Adelijski pingvini za koje se strahovalo da su ugunili nakon što im je ledeni breg izolovao koloniju i odvojio ih od mora, vrlo lako mogu biti živi.
Ovaj scenario je moguć u slučaju da su pronašli novo mesto za život.
Podsetimo, kolonija od 160.000 pingvina koja je do 2010. godine naseljavala oblast Kejp Denisona na Antarktiki do 2015. godine se gotovo desetkovala. Veruje se da je ledeni breg B09B koji im je 2010. godine zatvorio prolaz do mora koje im je bilo glavni izvor hrane nateravši ih da pešače 60 kilometara do prve sledeće morske površine i nazad. Australijski naučnici koji su pratili koloniju izložili su u svom istraživanju da su ptice najverovatnije uginule s obzirom da im se populacija sa 160.000 jedinki, smanjila do broja 10.000. Predvideli su da bi ova kolonija u narednih 20 godina mogla potpuno da nestane.
Ipak, pojavio se tračak nade da ih nije zadesila tužna sudbina. Mišel De La Ru, istraživačica pingvina iz univerziteta u američkoj državi Minesota, tvrdi da su se pingvini vrlo verovatno odselili i pridružili drugim kolonijama koje su se nastanile bliže moru. Sličan fenomen je zadesio koloniju pingvina 2001. godine na ostrvu Ros kada im se desila identična situacija."Samo zato što im se znatno smanjio broj, ne znači da su potpuno nestali.
Vrlo lako je moglo da se desi da su se jednostavno preselili na neko drugo mesto, najverovatnije u obližnje kolonije", tvrdi De La Ru. Nažalost, naučnici još uvek vrlo malo znaju o migracijama pingvina, tako da je sudbina nestalih pingvina i dalje misterija. De La Ru je dodala da ne može sigurno da zna šta se zapravo desilo s nestalim pticama, ali to ne mogu sa sigurnošću da tvrde ni drugi.
Izvor: blic.rs