznaku spin - varaličarac, tj.. stap namijenjen za varaličarenje.
Ako ste u mogućnosti nabaviti neki u rasponu 1-10gr. on bi bio idealan, a mogu lijepo posluže i oni do 30gr, sve preko toga je preteško i grubo. Ovdje se radi o težini izbačaja stapa, tj.. gramaže - težine varalica koje će te zabacivati sa vašim stapom. Za ribe do max 3kg nema potrebe koristiti teške varalice preko 10gr pa bilo da se radi io silikonskim varalicama jer je ovo ipak lako varaličarenje. Lagani pribor = i lagane varalice, a ne mora značiti da su uvijek i lagane ribe, dešava se svašta….
Mašinice - role su manje i prilagođene štapu, maksimalnog kapaciteta 200m najlona debljine 0.20mm. Rola po mogućnosti također treba biti namijenjena za varaličarenje, a ako je nemamo ili nismo u mogućnosti da je nabavimo, poslužit će bilo kakva.
Neminovno je da sa dobrim stapom i rolom imamo preciznije zabacuje, dalje zabacuje, ljepšu kontrolu, veći užitak kod zamaranja ribe itd. .. ali svako se proteze onoliko, koliko je dug pa ne treba srljati pri kupnji. Bolje je početi s jeftinijom opremom pa polako kasnije uzimati nešto kvalitetnije za vaše uvjete u kojima lovite.
Najlon ili uprednica?Prosijećna debljina najlona koja se koristi je 0.14-0.25mm ovisno od veličine riba koje očekujemo, a može se koristiti i tanka uprednica koja ne upija vodu!
Vječito pitanje koje se postavlja po ribolovnim forumima, a nikad nema kraja uprednica ili najlon - monofil.
Neko voli ovo, neko voli ono, sto ljudi, sto ćudi. Nećete pogriješiti ni sa jednim, ali trebate znati da je monofil za ovaj vid pecanja praktičniji i jeftiniji, ali i on ima svoje mane kao sto ih ima i uprednica.
Mane najlona: Najlon se češće mijenja, lakše puca, ima manju nosivost itd.
Prednosti:Jeftiniji je od uprednice, manje je vidljiv od strune, zabaci su dalji, precizniji itd..
Mane uprednice:
Izuzetno je skupa, nije otporna na oštečenja i svako oštećenje dovodi do pucanja, ne podnosi ivice stijena, kamenja, grana itd..
Prednosti:Velika nosivost, bolji prijenos rada varalice, manja istezljivost itd..
Sve u svemu, za sta god da se odlučite uvijek koristite tanje promjere!
Mnogi ribolovci koriste uprednicu iz razloga sto mogu isčupati varalicu gdje bi je sa najlonom pokidali, ali ako je to samo prednost, onda je izbjegavajte, bolje da je koristite za krupniju ribu, a ne da spašavate varalicu.
Kombinacija strune i predveza na kraju (0,50cm-1m) je idealna kombinacija, a za predvez možete koristiti obični najlon – monofil ili fluorocarbon koje je skoro pa nevidljiv za ribu, a mnogo otporniji na oštećenja od uprednice i običnog najlona, ali sve ima svoju cijenu pa je također i malo skuplji od običnog najlona.
Odjeća za ribolov mora biti ne upadljiva pa treba izbjegavati drečave i izražene boje jer klen izuzetno dobro vidi.
Varalice za klenaUniverzalne varalice i jednog dekora koja lovi sve i u svako doba "Nema".
To je znak da morate imati odmah u startu barem dvije varalice tj. dekora.
Prva je sto prirodnija bez izraženih boja, a druga je drečavije boje.
Na ovu prirodne boje lovimo tokom dana i kad je vidljivost dobra, tj. kad je voda bistra, vedar dan, prostije rečeno kad nas riba može lakše vidjeti, a lakše i prokužiti prevaru.
Nudimo joj sto prirodniju imitaciju, bilo da se radi o vobleru, leptiru, silikoncu itd..
Drečavije i upadljivije boje koristimo kad je vidljivost smanjena, tj. noćcu, po mutnoj vodi, po tmurnom danu itd.. tj. kad je potrebno istaknuti nasu varalicu kako bi je riba primijetila.
Nekada riba dobro reagira na drečave dekore i po dobroj vidljivosti, ali to je rijetkost, dok je češći slučaj onda kad riba dobro reagira na prirodne dekore tokom manje vidljivosti.
Za početnike su najbolje varalice razne kruškice - bomberi (Mali vobleri kruškastog oblika), razni leptiri i manji silikonci.
VobleriKruškice - bomberi su mali vobleri koji su namijenjeni lovu svih vrsta grabljivica pa cesto love i klena, pastrvu, bolena, stuku, soma, smuđa, mrenu itd..
Nemojte se iznenaditi ako ulovite i ribe koje nisu grabljivice poput jeza, plotice, deverike, šarana itd.. Sve ove ribe vole da pojedu bombera.
Najbolje vam je da imate jednog bombera u zeleno-bijeloj kombinaciji i jednog u nekoj tamnijoj varijanti, a time ste pokrili skoro sve uslove na vodi. Ako jedan neće, skidaj i stavljaj drugi, pa opet ispočetka dok ne ubodete pravo mjesto, vrijeme i određeni dekor u to doba dana.
Leptiri
Leptiri su male metalne varalice, a jedne među boljim su svakako Mepps u svim varijantama i dekorima, ali manje veličine, bar za sada. Izuzetno lovne varalice za sve vode, a imate veliki izbor dekora, oblika i veličina.
Omiljene su boja srebra za manju vidljivost i tmuran dan, boja zlata za vedro vrijeme, a neizostavna je i Mepps Black Fury (Crni leptir za žutim točkama) koji je lovan u skoro svim uslovima, a pogotovo kad je riba oprezna.
Silikonci
Lov na male silikonce sa laganim jig glavama je itekako zanimljivo, ali cesto zna da udari i krupna riba pa se početnici brzo zbune. Mali tvisteri i šedići su neizostavan dio mog pribora za sva godišnja doba koji love bukvalno sve vrste riba, kako grabljivica poput klena, soma, smuđa, štuke, pastrmke, bucova itd.., tako i ovih drugih poput deverike, šarana, plotice, mrene, jeza, babuške itd.. Izuzetno jeftine varalice i svako ih može sebi priuštiti.
Sto se tiče dekora tu rijetko možete pogriješiti, a svakako bi trebali imati tamno zeleni, plavi, bijeli, naranđasti, smeđi, fluo zeleni, crveni itd.. Sve vazi kao i kod voblera, sto manje upadljive boje za dobru vidljivost i bistru vodu, mada kod silikonaca to toliko i nije bitno jer su oni ipak stalno na dnu.
Vođenje varalicaVoblere, bombere - kruškice uvijek vodite ravnomjerno(nešto sporije) bar za početak, a ulovi neće izostati.
Koristite površince (plutajuće varalice) za početak jer on kreču od površine ka dnu, a kad zaustavite vođenje, tad lagano izranjaju pa je jako teško zapeti ovim modelima za razliku od tonučih koji se vrlo brzo zakucaju u dno.
Lagano cimanje tokom ravnomjernog povlačenja cesto daje rezultate, a također i lagano vođenje sa kratkim pauzama, a bas u tim pauzama se dešavaju uzimanja ribe, ili tik po ponovnom kretanju.
Mijenjanjem položaja štapa kontroliramo smjer kretanja varalice, pa nije lose nekada da mijenjamo smjer sto ribu dodatno isprovocira.
Odlična fora je kad odjednom lagano počinjemo sa dizanjem stapa u vis, a vobler krene da imitira ranjenu - uspaničenu ribicu koja pokušava da ispliva na površinu sto rezultira napadom grabljivica.
Bomber ima jaku vibraciju pa ga nije potrebno brzo voditi, cak i pri jako sporom povlačenju od radi idealno, pa sa njim lovite slow motion kad daje najbolje rezultate.
Odlična fora je da u zoni gdje pretpostavljate da ima klena, prije nego priđe, lagano cimnete 1-3 puta vrhom stapa, pa lagano usporite, zaustavite na sekundu i opet ravnomjerno krenete sa namotavanjem.
Sto se tiče leptira sve je slično kao kod voblera, ali s tim da treba obratiti pažnju da on neminovno tone pa je bitan položaj stapa tokom namotavanja, kako varalica ide iz npr. veće dubine u manju nas stap je u horizontali i vrh mu je usmjeren ka dole kako bi varalica išla dublje, kako prilazi u plići tad ga lagano podižemo da varalica ne bi zapela za dno, ali najbolje je kad je tik uz dno vodite!
Prezentacija leptira je najučinkovitija kad mu lagano mijenjate smjer kretanja - vođenja, a u brzim strujama je nezamjenljiv.
Ljeto i brzak = riba!
Sa silikoncima treba lagano, sto sporije voditi uz lagano podizanje stapa ili jednostavno ravnomjerno namotavanje uz samo dno, slobodno neka vam varalica ponekad kljucne o dno!
Sve navedeno je u minimalnoj mjeri kako bi sto lakše savladali neke osnovne stvari, a kasnije ce to ići samo po sebi.
Dodatni trik ako vam riba prati varalicu, a neće da uzme:
Često se dešava, ovo može značiti da vas je riba provalila ili varalica nije dovoljno dobra da se riba prevari..
Promjena pristupa vođenja - prezentacije, odmor mjesta da se sve smiri ili promjena dekora ce dati rezultat, ali ako ništa ne pali tad možete pristupiti nečemu sto uvijek radi.... varalice, iznad varalice itd.. bilo da se radi o vobleru, silikonu ili leptiru svežete predvez od 30-40cm, a za njega svežemo umjetnu mušicu koje se koriste za mušićarenje.
Ovome riba ne mole odoljeti. Lagana prezentacija varalice,a za njom ili iznad ide i sitna mušica = riba automatski napada mušicu ako je nesigurna u vas veći mamac.
(Volim ribolov)