Dubai je kao turistička destinacija postao pravi fenomen i ceo svet je ostavio u šoku. Mnoga popularna turistička mesta pokušavala su godinama da steknu reputaciju i izgrade potrebnu infrastrukturu kako bi privukla turiste, a turizam u Dubaiu rascvetao se u vrlo kratkom vremenskom periodu, zahvaljujući nekim pametnim potezima tamnošnje vlade.
Dubai je postao uspešan grad i turistička destinacija sa preko 10 miliona posetilaca godišnje. U njemu možete jesti u najboljim restoranima, kupovati u najekskluzivnijim buticima i baviti se najrazličitijim aktivnostima. Ovde ćete naći informacije o lokalnim atrakcijama, hotelima, restoranima, imanjima, poslovima, sportovima, zabavama i još mnogo toga.
Pre nego što je postao popularna destinacija, turisti su u Dubai uglavnom svraćali za vreme godišnjeg Šoping festivala. Ipak to su više bili kupoholičari nego turisti koji bi razgledali znamenitosti i uživali u lepom vremenu. Jedan šeik iz Dubaia je na neki način pomogao turizam ove zemlje jer je pomislio da bi zalihe nafte mogle da presuše i da zemlji treba neki drugi oblik trgovine koji bi pomogao njihovoj ekonomiji. Tako je počelo planiranje kako da se ovaj grad pretvori u luksuzno odmaralište, ali i komercijalni centar. Veliki deo novca koji je zarađen od naftne ekonomije uložen je u promociju turizma Dubaia.
Dubai je smešten na tački gde se susreću Evropa, Afrika i Azija. Stečeni su mnogi uslovi za razvoj sajmova i izložbi, a najpopularniji je Dubai World Trade Center. Zbog mesta gde se nalazi, Dubai je zgodan i kao mesto internacionalnih sastanaka i seminara jer se do njega dolazi lako skoro iz bilo kog kraja sveta. On već privlači stotine biznismena svakoga dana.
Dubai ima i jednu od najlepših plaža Džumeira (Jumeirah) koja ima neke fantastične resorte poput Burj Al Arab. Svi hoteli na plažama su izuzetno visokog kvaliteta i nude sjajnu uslugu. Dubai zatvoreno skijalište, safari pustinja, snoubording na peščanim dinama, golf i naravno tu je i šoping, koji je ovde jedinstveno iskustvo. Najviše posetilaca ima između oktobra i aprila jer je vreme tada najprijatnije.
Atrakcije u Dubaiu
Zlatni suk (Dubai Gold Souk)
Dubai je odavno poznat kao „grad zlata“, uprkos činjenici da je većina ovog plemenitog metala uvezena iz Azije i susednih zemalja. Dubai je oslobođen taksi na zlato, pa je zato raj za njegove ljubitelje. Predstavlja centar trgovine nakitom na Bliskom istoku. Štaviše, ovde je zlato najjeftinije na svetu.
Globalno selo (Global Village Dubai)
Locirano u Dubailendu, Globalno selo jeste najveći projekat za odmor, turizam i zabavu na svetu. Ovo je prva kulturna i šoping destinacija u regionu, gde se mogu sresti pomešane razne kulture, umetnosti, pozorišta i kuhinja sa celog sveta.
Put Šeika Zajeda (Sheikh Zayed Road)
Upečatljiva nova zgrada sedišta Etisalata nalazi se u blizini Trgovinskog centra Dubaija, na kružnom toku pored puta Šeika Zajeda. Ne postoji impresivniji deo Dubaia od ovog puta koji ostavlja bez daha novopridošle turiste svojim izvrsnim dizajnom. Neke od najimpresivnijih građevina jesu Kule Emirata (the Emirates Towers) gde su smeštene kancelarije i hotel.
Umetničke galerije u Dubaiu
Umetnička scena u Dubaiu, i uopšte Ujedinjenim Arapskim Emiratima, značajno je poboljšana tokom vremena, pa umetničke galerije u Dubaiju postaju poznate širom sveta. Umetnici iz različitih oblasti Bliskog istoka i raznih delova sveta izlažu svoja umetnička dela ovde.
Pustinjski safari (Desert Safari)
Veličanstvenost i harmoniju pustinje možete osetiti u uzbudljivom poludnevnom, celodnevnom ili čak noćnom safariju. Ovi akcioni-paket izleti obuhvataju prolazak kroz razne topografije, od peščane pustinje, do planina uz jahanje kamila, posetu farmama koza i izolovanim selima.
Džumeira džamija, Foto: pit@cpan/Flickr
Gradska tura i avanturistički safari (Dubai City Tours and Adventure Safaries)
Gradska vođena tura ulicama Dubaija pružiće vam uvid u drevnu arapsku kulturu i nasleđe pomešano sa modernim kosmopolitskim načinom života. Posetićete veliku Džumeriadžamiju (Jumeirah Mosque), zatim ćete proći pored šeikove palate na putu pored plaže. Iskusićete uzbudljivu vožnju Abrom (Abra), vodenim taksijem koji predstavlja veoma popularan lokalni vid transporta. Na ovaj način možete stići do suka začina ili suka gde se prodaje zlato.
Džumeira plaža (Jumeirah Beach)
Dubai je blagosloven predivnom obalom i gradska vrelina čini idealan izgovor da dan provedete na plaži. Glavne plaže se nalaze duž Jumeira puta. Aktivnosti na plaži uključuju ronjenje, gnjuranje, džet skiing i pecanje, a postoji veliki broj radnji gde oprema može da se iznajmi.
Skijanje u Dubaiju
Postoji 5 staza različite težine, visine i nagiba. Najduža je 400 m, sa padom od 60 m. Postoje manji nagibi za početnike, kao i crne staze za iskusnije.
Parkovi u Dubaiju
Imaju reputaciju jednih od najboljih na svetu. Postoje zabavni parkovi, kao i oni za rekreaciju i vrtovi za odmaranje. Svi predstavljaju izvrsno okruženje za beg od vreve gradskog života.
Hotelski kompleksi na plaži (Beach Resorts in Dubai)
Predstavljaju neverovatan spoj zdanja od mermera i stakla sa prelepim vrtovima koji vode do privatnih plaža. Okruženje je vrlo luksuzno, a beli pesak i toplo more pružaju poseban ugođaj.
Spa kompleksi (Spa Resorts in Dubai)
Nudeći nekoliko najekskluzivnijih butika na svetu, pored super-luksuznih hotela, zlatnih plaža i uzbudljivog noćnog života, duty-free zona u Dubaiju je raj za kupoholičare. Spa kompleksi nude nešto sasvim drugačije, uglavnom namenjeno elitnoj klijenteli.
Delfinarijum (Dubai Dolphinarium)
Cilj Dubaija da bude različit iskazuje se kroz stvaranje drugačijih formi ekonomskog bogatstva, odvojenih od primarnih naftnih izvora. Iz tog razloga je napravljen i delfinarijum, kako bi obezbedio zabavu, edukaciju i lepe prizore za strane posetioce.
Brod ispred Muzeja, Foto: Mr/Smith/Flickr
Muzej Dubaija (Dubai Museum)
Obuhvata arheološke predmete, kao što su grnčarija, metalni i kameni artefakti, kamene gravure, i skeleti pronađeni tokom iskopavanja na ovom području. Neki su stari i do 4000 godina.
Divlji vodeni tematski park (Wild Widi Water Theme Park)
On je mokar i divlji, najdivljiji park ikad! Prostire se na 12 hektara čiste zabave sa 23 adrenalinske vožnje i atrakcijama koje preklinju za još. Smešten je između Burj Al Araba i Jumeirah Beach hotela, na samo 20-ak minuta vožnje od centra grada.
Zemlja Čuda tematski park (Wonderland Theme Park)
Ogromni centar smešten u zatvorenom, sa preko 100 vožnji, igrica, i još mnogo toga. Ovde postoji i mesto za mame i tate gde mogu da popiju kafu ili pojedu ukusni obrok u jednom od kafea koji se nalaze u centru.
Um Al Kajvejn (Umm Al Quwain)
Kažu da je Um Al Kajvejn najbolje mesto na svetu za obožavaoce zvuka talasa i mira. Plovidba mirnim vodama lagune nudi najbolji provod ove vrste u Emiratima.
Foto: Ras Al Hajma/Flickr
Ras Al Hajma (Ras Al Khaimah)
Lociran na severnom kraju UAE, na obali Persijskog zaliva, Ras Al Khaimah emirat zahvata područje od 43 km. Predivne lagune i peščane plaže nadovezuju se na planinsku granicu sa Omanom.
Fudžejra emirat, Foto: saham_pablo/Flickr
Fudžejra emirat (Fujairah)
Jedan od 7 emirata, takođe je vrlo popularna turistička destinacija. Jedini je smešten na istočnoj strani UAE, u Omanskom zalivu.
Kako se pravio vestacki arhipelag "Svet" u Dubaiju
Arhipelag "Svet" je arhipelag sacinjen od mnostva malih vestackih ostrva, postavljenih tako da zajedno podsecaju na mapu svetskih kontinenata i nalazi se na oko 4 kilometra od obala Dubaija. Do 2011. godine, na ostrvima se nalazi svega jedna kuca, koja bi trebalo da predstavlja sliku kako bi arhipelag trebao da izgleda. Rad na projektu je obustavljen 2008. godine usled Svetske ekonomske krize i nije izvesno da li ce se ikada i nastaviti i biti gotov. Iako glavni izvodjac radova kao i vlasti Dubaija to negiraju, tvrdi se da su ostrva polako pocela da tonu. Ostrva su napravljena od peska koji se izvlacio ispod mora nedaleko od obale, a pogledajmo kako je to sve izgledalo.
izvor:2.bp.blogspot
zjovan29
Poruka : 2503
Godina : 63
Lokacija : CRIKVENICA
Učlanjen : 18.09.2011
Raspoloženje : nikad bolje
Naslov: Re: Ujedinjeni Arapski Emirati Pet 23 Sep - 15:11
Pogledajte spektakularno otvorenje Burj Dubaija
POGLEDAJTE VIDEO - Danas će platforma „At The Top, Burj Dubai" na 124. katu biti otvorna za javnost
Najviša zgrada na svijetu, Burj Dubai, jučer je otvorena, a u njoj će se ukoro živjeti i raditi 12.000 ljudi. Vladar Dubaija šeik Mohamed ben Rašid Al-Maktum, tornju je pritom dodijelio i novo ime - Burj Kalifa, prema predsjedniku UAE-a.
Unatoč spektakularnom vatrometu, plesovima i pjevanju, otvorenje je proteko u nešto skromnijem stilu nego što se to od Dubaija očekivalo.
Organizatori nisu angažirali niti jedno ime svjetskog showbiza, a takve mjere štednje vrlo su dobro prihvaćene u susjednom Abu Dhabiju koji je Dubaiju pomogao da ublaži posljedice krize.
Danas će platforma „At The Top, Burj Dubai" na 124. katu biti otvorna za javnost. Zanimljivo je da razlika u temperaturi između prvog i posljednjeg kata iznosi osam stupnjeva.
izvor:metro-portal.hr
zjovan29
Poruka : 2503
Godina : 63
Lokacija : CRIKVENICA
Učlanjen : 18.09.2011
Raspoloženje : nikad bolje
Naslov: Re: Ujedinjeni Arapski Emirati Pet 23 Sep - 15:15
zjovan29
Poruka : 2503
Godina : 63
Lokacija : CRIKVENICA
Učlanjen : 18.09.2011
Raspoloženje : nikad bolje
Naslov: Re: Ujedinjeni Arapski Emirati Pet 23 Sep - 15:16
zjovan29
Poruka : 2503
Godina : 63
Lokacija : CRIKVENICA
Učlanjen : 18.09.2011
Raspoloženje : nikad bolje
Naslov: Re: Ujedinjeni Arapski Emirati Pet 23 Sep - 15:18
Ujedinjeni Arapski Emirati su država na obali Perzijskog zaljeva i Omanskog zaljeva. Nalaze se na istoku Аrapskog poluotoka u Jugozapadnoj Aziji. Graniče na jugu i zapadu sa Saudijskom Arabijom, te na istoku s Omanom. Sastoje se od sedam emirata: Abu Dhabi, Ajman,Dubai, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sharjah i Umm al-Qaiwain. Svi su smješteni na jugoistočnoj obali Zaljeva osim Fujairah koji izlazi na more na obali Omanskog zaljeva, na istočnoj obali poluotoka Musandam.
Zemljopis
Pješčana pustinja zauzima većinu zemlje, s planinama na sjeveroistoku (najviši vrh Yibir u gorju Hajar, 1.527 m). Duž obale se nalaze slane ravnice (sabkah).
Klima
Klima Ujedinjenih Arapskih Emirata je vruća i suha tijekom cijele godine no malo je vlažnija uz obalu.Jaki sezonski vjetrovi donose povremene pješčane oluje koje mogu prouzročiti znatnu štetu.
Vegetacija
Osim palmi datulja u oazama sjeveroistočnih emirata raslinje je uglavnom rijetko,vegetacija se uglavnom nalazi u i okolo najvećih gradova gdje uspjeva rasti jednino natapanjem.Od divljih životinja najčešći su pustinjski glodavci.
Povijest
Stanovnici područja današnjih UAE krajem 18. i početkom 19. stoljeća napadali su britanske brodove u Perzijskom zaljevu i Indijskom oceanu. Britanski imperij odgovorio je 1819. godine i nizom ugovora stavio države jugoistoka Arapskog poluotoka pod svoju kontrolu, preuzimajući obranu i vanjsku politiku, a ostavljajući unutarnje uređenje uglavnom nedirnutim.
Nakon britanskog povlačenja 1971. godine Katar i Bahrein odlučili su se za potpunu neovisnost, a ostalih sedam emirata za ujedinjenje.
Prvo desetljeće neovisnosti proteklo je u znaku borbe dvaju najvećih emirata, Abu Dhabija i Dubaija oko stupnja centralizacije. Godine 1979. postignut je dogovor o podjeli najviših funkcija u zemlji prema kojem mjesto predsjednika zauzima emir Abu Dhabija, a premijera emir Dubaija.
Nakon zaoštravanja političkih prilika u regiji početkom 1980-ih Emirati su se približili zemljama Zapada, osobito SAD-u, iako nisu bezrezervno podržali napad na Irak 2003. godine.
Stanovništvo
Samo oko 25% stanovnika su državljani UAE, a ostatak čine strani radnici privučeni naftnim bogatstvom koji dolaze iz Južne Azije i susjednih Arapskih država. Državljani su uglavnom Arapi, muslimani Suniti, iako ima i Šijita.
Političko uređenje
Ujedinjeni Arapski Emirati su ustavna federacija sedam emirata, ustanovljena 2. prosinca 1971. godine. Islam je službena religija, šerijatsko pravo je izvor prava, a arapski jezik jeslužbeni jezik.
Šeik Khalifa bin Zayed Al Nahyan izabran je za predsjednika UAE 3. studenog 2004.,nakon smrti svoga oca šeika Zayeda bin Sultana Al Nahyana, koji je tu dužnost obnašao od ustanovljenja federacije pa do smrti 2. studenog 2004.
Federalni sustav vlasti uključuje sljedeće institucije: Vrhovno vijeće, Vijeće ministara, Savezno nacionalno vijeće, Savezno sudstvo. Vrhovno vijeće sastavljeno je od vladara sedam emirata, a trenutačni članovi su šeik Khalifa bin Zayed Al Nahyan (vladar Abu Dhabija), šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum (vladar Dubaija), šeik Sultan bin Mohamed Al-Qasimi, (vladar Sharjaha), šeik Saqr bin Mohammad al-Qassimi (vladar Ra’s al Khaimah), šeik Hamad bin Mohammed Al Sharqi (vladar Fujairaha), šeik Saud bin Rashid Al Mu'alla (vladar Umm al Qaiwaina) i šeik Humaid bin Rashid Al Nuaimi (vladar Ajmana). Oni izabiru predsjednika, potpredsjednika, članove Vijeća ministara i suce Saveznog vrhovnog suda. Vrhovno vijeće također oblikuje vladinu politiku, predlaže i ratificira zakone i međunarodne ugovore. Iako ih izabire Vrhovno vijeće, položaji predsjednika i premijera su zapravo nasljedni.
Svaki od sedam emirata ima svoju lokalnu vladu, čija složenost ovisi o veličini i broju stanovnika pojedinog emirata. Odnos između savezne i lokalne vlade uređen je Ustavom, a mijenja se s vremenom, ovisno o administrativnim zahtjevima. Iako svaki emirat zadržava autonomiju nad svojim državnim područjem, određenim postotkom svojih prihoda doprinosi središnjem proračunu UAE-a. izvor:vikipedija
Poslednji izmenio zjovan29 dana Pon 17 Okt - 15:40, izmenjeno ukupno 1 puta
Čim je postalo jasno koliko je u naftnim rezervama „težak” ovaj emirat, „otac nacije“, pokojni šeik Zajad bin Sultana al Nahjan poručio je „da nijedno zrno peska ne sme biti prodato strancima“
Kada se posle nepunih sat brze vožnje i pređenih 160 kilometara modernim autoputem „Šeik Zajad roud” iz krajnje napadno arhitektonski dizajniranog Dubaija stigne u susedni Abu Dabi, prva misao kojoj čovek ne može da se otme jeste da se stiglo kod „siromašnog rođaka”. Kakva varka! Abu Dabi je sve drugo, osim „tanak sa parama”.
Mapa lokacije Abu Dabija
Kao najveći među sedam ujedinjenih emirata u jednoj državi leži, pre svega,na svih 94 odsto federalnih naftnih rezervi. Tim kapitalom ugurao se među najznačajnije globalne „igrače” jer učestvuje sa 9,5 odsto u svetskim rezervama „crnog zlata”, a vodi se i kao četvrti na svetu (treći u regionu) po rezervama prirodnog gasa čije zalihe mogu da traju još, kako se tvrdi, 150 godina.
Budući da bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika, po nekim podacima, iznosi oko 71.000 dolara, Abu Dabi je izbio na drugo mesto najbogatijih država planete (posle Saudijske Arabije) dok istoimena prestonica koja je ujedno i glavni grad Ujedinjenih Arapskih Emirata (i sedište federalne vlade), po brojnim svetskim rang-listama, važi za najbogatiji grad na svetu.
Simboli bogatstva i vere
Pogled na Abu Dabi
Izrastao iz peska, baš kao i znatno manji sused prepoznatljiv po jedinstvenom velelepnom zdanju u obliku jedra (Budž al Arab), ovaj naftni džin smešten na poluostrvu u obliku slova T u Persijskom zalivu, danas sa brojnim obeležjima zapadne kulture nije izgubio dosta od onog neodoljivog arapskog šmeka i duše.
U poređenju sa Dubaijem, sa kojim se, vidljivo je, sve češće takmiči u podizanju grandioznih građevina, paviljona, golf terena i kombinovanih stambenih, umetničkih, sportskih i zabavnih kompleksa od kojih naprosto zastaje dah, Abu Dabi tek hvata ubrzanje. Cifru od 18 šoping molova (Dubai ih ima preko 50) davno je premašila brojka od 30 hotela od kojih još nije zasenjena slava nadaleko najvećeg i najskupljeg „Emirat palate”.
Emirat palata
Obilazak jednog od najopipljivijeg simbola ovozemaljskog materijalnog bogatstva sa sedam zvezdica (gde noćenje u apartmanu košta i do deset hiljada dolara) koji je od pre četiri godine postao domaćin svetske elite ali i visokih državnih gostiju, nije uobičajen ni „dozvoljen“ za običan svet.
Da bi se prošla kapija „povlašćenih” i zavirilo u čitav kilometar dugo zdanje neobično smišljene projektne kombinacije francuskog Versaja, londonskog Hempton korta i tradicionalnih, koloritnih arapskih linija i elemenata ispod centralne kupole od zlatnih listića veće od one na vrhu katedrale svetog Petra u Rimu, mora se imati malo sreće i puno veštine da se ubedi obezbeđenje da digne rampu.
Neupućen u mrežu predvorja, sala, hodnika, stepeništa, izložbenog prostora sa unikatnim stvarima, kafeterija, restorana, 140 liftova, radnji i toaleta, kako gde, popločenim najfinijim mermerom iz Italije, Španije, Kine i Indije ili od mekog tepiha, teško da se iko sa strane može snaći. Ali, izgubiti se u Emiratima gde je sve bleštavo od pozlate, ulickano, vrhunski čisto, mirišljavo i papreno skupo, pod uslovom da se nikud ne žuri, i nije nikakva šteta. Pogotovo ako se, kojim slučajem, u lutanju hotelom nabasa na čuvenu salu za sednice vlade (gde im je sedište) sa čije tavanice visi luster sa 1.002 kristala „svarovski”. Većeg, zasad, kažu nigde nema.
Centralna kupola od zlatnih listića Emirat palate
Za razliku od ovog modernog dvorca gde je glavna ulaznica „koliko imaš“, jedna druga građevina, suprotne namene, može, sasvim sigurno, da joj parira po grandioznosti. To je džamija Šeik Zajad bin Sultan al Nahjan namenjena samo onima koji su muslimanske vere. Smatra se najvećom bogomoljom islama na svetu u koju tokom molitve može da stane i do 30.000 duša. Tu je sahranjen „otac nacije“ koji je umro 2004. godine ostavljajući da zemlju i vlast deli 19 sinova (najstariji šeik Kalifa postao je predsednik, dok je za princa naslednika izabran nešto mlađi šeik Muhamed).
Džamija Šeik Zajad bin Sultan al Nahjan
Kada su se Englezi koji su otkrili naftu (1958. godine) povukli iz zemlje 1971. a porodica Nahjan postala dominantna u regionu, „Babo” koji je tada bio na čelu države, svestan bogatstva koje imaju ostavio je u amanet pokolenjima „da nijedno zrno peska ne sme biti prodato strancima”.
Osim molitve Alahu, sve se, vremenom promenilo. Belina hrama sa sedamdeset metara visokom kupolom koju dopunjuju četiri minareta od po 115 metara vidi se nadaleko. I u ovom hramu visi luster o kojem se naveliko priča. Izrađen od čistog bakra i srebra stigao je pravo iz Nemačke i kažu da je najveći na svetu. To važi i za čudesni meki tepih od preko dva miliona čvorova po kojem se izuveno gazi. Izatkan u 20 tehnika delo je ruku najveštijih 1.200 iranskih tkalja i tkača.
Gugenhajm i Luvr na „Ostrvu sreće”
Ostrvo sreće
Abu Dabi, do kojeg leti naš JAT, po brojnim znacima daleko je od globalne krize koja drma svet. Gradilišta, milijarde vrednih projekata, po vestima koje stižu rade normalno. Najveće interesovanje vlada za „Ostrvo sreće” (Saadiyat island), jedinstveno parče zemlje na 500 metara od srca grada i koje je sa dva mosta povezano sa matičnim kopnom.
Biće to, prema zamisli idejnih tvoraca, unikatna kulturna oaza u čitavom regionu kada za godinu-dve bude potpuno izgrađena. Osim 29 hotela, tri marine, dva golf terena i raskošnih apartmana za 150.000 povlašćenih sa dubokim džepom na ostrvu se, kao posebna atrakcija, podižu, nazovimo to ograncima, dva svetski najčuvenija muzeja: Gugenhajm Abu Dabi i Luvr Abu Dabi.
Gugenhajm u Abu Dabiju
Prvi,po graditeljskoj satnici, otvoriće 2011. sa svojim timom poznati arhitekta Frenk Gerij (koji je stekao slavu osmišljavajući izgled Gugenhajm Bilbaa u Španiji) dok se završetak Luvra, pod projektantskom „palicom“ ništa manje slavnog Žana Nuvela predviđa godinu kasnije.
Kulturni znalci oba ova zdanja, kako se najavljuje, pozajmljivaće mnoge dragocenosti iz njujorškog i pariskog muzeja kad se budu smenjivale postavke slika, artefakta, skulptura, dekorativnih i finih predmeta, arheoloških iskopina i starina. Ideja je da se putnicima iz indijskog potkontinenta i ostalih arapskih zemalja približi sva lepota sadržana pod svodovima američkog i francuskog umetničkog hrama a da ne moraju da putuju u Njujork i Pariz.
Luvr u Abu Dabiju
Muzeji,koji će, uprkos imenu, nositi pečat ovog emirata a za koji će, s obzirom na veličinu, biti potrebno dosta vremena da se obiđu u jednom dahu, imaće, uz ostalo, izloženo i sve ono najbolje što se vodi kao savremena bliskoistočna umetnost.
Svečano presecanje vrpce „Ostrva sreće“ tek predstoji. Ako je suditi po „ludnici” koja je vladala posle završetka trka Formule 1 (početkom novembra) kada su, na sveopštu žurku u grad Abu Dabi, stigli mnogi iz džet-seta (Ričard Branson, Boris Beker, Džeremi Ajrons, Dženet Džekson, Bjonsi, Naomi Kembel...) biće to događaj za pamćenje.
Mirjana Aksentijević
izvor:Politika MAGAZIN
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Re: Ujedinjeni Arapski Emirati Čet 22 Dec - 8:22
Abu Dabi
MODERATOR
Poruka : 130824
Učlanjen : 07.04.2011
Naslov: Re: Ujedinjeni Arapski Emirati Pon 27 Feb - 0:56
Abu Dabi
MODERATOR
Poruka : 130824
Učlanjen : 07.04.2011
Naslov: Re: Ujedinjeni Arapski Emirati Pon 27 Feb - 0:59
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Kako su nastali Ujedinjeni Arapski Emirati: Potomci gusara postali bankarska elita Uto 19 Feb - 21:05
Kako su nastali Ujedinjeni Arapski Emirati: Potomci gusara postali bankarska elita
Zahvaljujući rezervama nafte, stanovnici Ujedinjenih arapskih emirata (UAE) su od pirata i presretača britanskih brodova u Persijskom zalivu danas postali žitelji jedne od najbogatijih zemalja sveta. Iako se ono meri u bilionima dolara, i bez obzira na to što se ovde može videti sve najmodernije i najskuplje što postoji, UAE su apsolutna monarhija gde zemljom vlada jedna porodica, a strogi šerijatski zakoni diktiraju način života.
Iako su prošlost ove zemlje obeležili sukobi sa Britancima, pa i to što je jedno vreme bila pod njihovom kontrolom, njen procvat počinje britanskim povlačenjem sedamdesetih godina prošlog veka. Danas su UAE federacija sedam emirata (Abu Dabi, Dubai, Šardza, Ras ul Hajma, Fudžejra, Adžman i Um al Kajvejn).
Pojedinačno, oni su manje-više samostalni, ali su odbrana, spoljna politika, saobraćaj, obrazovanje, razvoj, komunikacije i imigracioni poslovi u nadležnosti Vrhovnog veća, koje ima najvišu federalnu vlast. Vrhovno veće čine vladari sedam konstitutivnih emirata, čija je vlast nasledna. Na čelu ovog najvišeg organa vlasti nalazi se predsednik UAE, koji je ujedno i vladar Abu Dabija.
- Od nastanka federacije 1971. godine pa sve do smrti 2004. predsednik UAE je bio sultan Zajed al Nahjan. Njega je na predsedničkom mestu nasledio njegov sin Halifa bin Zajed al Nahjan. Inače, Halifa bin Zajed al Nahjan je i emir Abu Dabija. Uprkos činjenici da predsednika i premijera postavlja Vrhovni savet, možemo reći da su ove dve funkcije suštinski gledano nasledne - kaže za “Blic” Ivan Kostić iz Balkanskog centra za Bliski istok.
Kada su UAE formirali federaciju, objašnjava Kostić, u nju su inicijalno bili pozvani i Katar, Bahrein i Oman, ali su oni odbili poziv da se priključe tom savezu.
- Danas u Emiratima postoji veliki ekonomski disparitet između onih koji se nalaze na severu zemlje i Emirata na jugu. Abu Dabi i Dubai su, na primer, znatno razvijeniji emirati nego Ras ul Hajm koji ne poseduje naftu. Veoma slična situacija je i sa ostala četiri Emirata: Ajman, Fudžejra, Šardža i Um al Kajvejn. Nemiri u arapskom svetu su dodatno ukazali na slabosti Federacije zbog neujednačenog ekonomskog razvoja - objašnjava Kostić.
On kaže i da federativno uređenje daje podosta veliku nezavisnost svakom od sedam emirata od kojih su UAE sačinjeni i da je teško reći da postoji neki vrhovni “apsolut” ili “diktator”.
blic
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Ujedinjeni Arapski Emirati Sre 26 Jun - 12:40
Katar
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Ujedinjeni Arapski Emirati Ned 28 Jul - 12:42
Dubai
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Ujedinjeni Arapski Emirati Ned 28 Jul - 12:43