Razlozi zabrane objavljivanja pojedinih knjiga u određenim državama su razni. Retko su doduše utemeljeni na zdravom razumu, već su redovno vođeni određenim ideološkim pobudama ili religijskim dogmama. Najčešće su takvim postupcima dotičnim delima osigurali još veću čitanost nego što bi ona to sama možda postigla.
Proverite koje su knjige zabranjene u raznim delovima sveta i zašto:
Zabranjivanje neke knjige obično je vođeno određenim ideološkim pobudama ili religijskim dogmama
Ana Frank: "Dnevnik Ane Frank"
Knjiga o preživljavanju mlade devojke zabranjena je u Libanonu zbog pozitivnog prikazivanja Izraela, a osim toga zabranjena je i 2010. godine u jednoj srednjoj školi u Virdžiniji zbog "seksualne eksplicitnosti" i "homoseksualnih tema".
Den Braun: "Da Vinčijev kod"
Jedan od najprodavanijih krimi-romana na svetu zabranjen je u Libanonu 2004. godine jer se smatralo da je "uvredljiv za hrišćanstvo".
Oldos Haksli: "Vrli novi svet"
Ovaj roman je 1932. godine zabranjen u Irskoj zbog "promiskuitetnog sadržaja", a nekoliko američkih država je pokušalo da ga zabrani zbog "negativnih tema".
Bil Martin Jr.: "Mrki medved, mrki medved, šta vidite?"
Ova je dečja knjiga zabranjena u Teksasu 2010. godine od strane državnog edukacijskog odbora. Autor je zamenjen za marksističkog teoretičara istog imena.
Džon Steinbeck: "Plodovi gnjeva"
Najcenjeniji roman američkog pisca razbesneo je mase zbog opisa ruralne sirotinje. Bio je zabranjen u raznim delovima SAD-a, uključujući Kanzas i Kaliforniju.
Džordž Orvel: "Životinjska farma"
Orvelov roman je zabranjen u SAD-u, nakon što je tamo izdat 1945. godine, zbog kritikovanja Sovjetskog saveza, a 2002. godine zabranili su ga i Ujedinjeni Arapski Emirati zbog opisa svinja, a koji su se kosili s islamskim viđenjem ovih životinja.
Livajs Karol: "Alisa u zemlji čuda"
U raznim delovima Kine, ova knjiga je zabranjena 1931. godine, jer su se u njoj nalazile životinje koje govore. Vlasti su se bojale da će deca početi da se ponašaju prema životinjama kao prema ljudima.
Martin Henford: "Gde je Valdo?"
Početkom '90-ih godina prošlog veka knjiga "Gde je Valdo?" je uklonjena iz knjižara u nekim američkim školama zbog delimično vidljive gole žene u pozadini na naslovnoj ilustraciji.
Salman Rušdi: "Sotonski stihovi"
Kontroverzna knjiga ovog indijskog autora je izazvala haos širom sveta zbog odnosa prema islamu. Da su vas ulovili da je čitate u Venecueli, mogli ste da budete kažnjeni sa čak 15 meseci zatvora.
Rečnici
Rečnici Meriam Vebster i Amerikan Heritedž su zabranjeni u nekim američkim školama - određene reči u njima nisu "primerene za sve uzraste".
Vesti online