Jagorčevina - Prva ruža prolećaCveta u rano proleće, odmah po otapanju snega, naročito na sunčanim mestima. Njeni ljupki šareni cvetovi jarkih boja nikoga ne ostavljaju ravnodušnim
NAZIV ZA jagorčevinu potiče od latinskog prima rosa, što znači prva ruža.
Cveta u rano proleće, odmah po otapanju snega, naročito na sunčanim mestima. Njeni ljupki šareni cvetovi jarkih boja nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Rod primula ima oko 430 vrsta, čiji se cvetovi razlikuju po boji i oblicima. Postoje nežne primule koje se gaje isključivo u zatvorenom prostoru, zatim vrste koje uspevaju pored barica ili jezerca u bašti, kao i zbijeni minijaturni tipovi za kamenjare i gredice. Jagorčevina, jaglac ili primula je biljka niskog rasta, sa širokim, hrapavim listovima i pliktkim korenom koji ne ide duboko u zemljište.
Jagorčevina na balkonu - Ovu lepu biljku na balkonu možete posaditi u veću posudu sa drugim cvećem koje je otporno na mraz, na primer sa ljubičicom dan i noć, tratinčicom ili nekim lukovicama. Na dnu posude obavezno stavite drenažu (šljunak) u visini od nekoliko centimetra, a posudu ispunite humusom. Malo strpljenja i mašte biće dovoljno da stvorite "čarobnu kombinaciju". Zemlju možete da prekrijete mahovinom i zalivajte je tek kada se dobro prosuši.
Jagorčevina u vrtu - Dobro uspevaju na hranljivom, dobro dreniranom i vlažnom zemljištu u polusenci ili na svetlom mestu zaštićenom od direktnog sunca. Na proleće obavezno oko biljaka stavite malč i uklonite precvetale cvetove. Redovno ih zalivajte tokom leta.
Sobne jagorčevine - Najbolje će napredovati u prohladnoj prostoriji, na temperaturi od 12 do 14 stepeni. Ne podnose preobilno zalivanje, ali ni zasušivanje korenove bale. Za zalivanje koristite isključivo destilovanu vodu, prihranjujte ih mineralnim đubrivom za cvetnice.
Od svih vrsta sobnih jagorčevina najviše se gaji Primula malacoides. Sitni, mirisni cvetovi bele, ružičaste, purpurne ili crvene boje sakupljeni su u cvast na tankoj cvetnoj dršci. Listovi su jajastog oblika i nazubljenih ivica. Cveta od početka zime do kasnog proleća.
Zbog privlačnih boja cvetova, hibridna jastučasta jagorčevina (Primula acaulis) najtraženija je cvetnica u ovom periodu. Ima krupne cvetove u beloj, žutoj, narandžastoj, ružičastoj, crvenoj, plavoj, ljubičastoj boji... Posle precvetavanja presadite ih u baštu, gde će otporniji hibridi cvetati i narednih godina.
Sobna jagorčevina Primula obconica, koja vodi poreklo iz Kine, ima velike cvetove prečnika oko 2,5 cm, u beloj, karmin-crvenoj, nežnoružičastoj, plavoj, ljubičastoj ili u boji kajsije. Cvetovi su sakupljeni u cvast u obliku kišobrana. Listovi su svetlozelene boje, srcolikog oblika. Najbolje uspeva u umereno toplim prostorijama i na svetlom mestu, zaštićenom od jakog sunca.
Potrebno joj je redovno zalivanje (svaki drugi dan) i prihranjivanje tečnim đubrivom u vreme cvetanja. Ukoliko ih prihranjujete dok cvetaju dobićete nove pupoljke i produžićete period cvetanja.
Posle precvetavanja sobnu jagorčevinu presadite u mešavinu ilovače, baštenske zemlje i treseta.
Presađenu sobnu jagorčevinu ostavite da miruje sve do jeseni, uz smanjeno zalivanje.
novosti