Muzej (od starogrčkog. μουσείον], musio - sedište Muza) je naziv za ustanovu i zgradu, u kojoj se čuvaju, proučavaju i izlažu - hronološki ili tematski - zbirke starina i umetnina, te prirodnjačkih, tehničkih i sl. predmeta. U najširoj upotrebi ICOM-ova definicija iz 1974. godine prema kojoj je muzej neprofitna, stalna ustanova u službi društva i njegovog razvoja i otvorena javnosti, koja sabira, čuva, istražuje, komunicira i izlaže materijalna svedočanstva čoveka i njegove okoline, radi proučavanja, obrazovanja i zabave
umetničke (koji sadrže zbirke slika, skulptura, grafika i objekata primenjene umetnosti). Po karakteru, strukturi i teritorijalnoj kompetenciji dele se na državne, zemaljske, pokrajinske, gradske i zavičajne. Često se upotrebljavaju i nazivi galerija (za veće zbirke slika i skulptura) i kabinet (za zbirke grafika, novaca i medalja. Osim izložbenih prostorija, savremeni muzej ima depoe (čitav se inventar retko izlaže), prostorije za restauriranje i prepariranje muzejskih eksponata, fotografsku laboratoriju, prostorije za stručno osoblje, s inventarima i bibliotekom.
Najpoznatiji muzeji i galerije Evrope
Firenca: Piti (Pitti) i Galerija Ufici (Uffizi), Milano: Galerija Brera (Brera), Venecija: Galerija Akademije, Rim: Vatikanski muzej, Moderna galerije, Pariz: Muzej istorije i umetnosti Luvr (Louvre), Muzej umetnosti d'Orsay, London: Britanski muzej i Nacionalna galerija, Muzej Viktorije i Alberta, Madrid: Muzej umetnosti Prado, Bilbao: Muzej moderne umetnosti Guggenheim Bilbao. Petrograd: Muzej umetnosti Ermitaž, Moskva: Tretjakovska galerija, Minhen: Stara i Nova pinakoteka, Nemački muzej, Drezden: Galerija u Drezdenu, Beč: Umetničko istorijski muzej.
Reč muzej ima svoj izvor u grčkoj reči muzejon, kako je nazvan hram u Atini, posvećen muzama, zaštitnicama nauke i umetnosti. Muzeji zapravo nastaju kao odraz odnosa društva prema sebi i sopstvenoj tradiciji. Na nastanak i razvoj muzeja su uticale različite društvene, verske, političke i kulturne prilike kroz koje je prolazio čovek kao pojedinac, ili pripadnik nekog naroda. I najzad, Muzej je ustanova koja u službi opšteg intersa sakuplja, čuva, izučava i izlaže zbirke starina i umetnina, prirodnjačkih, tehničkih i sličnih predmeta. U poslednjih desetak godina glavni cilj mojih putovanja se uglavnom svodio na posetu i obilazak muzeja. Svoje vreme dok sam na putovanjima uglavnom i planiram u zavisnosti od radnog vremena muzeja ili dužine reda u kojem provedem čekajući da kupim ulaznicu za isti. Pa tako, pre nekoliko godina u poseti Gaudijevoj Barseloni, sate i sate sam provela čekajući u redu ispred Pikasovog muzeja, ali verujete mi, vredelo je svakog minuta. Kao i priličan broj muzeja i ovaj je zamišljen na način da je zapravo čitav umetnički opus izložen u prostorijama nekadašnje rezidencije porodice Llinas , sadrži nekoliko stotina umetnikovih ulja na platnu, skica, crteža u boji, podeljeno hronološki. Mislili smo da je tu kraj našim čekanjima u redovima, ali sve dok nismo došli do Gaudijeve Casa Mila-e ili La Pedrera-e u kojoj je bila organizovana gostujuća izložba Kazimira Maljeviča. Pored same izložbe koja je zaista fascinantna, imale smo priliku i da posetimo jednu od najčuvenijih Gaudijevih građevina. Građena je za porodicu Milla 1906. godine i to je zapravo zgrada u kojoj zidovi nisu ravni već idu u krug što je krajnje neobčno jer vam se u jednom trenutku zavrti u glavi. Unutrašnjost je ostavljena u svom primarnom načinu uređivanja po ukusu tadašnjih vlasnika sa potupuno originalnim nameštajem.
U Veneciji mi je bilo potpuno zadovoljstvo da posetim velelepnu Duždevu palatu u kojoj su prikazana sva bitnija dela Venecijanske škole poput, Tintoreta, Ticijana, Kanaleta, ..Obilazeći ovaj prostrani izložbeni prostor imala sam prilike da i fizički pređem slavni Most uzdaha, koji je po samo jednoj od verzija ime dobio jer su zatvorenici prevođni preko njega poslednji put tu videli sunce i komad neba, pa uzdahnuli.
Efes kao muzej na otvorenom me je potpuno fascinirao. Hadrijanov hram, Amfiteatar, ali pre svega Celzijusova biblioteka iz koje su tajni podzemni prolazi vodili u javnu kuću. Pa tako onaj za koga se mislilo da ide da se kulturno uzdiže je imao verovatno pametnija posla.
U Istorijsko –umetničkom muzeju u Beču sam se jednom prilikom toliko dugo divila Rembrantu da sam umalo zakasnila na svoj povratak. Ovaj prvi deo spiska svojih najdražih muzeja ću završiti kraljem svih muzeja, njegovom svetošću pariskim Luvrom.
Šta da Vam kažem, a da ne preteram, da mogu tamo bih se uselila. O tome koliko je ovaj izložbeni prostor veliki svedoči i činjenica da smo ulazak dobili mapu da bismo se bolje snašli. U prostoriji gde je izložena čuvena Mona Liza je tolika gužva, da posetioci ne obrate pažnju na maestralnu Tajnu večeru, Veronezea, preko puta. Leonardova Bogorodica među stenama, kao pandan londonskoj istoimenoj verziji, celokupna zbirka Praksitela, Nike sa Samotrake, samo su neka remek dela koja su mi potpuno oduzela dah.
Gost
Gost
Naslov: Re: Muzej Uto 24 Feb - 14:38
Ovo su najposećeniji muzeji sveta Pariski muzej Luvr je već šestu godinu zaredom najposećeniji muzej sveta, pokazali su podaci koje je objavio list The Art Newspaper.
Na ovogodišnjoj listi najposećenijih muzeja dominiraju ustanove iz Francuske i Velike Britanije sa po tri muzeja u prvih desest na svetu.
Pogledajte celu listu.
NAJPOSEĆENIJI MUZEJI SVETA
Muzej
Grad
Broj posetilaca
1.
Luvr
Pariz
9.334.435
2.
Britanski muzej
London
6.701.036
3.
Metropolitan muzej umetnosti
Njujork
6.226.727
4.
Nacionalna galerija
London
6.031.574
5.
Muzej Vatikana
Vatikan
5.459.000
6.
Muzej moderne umetnosti Tejt
London
4.884.939
7.
Nacionalna palata
Tajpej
4.500.278
8.
Nacionalna galerija umetnosti
Vašington
4.093.070
9.
Centar Pompidu
Pariz
3.745.000
10.
Muzej Orsej
Pariz
3.500.000
Gost
Gost
Naslov: Re: Muzej Sub 7 Mar - 11:04
Nacionalni muzej "Kriptolodžik", udaljen oko 40 kilometara od Vašingtona, nudi uvid u istoriji američkog špijuniranja: šifre korišćene tokom ratovanja, načini signaliziranja, mašine za dekodiranje iz Drugog svetskog rata, čak i dva aviona koja su korišćena za tajne misije.
Gost
Gost
Naslov: Re: Muzej Sub 7 Mar - 11:06
Sijetl ima Muzej posvećen dijalizi. Otvoren je pre dve godine, u čast 50 godina postojanja Centra za dijalizu. U muzeju posetioci mogu da vide stara medicinska sredstva koja su korišćena, a neka datiraju još iz 1940. Tu su i fotografije koje ilustruju razvoj dijalize, kao i takozvane "putujuće bubrege", sredstva koja se koriste prilikom putovanja.
Kako funkcioniše naš privredni sistem? Kako je nastala trgovina na berzi? Onaj ko želi da sazna odgovore, radovaće se otvaranju novog Muzeja finansija u Cirihu - krajem juna. Izloženi su dokumenti o tržištu kapitala, finansijskim instrumentima i beraznskoj trgovini. Tu su i istorijske hartije od vrednosti koje su i ranije bile izložene u Oltenu.
Muzej Barberini u Potsdamu
23. januara je otvoren muzej Barberini u centru Potsdama. Već je i sama palata impresivna - nazvana je po istoimenoj palati u Rimu. U ovom muzeju će biti izložene razne vrste umetničkih dela - od slika starih majstora pa do savremenih umetnika. Prva postavljena izložba je koncentrisana na dela impresionista, među njima Monea i Renoara.
Fasada novog Muzeja urbane umetnosti u Berlinu je oslikana od krova do trotoara. Prva izložba će biti otvorena u septembru 2017. Muzej će spojiti umetnike i publiku pod motom "Connect.Create.Care". Inače, fasada će biti redovno obnavljana (nanovo oslikavana).
I u Austriji ima zanimljivih dešavanjau svetu muzeja. Muzej naroda je nanovo koncipiran i od jeseni ove godine će biti predstavljen svetu kao "Svetski muzej Beč". U 14 sala će biti ispričane priče sa Orijenta, iz Okeanije ili severne Amerike. Muzej poseduje oko 200.000 etnografskih objekata, 100.000 istorijskiih fotografija i 146.000 štampanih materijala.
Moda nema punopravan status umetnosti, rekao je Iv Sen Loran (1936-2008) "ali su joj potrebni umetnici da bi postojala". To se pre svega odnosi na njega samog. On je ostavio dubok trag u modnoj branši, baš kao što je svetu ostavio i arhiv svojih dela. U oktobru će biti otvorena dva muzeja sa njegovim delima - u Parizu i Marakešu.
Figure na dnu mora su još 2016. bile u udarnim vestima; prve fotografije podvodnog muzeja u nastanku su impresionirale javnost. Od januara 2017. je Atlantski muzej na ostvru Lancaroteu zvanično otvoren - za ronioce. To je prvi takav muzej u Evropi. Izloženo je više od 300 figura Džejson deKer Tejlora.
Gotovo da nema naroda o kojem je ispredeno toliko mitova i legendi kao što su to vikinzi. Mnogi o njima imaju kojekakva poluznanja - i sada novi muzej o Vikinzima u Stokholmu treba da ih upotpuni. U središtu je 11-minutno putovanje kroz vreme koje posetioce prebacuje u 963. godinu. Reč je o rekonstrukciji tadašnjeg života iz perspektive vikinške žene Rangniv.
Najnovija prestižna građevina u Poljskoj je kvadar visok 40 metara. Tu su dokumentovane patnje Poljaka i druguih naroda za vreme nemačke i ruske okupacije. Otvaranje je odloženo na neodređeno vreme, jer je u toku spor oko temstsko orijentacie muzeja. Vladi je stalo da Poljaci budu predstavljeni u herojskom svetlu. Konačnu odluku o datumu otvaranja će doneti poljsko Ministarstvo kulture.
Gradnja ovog muzeja je protekla u znaku raznih razmirica. Bilo je mnogo finansijskih i birokratskih problema. U oktobru 2016. je otvoren deo u kojem su izložbe, a od jeseni 2017. bi trebalo da radi i stalna postavka - izlažu se dela grčke i inostrane umetnosti od kasnih 70-ih godina do danas.
Za kraj evo i novosti iz Londona. Muzej Viktorije i Alberta će ove godine dobiti novo ruho. U julu 2017. će biti završen novi atrijum, a to je najveća arhitektonska promena ove građevine u poslednjih 100 godina. Osim toga, biće otvorena i galerija Sejnzberi, koja će sa površinom od 1100 kvadratnih metara biti jedna od najvećih izložbenih površina Velike Britanije.
Prema podacima TripAdvisora kreirana je lista najboljih muzeja na svetu za 2018. godinu. Turisti su ocenjivanjem i posetom olakšali ovaj izbor, a lista 10 najboljih izgleda ovako.
10. Muzej ratnih ostataka, Ho Ši Min, Vijetnam
......
Salome
Master
Poruka : 11055
Lokacija : tamo daleko
Učlanjen : 11.05.2018
Raspoloženje : podnosljivo
Naslov: Re: Muzej Sre 12 Sep - 12:42
9. Nacionalni antropološki muzej (Meksiko Siti, Meksiko)
Salome
Master
Poruka : 11055
Lokacija : tamo daleko
Učlanjen : 11.05.2018
Raspoloženje : podnosljivo
Naslov: Re: Muzej Sre 12 Sep - 12:45
8. Nacionalni muzej Drugog svetskog rata (Nju Orleans, SAD)
Salome
Master
Poruka : 11055
Lokacija : tamo daleko
Učlanjen : 11.05.2018
Raspoloženje : podnosljivo
Naslov: Re: Muzej Sre 12 Sep - 16:14
7. Luvr (Pariz, Francuska)
Salome
Master
Poruka : 11055
Lokacija : tamo daleko
Učlanjen : 11.05.2018
Raspoloženje : podnosljivo
Naslov: Re: Muzej Sre 12 Sep - 16:16
6. Muzej Akropolja (Atina, Grčka )
Salome
Master
Poruka : 11055
Lokacija : tamo daleko
Učlanjen : 11.05.2018
Raspoloženje : podnosljivo
Naslov: Re: Muzej Sre 12 Sep - 16:24
5. Muzej Prado (Madrid, Španija)
srna
Elita
Poruka : 2583
Lokacija : samo nebo zna
Učlanjen : 18.10.2017
Naslov: Re: Muzej Sre 12 Sep - 19:55
Muzeji u Beogradu
Narodni muzej Beograd
Muzej savremene umetnosti
Muzej primenjene umetnosti
Prirodnjački muzej
Etnografski muzej
Istorijski muzej Srbije
Muzej nauke i tehnike
Muzej grada Beograda
Muzej istorije Jugoslavije Beograd
Muzej jugoslovenske kinoteke Beograd
Muzej afričke umetnosti
Muzej pozorišne umetnosti Srbije
Pedagoški muzej Beograd
Muzej Nikole Tesle Beograd
Muzej žrtava genocida
Vojni muzej
Spomen muzej Nadežde i Rastka Petrovića (Narodni muzej – dokumnetacija)
Muzej Tome Rosandića (Muzej grada Beograda )
Muzej banjičkog logora (Muzej grada Beograda)
Muzej Jovana Cvijića (Muzej grada Beograd
Muzej Ive Andrića (Muzej grada Beograda)
Muzej Vuka i Dositeja (Narodni muzej Beograd)
Muzej Paje Jovanovića (Muzej grada Beograda)
Zavičajni muzej Zemun (Muzej grada Beograda)
Konak kneza Miloša (Istorijski muzej Srbije)
Konak Kneginje Ljubice (Muzej grada Beograda)
Muzej ilegalnih partijskih štamparija (Muzej grada Beograda – bilioteka)
Muzej 4.juli (Muzej grada Beograda – biblioteka)
Galerija fresaka (Narodni muzej u Beogradu)
Muzej srpske pravoslavne crkve
Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića (Muzej Savremene umetnosti)
Galerija Petra Dobrovića (Muzej Savremene umetnosti)
Salon Muzeja Savremene umetnosti (Muzej Savremene umetnosti)
Manakova kuća (Etnografski muzej)
Muzej fizičke kulture/ Olimpijski muzej (Fakultet sporta i fizičke kulture)
Muzej FK „Crvena zvezda“
Muzej FK “Partizan”
Muzej vazduhoplovstva
PTT muzej
Železnički muzej
Muzej automobila Beograd
Jevrejski istorijski muzej Beograd
Muzej srpske medicine Beograd (Muzej nauke i tehnike)
Muzej za istoriju farmacije (Farmaceutski fakultet)
Muzej Zepter
Muzej romske kulture
Vespa muzej Srbija
Muzej knjige
Dom Jevrema Grujića (Muzej srpske istorije, umetnosti, diplomatije i avangarde)
Vitruelni muzeji
Muzej Mihajlo Pupin
Virtuelni muzej Dunava
Muzej objekata
srna
Elita
Poruka : 2583
Lokacija : samo nebo zna
Učlanjen : 18.10.2017
Naslov: Re: Muzej Sre 12 Sep - 19:59
Народни музеј у Београду – Музеј Вука и Доситеја
Музеј Вука и Доситеја, меморијални музеј, посвећен је двојици великана српске културе, просветитељу и првом српском министру просвете Доситеју Обрадовићу и реформатору српског језика, творцу српског књижевног језика, Вуку Караџићу. Зграда музеја смештена у једном од најстаријих делова Београда, и заједно са Бајракли џамијом и Шеих-Мустафиним турбетом, представља архитектонско сведочанство дуговековног присуства турске владавине у Београду. Музеј се налази је у најстаријој сачуваној стамбеној згради у Београду, која је подигнута је у првој половини 18. века, вероватно за Београдског дефтердара (турског управитеља ризнице).