Naša tijela su puna arsena, žive i olova
Osim što su i u hrani, opasni metali koji uzrokuju autizam, opadanje kose, teške bolesti kože
nalaze se i u nekim cjepivima, otopinama za leće i zubnim plombama
Živa i olovo najčešći su teški metali koje hrvatski građani nose u tijelu, ali se nađe tu i aluminija, kadmija i arsena. U posljednje tri godine u zagrebačkoj Poliklinici Leptir nude klijentima uslugu analize stanja organizma iz pramena kose. U tom su razdoblju uzeli više od 300 uzoraka. Svaki se pramen kose šalje u američki laboratorij Trace Elements, a rezultati su gotovi već za desetak dana. Ponekad znaju biti prilično alarmantni.
Na primjer, jednoj je 38-godišnjoj ženi nađena višestruka koncentracija žive od dopuštenog (prihvatljiva granična vrijednost je 0,18 mg na 100 g kose, a ona je imala 0,73).
Nutricionistica Poliklinike Marija Batinić Sermek kaže da je sumnja pala na konzerviranu tunu, jer ju je žena često koristila u prehrani. No osobito su zanimljivi rezultati analize dvoje djece s autizmom jer je njima nađena povećana koncentracija olova i žive.
Živa i olovo povezuju se s autizmom
Živa i olovo se dovode u vezu s poremećajima iz autistična spektra, ali znanost još ne može sigurno tvrditi uzrokuju li teški metali autizam, ili djeca zbog autizma ne mogu eliminirati teške metale, kaže nutricionistica Batinić Sermek. Najveći je izvor žive kontaminirana morska hrana, poput riba i školjki.
No jednako tako izvori mogu biti neki pesticidi, fungicidi, germicidi (antiseptici i dezificijensi), lijekovi, diuretici, onečišćena voda, cjepiva, baterije, industrija elektronike, vodene boje, zapaljeni građevinski materijali, otopine za meke leće, kreme za izbjeljivanje kože te amalgam iz zubnih plombi.
Živa u organizmu: Počinje drhtanjem ruku
Posljedice dolaska žive u organizam su tremor (drhtanje ruku), iritacija kože, gubljenje pamćenja, bubrežni poremećaji, nekontrolirano i povećano rumenjenje, osjetljivost kože (posebno oko usana), pretjerano izlučivanje sline, otežano gutanje, neurološki poremećaji, loša ravnoteža i osjećaj gorenja (često se primijeti na rukama i stopalima). S druge strane rani znakovi nakupljanja olova mogu biti nejasni, a uključuju simptome poput umora, anemije, poremećaja ravnoteže i loše koordinacije.
Povišene razine olova mogu smanjiti imunitet te pridonijeti pojavi bolesti bubrega, autizma, raka, propadanju zuba, artritisu i visokom tlaku.
Kako očistit organizam od teških metala i toksina
Otkuda dolaze toksini?
Toksine ne možemo izbjeći za to što su oni svuda oko nas. Na žalost svi smo toksični!
Čak Eskimi i novorođenčad nisu izuzetak iz ovog pravila. Greenpeace je nedavno proučavao uzorke krvi iz pupčane vrpce beba, rođenih u SAD-u. Istraživanja su pokazala, da preko pupčane vrpce od majki bebama je bilo prenijeto oko 287 vrsta toksina, uključujući živu.
Toksini i teški metali zagađuju vodu, zrak i hranu. Svakodnevno koristimo kozmetiku i sredstva za osobnu higijenu, koji su puni opasnih kemikalija. A da ne govorimo o cjepivu i amalgamskih plombama.
Kada uđu u naš organizam, teški metali nagomilavaju se u unutrašnjim organima, tkivima i kostima. Naše tijelo ih ne može eliminirati bez naše pomoči. Samo kelati (agensi, koji vežu teške metale) mogu ih ukloniti iz organizma.
Prirodni načini čišćenja organizma od otrovaPostoje sintetički kelati, uz pomoć kojih se otrovi mogu eliminirati iz organizma. Na žalost, oni nisu bezopasni za zdravlje, zato što imaju brojne nuspojave.
Ali postoji i nekoliko prirodnih načina čišćenja organizma od toksina i teških metala.
1. Korijander (Coriandrum sativum)
Nedavno je pronađeno, da je korijander - jedan od najmoćnijih kelata u prirodi.
1995 godine liječnik Yoshiaki Omura je primijetio velike količine žive u urinu svoga pacijenta. To je bilo nakon što je pacijent konzumirao vijetnamsku juhu sa korijanderom. Činjenica je zaintrigirala dr.Omura, koji je počeo istraživati djelovanje korijandera na teške metale.Nakon mnogih istraživanja potvrđeno je da korijander uklanja ne samo živu, nego i mnoge druge teške metale iz organizma. Korijander je jedan od najmoćnijih i najjeftinijih načina da se očistite od otrova!
Kako koristiti korijander?
Dodajte korijander u Vašu dijetu: stavite pregršt korijandera u juhu, salatu ili jelo od povrća. Ili napravite pesto od korijandera:
1 češanj češnjaka
1/2 čaše badema ili indijskih oraščića
1 čaša lišća svježeg korijandera
2 žlice soka limuna
6 žlica maslinovog ulja
morska sol
Korijander i ulje dobro sameljite u blenderu. Dodajte ostale sastojke i meljite, dok ne dobijete glatku smjesu. Ako je potrebno, dodajte malo vode. Konzumirajte svakodnevno, namazano na komad integralnog kruha.
2. Klorofil
Klorofil je zeleni pigment, koji sadrže zelene biljke - zeleno povrće, voće i alge. Klorofil ima mnoge dobrobiti za zdravlje, a posebice je poznat kao čistač organizma.
To je zato što je klorofil jedan od najvažnijih kelata u prirodi.
Hrana puna toksina
Neke stvari vam automatski padaju na pamet kada pomislite na toksine u hrani. Bakterija poput e. coli, aditivi, pesticidi i ostali kontaminati poput teških metala sigurno su među njima.
I da konzumirate potpuno prirodno uzgojenu hranu, ona ipak može sadržavati toksine, one koji se prirodno pojavljuju.
Hrana koju ćemo nabrojati u nastavku je ukusna i zdrava, ali pod određenim, iznenađujućim, okolnostima može biti štetna.
1. Kikiriki i maslac od kikirikija Kikiriki je zapravo mahunarka, a ne orašasti plod kao što većina ljudi misli. Raste pod zemljom kao korijen. Direktni kontakt sa zemljom je glavni razlog zašto je kikiriki postao štetan, pa čak i opasan po zdravlje. Dok orašasti plodovi poput badema i oraha imaju čvrste, tvrde ljuske koje ih štite, kikiriki ima meku i poroznu ljusku. Kada prostor koji okružuje kikiriki postane topao i vlažan, kao što je slučaj u većini regija SAD-a gdje se uzgaja, dolazi do razmnožavanja gljivica.
Gljivice same po sebi nisu opasne, ali otrov koji ispuštaju, poznat je kao aflatoksin. Ovaj uzročnik karcinoma napada jetru i jedan je od nekoliko smrtonosnih toksina koji nastaju u hrani. Dobra vijest za ljubitelje kikirikija je da postoje zdravi plodovi. Samo ih morate znati razabrati. Potražite organski uzgojeni kikiriki koji raste u područjima gdje je zemlja suha i gdje aflatoksin nije prijavljen kao problem.
2. Krompir Jeste li čuli za staru izreku da su zeleni krumpiri otrovni? Zaista jesu. Krompir sadrži nisku razinu prirodnih toksina, glikoalkaloida. Ako su krompiri bolesni, natučeni ili izloženi svetlu, glikoalkaloidi dosežu razinu koja može biti smrtonosna za ljude. Vrlo visoku razinu toksina ima još zeleni krompir. Glikoalkaloidi mogu uzrokovati oštru bol u trbuhu, a u retkim slučajevima i smrt te nisu uništivi kuvanjem. Ako želite sigurno uživati u jelima s krompirom, izbegavajte one sa klicama, zelenim ili oštećenim delovima i gorkog okusa.
3. Crveni grah
Konzumacija tek četiri do pet sirovih plodova crvenog graha može uzrokovati jaku bol u trbuhu, proljev i povraćanje zbog toksina lektina. Oni mogu poremetiti i stanični metabolizam. Kako bi se riješili toksina, namačite sirov grah u vodi najmanje pet sati i zatim ga prokuhajte najmanje deset minuta. Kuhanje na niskoj temperaturi neće uništiti toksine.
4. Tikvice Ako naiđete na gorke tikvice ili one čudnog mirisa, nemojte ih jesti. To je znak da sadrže skupinu prirodnih toksina poznatih kao kukurbitacini. Iako takvi toksini nisu česti u komercijalno uzgojenim tikvicama, mogu uzrokovati povraćanje, grčeve u trbuhu, proljev ili nesvjesticu.
5. Bambusovi listići
Omiljeni su u azijskoj kuhinji, a postoji i razlog zašto se serviraju u tako tankim šniticama. Kuhanjem tanko narezanih bambusovih listića u slanoj vodi, prirodan toksin nazvan cijanogeni glikozid se uništava. Ako listiće jedete sirove, možete biti izloženi toksinu.
Izvor: Budi.in