Bizarne navike slavnih genijalaca GENIJALNI umovi funkcioniraju na valnim duljinama nerazumljivim ostalim smrtnicima, to je svima poznato, no neki uvijek odu korak dalje u svojim ludostima.
Uz velik broj poznatih ličnosti iz povijesti vežu se razni mitovi upitne vjerodostojnosti, a kako je teško dokazati jesu li zaista istiniti ili ne, skloni smo u njih povjerovati.
Tako je pisac Mason Currey u svojoj knjizi "Dnevni rituali" pobrojao neke glazbenike, umjetnike i znanstvenike čije su ih bizarne rutine, u nekim slučajevima, proslavile podjednako kao i njihova postignuća, piše Mirror.
1. Američki skladatelj
George Gershwin bio je radoholičar, a svoje je djela stvarao sjedeći za klavirom u pidžami i kućnom ogrtaču. Njegov brat Ira tvrdi kako George nikad nije bio opušten, uvijek je morao nešto raditi.
2. Jedan od najvećih genijalaca koji su ikad kročili Zemljom,
Albert Einstein, živio je povučeno. Uvijek je imao dugu kosu jer nije volio posjećivati brijača, a čarape je smatrao nepotrebnima pa ih nikad nije nosio.
3. Pjesnikinja
Edith Sitwell dan je započinjala ležanjem u lijesu jer ju je to navodno inspiriralo da piše svoje pomalo morbidne stihove. Obožavala je spavati stoga je izjavila kako bi svaka žena jedan dan tjedno trebala provesti u krevetu.
4.
Charlesu Dickensu nesumnjivo je pomogla dnevna rutina da napiše 15 opsežnih romana. Radni stol uvijek mu je bio pomno aranžiran: na njemu se uvijek nalazila mala vaza sa svježim cvijećem, veliki nož za otvaranje pisma, broš u obliku pozlaćenog lista na kojem sjedi zec te dvije brončane figurice žaba koje vitlaju mačevima u dvoboju.
5. Jedna od najpopularnijih spisateljica kriminalističkih romana,
Agatha Christie, nije uopće imala pisaći stol već je svoja djela stvarala gdje god je stigla. "Mramorni stolić u spavaćoj sobi bio je dobro mjesto za pisanje, kao i kuhinjski stol između obroka", izjavila je Christie.
6. Autor "Doručka kod Tiffany",
Truman Capote, pisao je u krevetu uz kavu i cigarete. Ali samo su tri opuška istovremeno mogli biti u pepeljari, a ostale je spremao u džep. Kompulzivno je razne brojeve zbrajao u glavi te nije birao telefonski broj ili hotelsku sobu ukoliko je te brojeve smatrao nesretnima.
7. Spisateljica
Jane Austen nije voljela da je itko osim uže obitelji vidi dok piše. Voljela je da vrata njene sobe škripe kako bi čula ukoliko netko ulazi, a pisala je na malim komadićima papira da bi ih mogla brzo sakriti od tuđih očiju.
8. Izumitelj telefona,
Alexander Graham Bell, spavao je samo tri sata dnevno i tvrdio kako ponekad ima toliko ideja u glavi da ga apsolutno ništa ne može prenuti iz razmišljanja.
9. Pjesnik
W.H. Auden odbijao je raditi navečer. "Samo svjetski Hitleri rade noću, nijedan pošten umjetnik", rekao je. Također, svoju mentalnu energiju dobivao je iz amfetamina.
10. "Otac američke književnosti"
Mark Twain imao je velikih problema s nesanicom, a kad bi uspio zaspati to bi obično bilo na kupaonskom podu.
11.
F. Scott Fitzgerald, autor "Velikog Gatsbyja", obožavao je alkoholna pića. Problem je što je živio u doba prohibicije, stoga mu je najdraže piće bio džin jer je djelovao brzo i teško ga se moglo otkriti. ta ljubav prema alkoholu odvela ga je prerano u grob, već u 45. godini života.
12. Pisac
Victor Hugo jeo je svako jutro po dva sirova jaja i kupao se u ledenoj vodi. Također, svakodnevno je posjećivao brijača.
13. Pionir jazza
Louis Armstrong uvijek je dva sata ranije dolazio na vlastiti koncert. Dok su ostali pili alkoholna pića da se opuste, Armstrong je radije pušio marihuanu.
14. Ikona komunizma
Karl Marx čitave je dane provodio u londonskoj knjižnici, od devet sati ujutro do sedam navečer kad se ustanova zatvarala.
(Index.hr)