Stvar je vrlo jednostavna – ako želiš da budeš superheroj, prvo moraš da se obučeš kao jedan! Uz to, svakom superherojskom odelu neophodni su dodaci poput prave maske, kapuljače, ogrtača i po potrebi nekih drugih pomoćnih aksesoara. To su osnovne stvari koje morate da posedujete ukoliko želite da postanete superheroj, a mali Kick Ass će vam u svom filmu dati vrlo korisne savete vezane za odabir najboljeg kostima.
Postoje dve osnovne kategorije superherojskih kostima – kostimi nacrtani u stripu i oni specijalno pravljeni za film koji su uglavnom rađeni po uzoru na one prve, a mi ćemo se u ovom teksti baviti isključivo onim kostimima koji su odlično izvedeni u oba medija.
Nije redak slučaj da prelepi kostimi iz stripa, na filmskom platnu ne uspeju da se prikažu u najboljem svetlu. Dok postoje oni, bukvalno „precrtani“ iz stripa, koji ne trpe nikakve naknadne dorade, pa čak i pored toga uspevaju da izgledaju sjajno. Drugi se pak, u potpunosti izobličuju u pokušaju da se stvori neki ultra moderan high-tech model, i tako oni ne samo da gube na autentičnosti, već postaju i puka karikatura originala. Najbolje rešenje se, kao i uvek, nalazi negde na sredini, što su, na sreću, neki kostimografi uspeli da uvide i tako stvorili zaista odlične kostime.
Pa idemo redom. Koji su to najbolje adaptirani kostimi superheroja?!
Superman
Realno, ovo je kostim koji je tokom vremena preživeo najmanje varijacija. Da biste „postali“ Superman, trebaju vam samo plave helanke i majica sa odgovarajućim logoom, crveni plašt i čizme. To je formula koje su se držali svi crtači ovog strip serijala, pa tako i režiseri njegovih filmskih adaptacija. Ipak, i pored svih modernih verzija, nama je najdraža ona iz 1978. godine sa nezaboravnim Christopher Reevom u glavnoj ulozi, koja svakako važi za jedan od najvećih superherojskih klasika svih vremena. Oni stariji će se sigurno sećati i američke televizijske serije iz 50-tih Adventures of Superman, koja se (ako nas sećanje dobro služi) nekada davno reprizirala na starim domaćim kanalima. Sa pravom možemo reći da će mnogi trenuci iz ove serije ostati od najupečatljivijih, pa tako i najkomičnijih scena u kojima smo Supermana ikada videli. Pored njih, tu su i one nezaboravne scene iz pomenutog u kojima Clark Kent odlazi u telefonsku govornicu i posle par sekundi iz nje izlazi kao Čovek od čelika. To je ujedno i jedan od najčešćih motiva koje vezujemo uz Supermana, tako da se ovaj koncept „presvlačenja“ ni do dana današnjeg nije nešto puno promenio.
Spider-Man
Ovaj Marvelov junak je, takođe, pretrpeo vrlo sitne izmene tokom godina. Osim čuvene animirane serije koja je uvela svima poznatu muzičku temu, i Sam Raimijeve triologije, ovaj serijal nije doživeo neke bitnije adaptacije (što, u neku ruku, i nije tako loše), pa tako i njegov kostim nije otišao daleko od osnove. U svakoj varijanti su ispoštovana dva osnovna uslova za kreiranje ovog kostima - kombinacija osnovnih boja (crvena i plava) i paukova mreža kojom je isti prekriven. Sve ostalo podređeno je Spider-Manovoj fleksibilnosti, s obzirom da je on jedan od onih junaka koji su u stanju da se izbore sa najtežim fizičkim izazovima. Jedno od osnovnih pravila koja važe za pravljenje superherojskih kostima je to da najbolji kostim nikako ne sme da ometa junaka pri njegovom kretanju. Zamislite samo šta bi se desilo da su crtači, na smaom početku njegove karijere, Spajder-Manu dodali plašt – pa ne samo da bi se upetljao prvom prilikom, nego bi ga vetar oduvao na potpuno drugu stranu tokom preskakivanja sa jedne zgrade na drugu. A jednom superjunaku je tako nešto potpuno nedopustivo, zar ne?!
Hellboy
Tehnički gledano, Hellboy nije preobučen ni u kakav kostim, s obzirom da je, ni kriv ni dužan, ovaj „dečko“ rođen sa rogovima, kopitima, repom i desnom rukom od crvenog kamena za koju dugo nije bio siguran za šta mu zapravo služi. Jedini odevni predmet koji mu je dodat je izgužvani smeđi mantil bez kog ovog lika ne možemo ni da zamislimo (o onome šta se ispod tog mantila krije, sada nećemo da pričamo). Za razliku od ostalih superheroja o kojima je u ovom tekstu reč, Hellboya ne možemo posmatrati kao čoveka sa natprirodnim moćima, jer on zapravo jeste biće iz pakla, koje i na sam prvi pogled deluje toliko snažno kao da može da vam sruši kuću samo jednim zamahom ruke. To je, pored svega, razlog zašto ovaj lik na maskenbalima predstavlja poseban izazov i retko ko uopšte uspe da ga reprodukuje na dobar način. 2004. godine izašao je film rađen po ovom strip serijalu, koji se, u estetskom pogledu, revnosno držao originala, s obzirom da je njegov reditelj Guillermo del Toro shvatio da bi bilo kakav drugi pistup bio potpuno besmislen. A što se fizičkog izgleda filmskog Hellboya tiče, nedoumica nema – uloga je pripala pravom čoveku, s obzirom na to da glumac Ron Perlman neodoljivo liči na lik koji tumači (a oni koji su upoznati sa serijom Sons of Anarchy, posvedočiće da u odnosu na njega, Hellboy deluje kao jedan zaista fin tip).
Batman
Kada je Christopher Nolan odlučio da se prihvati snimanja nove filmske adaptacije Batmana, koja bi ujedno bila mnogo dublja i mračnija u odnosu na one koje smo do tada imali prilike da vidimo, postavilo se pitanje kakve će promene doživeti Btamanov originalni kostim. Rezultat je bio i više nego uspešan, čemu je svakako doprinela Nolanova opsesija arhitekturom i dizajnom, pomoću koje je ovaj segment priče doveden gotovo do savršenstva. Tehnički besprekorno izveden, ovaj kostim je otišao najdalje od originalnog crteža, ali je pri tom ipak zadržao neke osnovne karakteristike i obeležja Batmanove zvanične uniforme. Režiseri svih filmskih adaptacija Betmena počevši od serijala iz 1943. godine, preko televizijske serije koja se emitovala šezdesetih godina prošlog veka i sva četiri dela Batman serijala iz dvedesetih, sve do poslednje, najvećem broju gledalaca omiljene adaptacije, The Dark Knight, zaista su voleli Batmanov lik i prema njemu se ophodili sa velikim poštovanjem. Ranije adaptacije sadržale su ono što bi Kick Ass nazvao „savršenom kombinacijom optimizma i naivnosti“, ali je krajem osamdesetih ova priča poprimila neku mračniju notu. Na planu stripa za to se pobrinuo Frenk Miller, dok je na filmu to učinio maštoviti Tim Burton, dodajući originalnoj priči dozu gotike i kiča. Ne sme se izostaviti činjenica da su se Batmanu tokom vremena dodavala sve naprednija tehnička pomogala (ista sudbina koju doživljava i James Bond), tako da na kraju ni njegov kostim nije mogao ostati nepromenjen. Na taj način prosta sivo-crno-plava tkanina sa upečatljivim logoom, prešla je u solidno izvajanu gumu, koja se na kraju pretvorila u neki neprobojni materijal. Ali, i pored svega toga, Batmanov kostim možemo posmatrati kao primer zaista dobre kostimografije i transformacije vredne divljenja.
Poison Ivy
Ok, priznajemo, Poison Ivy ne možemo staviti u isti koš kao ostale heroje koje smo spomenuli u tekstu i to iz prostog razloga što je ona jedan od glavnih negativaca u univerzumu DC Comics-a, seksi antijunakinja čiji poljubac ubija i koja bi rado napravila herbarijum od čitavog čovečanstva. Ipak, Ivy je dama i to možda najveća dama od svih ženskih strip protagonista, tako da, u neku ruku, definitivno zaslužuje da se nađe na ovoj „listi“. Pored toga, njen lik doživeo je zaista prelepe ilustracije, a možda i najsofisticiranije portete od svih ženskih strip junakinja. Najpoznatiji je svakako njen crtež u 15-toj epizodi DC-jevog serijala Batman: Gotham Knights u kom su se pojavljivali svi junaci Gothama. Pored toga, značajno je bilo njeno prisutstvo u glavnoj postavi čuvene crtane serije o Batmanu iz 90-tih, ali ono što je Otrovnu Ajvi dovelo u centar pažnje definitivno je film Batman & Robin u kom je uloga pomahnitale eko-teroristkinje poverena fantastičnoj Umi Thurman. I danas, njen lik mnogima predstavlja prvu asocijaciju na Poison Ivy, pa tako i na jedan od najboljih kostima izrađen po uzoru na strip i jedan od najuspešnijih primera adaptacije jednog stripskog kostima u filmski model.
Verujemo da svako od vas ima svoje favorite koje bi rado video u ovom tekstu, ali mi smo se ipak odlučili za pet kultnih modela za koje smatramo da su ujedno i najznačajniji superherojski kostimi u istoriji. Ovakvi kostimi ostavili su izuzetan trag, kako u umetnosti, tako i na modnoj sceni, te se oni neretko mogu naći kao uzori raznih modnih izložbi i kolekcija. Ipak, ne zaboravite da u oponašanju svojih idola ipak ne smete otići predaleko, kao i to da pažljivo birate junake kojima ćete se diviti.
U svakom slučaju, ukoliko zaista želite da postanete superjunak, pazite šta ćete obući, jer pogrešan izbor kostima često može biti i poguban!
HNS