Simbolika elemenata grba
Ne postoji službeni dokument koji objašnjava simboliku elemenata zagrebačkog gradskog grba, no u tradiciji su se ustalila neka objašnjenja:
Zeleni brijeg predstavlja brdo Gradec (Grič, ili Gradić) gdje je oko IX. stoljeća, na području današnjeg Gornjeg grada, nastalo istoimeno naselje (Gradec) – kao jezgra budućega Zagreba.
Utvrda (utvrđeni grad) s 3 kule predstavlja naselje Gradec - jedno od najstarijih dijelova današnjeg Zagreba - koje se tijekom XIII. stoljeća utvrđuje na istoimenom brežuljku obrambenim zidinama i kulama.
Otvorena vrata (na zidinama utvrđenog grada) simboliziraju gostoljubivost njegovih stanovnika, kao i spremnost građana da pruže svoju zaštitu svakom gostu i utočište putniku-namjerniku.
Zvijezda i mlađa simboli su starih slavenskih predkršćanskih božanstava ljepote i ljubavi - božice Lade, koja se prikazivala u narodu kao zvijezda i boga Lelja, prikazivanog u liku mladog mjeseca ili mlađka; zbog izuzetnog značaja ovih božanstava na svakodnevni život pretežno poljoprivrednog stanovništva sjećanje na njih sačuvalo se u predaji, umjetnosti i kulturi njihovih potomaka još dugi niz stoljeća nakon prihvaćanja kršćanstva; zbog istog su se razloga oni često koristili i u heraldici slavenskih naroda (Rusa, Čeha, Slovaka, Hrvata, i dr) - obiteljskoj, državnoj, komunalnoj - bilo kao osnovni grbovni simboli u štitu, ili samo kao detalji. Nalaze se i u najstarijim hrvatskim grbovima (i kao dio današnjeg grba Republike Hrvatske), a voditelji hrvatskog narodnog preporoda nazivali su ih leljiva i koristili kao "ilirski" (tj. hrvatski) grb.
Modra boja štita u kombinaciji s bijelom/srebrnom utvrdom predstavlja kršćanski koloristički motiv uzačešća Djevice Marije te simbolizira sukob (ali istovremeno i sklad) božanskog i ljudskog, nebeskog i zemaljskog; plava boja štita u grbu grada Zagreba potpuno se uvriježila tek od XIX. st., dok se tijekom XVIII. st. češće koristio crveno-obojeni štit.