Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Umberto Eco

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:01

''Svi pjesnici pišu lošu poeziju. Loši pjesnici je objavljuju, dobri je spaljuju.''
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:01

'Ljubav je mudrija od mudrosti.''
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:01

'Ne možeš pobjeći od beskraja, bijegom u neki drugi beskraj, ne možeš pobjeći od istovjetnog obmanjujući se da možeš pronaći različito.'
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:01

''Melankolija u krvi nije mutan talog nego najbolji vinski cvijet, ona stvara heroje jer budući da graniči s ludošću, potiče čovjeka na najsmionija djela.'
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:02

'Pravi heroj je uvijek heroj greškom; on sanja da bude iskrena kukavica kao i svi drugi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:02

'Što je život, ako nije sjena prolaznog sna?''
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:02

''Ulazak u roman je poput odlaska na uspon u planine: morate naučiti ritam disanja, steći tempo, inače ćete prestati odmah na početku.''
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:03

''Ništa više uplašenom čovjeku ne daje hrabrosti kao tuđi strah.''
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:03

''Luđaci i djeca uvijek govore istinu.''
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:03

Imamo ograničenje, vrlo obeshrabrujuće, ponižavajuće, a to je smrt.''
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:04

''Gdje drugdje? Pripadam izgubljenoj generaciji i ugodno mi je samo u društvu drugih izgubljenih i usamljenih.''
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:04

''Kada čovjek prestane vjerovati u Boga, to ne znači da je prestao vjerovati u bilo što. On onda vjeruje u svašta.''
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:04

'Izdavački mit je da ljudi hoće čitati lake stvari.''
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:05

Svet će ga zapamtiti kao filozofa, esejistu, lingvistu i jednog od najvećih italijanskih pisaca 20. veka. Za milione poštovalaca širom planete on će večno postojati na stranicama "Fukoovog klatna", "Ostrva dana pređašnjeg" i "Tajanstvenog plamena kraljice Loane". Nove generacije upoznavaće ga među monasima opatije u "Imenu ruže", sa njim provoditi sate u razgovoru na "Praškom groblju" i imaće neverovatne avanture u svemiru sa "Tri kosmonauta"... Umberto Eko tako će živeti zauvek.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:06

Literarni opus Umberta Eka sezao je od knjiga za decu, književnih kritika, eseja o srednjovekovnoj estetici, antropologiji, do eseja i romana. Za milione poštovalaca širom planete on će u njima živeti zauvek.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:06

Ne možeš pobeći od beskraja, bekstvom u neki drugi beskraj. Ne možeš pobeći od istovetnog obmanjujući se da možeš da pronađeš različito.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:06

Nije svaka istina za svačije uši.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:06

Bolja je stvarnost od snova: ako je nešto stvarno, onda je stvarno i ti nisi ništa tu kriv.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:07

Kao što kaže stara poslovica, pero drže tri prsta, ali radi čitavo tijelo. I boli.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:07

Bojte se poslanika i onih koji su spremni da umru za istinu, jer po pravilu zbog njih mnogi drugi umiru sa njima, često prije njih, a ponekad i umjesto njih.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Pon 26 Avg - 10:07

Pravi heroj je uvek heroj greškom; on sanja da bude iskrena kukavica kao i svi drugi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Uto 1 Okt - 12:25

Kako objasniti ličnu biblioteku

Od detinjstva sam naviknut na dve (i samo dve) vrste dosetki: „Ti si (vi ste) onaj koji uvek odgovara“ i „Ti odjekuješ (vi odjekujete) u dolinama“. (Aluzija na piščevo prezime: na italijanskom eko znači i odjek.)

Čitavo detinjstvo sam verovao da su iz nekog čudnog razloga sve osobe koje sam upoznavao glupe. U poznim godinama shvatio sam da postoje dva pravila koja se mogu primeniti na sva ljudska bića: prva pomisao koja čoveku prođe kroz glavu je i najočiglednija, ali niko ne pomišlja da je upravo zato i drugima već mogla pasti na pamet.

Raspolažem pravom kolekcijom naslova i kritičkih osvrta na svim indoevropskim jezicima, koji se kreću od Ekovog odjeka do Knjige koja je odjeknula. Samo što u ovom slučaju sumnjam da je to bila prva ideja koja je uredniku pala na pamet; verovatno su na redakcijskom sastanku razmatrali dvadesetak mogućih naslova, a onda je glavnom uredniku sinulo: „Momci, imam fantastičnu ideju!“ Na to će saradnici: „Pravi si đavo, šefe, kako si se samo dosetio?” „To je talenat”, odgovara on.

Ovim ne želim da kažem da je svet banalan. Uzeti kao plod božanskog prosvetljenja jednu očiglednost, otkriva određenu svežinu duha, entuzijazam prema životu i njegovoj nepredvidljivosti, ljubav prema idejama – bez obzira koliko beznačajne bile. Uvek ću se sećati prvog susreta s velikim čovekom kakav je bio Erving Gofman: divio sam mu se i voleo ga zbog genijalnosti i dubine kojom je umeo da uoči i opiše najfinije nijanse društvenog ponašanja, zbog sposobnosti da prepozna i one skoro nevidljive pomake koji su do tada svima izmicali.

Sedeli smo ispred jednog bistroa, on je posmatrao ulicu i rekao: „Mislim da u gradu već ima previše automobila.” Možda o tome nije ranije razmišljao jer se bavio mnogo važnijim stvarima. Doživeo je iznenadno prosvetljenje i mentalnu svežinu da to izrazi. Ja, mali snob otrovan Ničeom, uzdržao bih se od takve opaske čak i da mi je pala na pamet.

Takvu reakciju poznaju mnogi koji se nađu u mojoj situaciji – da imaju velike biblioteke, takve da ljudi koji dolaze u kuću ne mogu a da je ne primete, ničeg drugog uostalom i nema. Posetilac ulazi i kaže: „Koliko knjiga! Sve ste ih pročitali?”

U početku sam mislio da ovako reaguju samo ljudi kojima knjiga nije bliska, naviknuti na police s pet krimića i dečjom enciklopedijom.

Ali iskustvo me je naučilo da istu rečenicu izgovaraju i oni koji su van svake sumnje. Moglo bi se zaključiti da su to osobe koje u policama vide depozit pročitanih knjiga, a ne biblioteku kao sredstvo za rad, ali nije ni u tome stvar.

Verujem da pred mnoštvom knjiga svakog obuzme nemir spoznaje i da neizbežno postavlja pitanje kojim otkriva svoju muku i grižu savesti.

Problem je u tome što se na dosetku „Vi ste taj koji odjekuje?” može odreagovati osmehom ili, ako baš hoćete da budete ljubazni, opaskom „dobar štos!”. Ali na pitanje o knjigama treba odvratiti dok vam se vilica koči a ledeni znoj klizi niz kičmu. Jedno vreme sam uobičavao prezriv odgovor: „Ne, nisam pročitao nijednu, zašto bi inače bile ovde?” Ali to je opasan odgovor jer izaziva predvidljivu reakciju: „A gde stavljate one koje ste pročitali?” Najbolji je standardni odgovor Roberta Lejdija: „Mnogo više gospodine, mnogo više”, koji će slediti protivnika i dovesti ga u stanje začuđenog strahopoštovanja. Ali to je nemilosrdno i uznemirujuće. Sada sam se prelomio za stav: „Ne, ovo su knjige koje treba da pročitam sledećeg meseca, ostale držim na fakultetu”, odgovor koji, s jedne strane, sugeriše uzvišenu ergonomsku; strategiju, a i navodi posetioca da što pre ode.



Umberto Eko
Nazad na vrh Ići dole
Lilith

Master
Master

Lilith

Ženski
Poruka : 8935

Lokacija : Srbija

Učlanjen : 12.07.2017


Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610Uto 25 Feb - 23:38

"Imala je ukus crno-belih filmova, malog ateljea u Berlinu,
starih knjiga, ljubičaste boje i slomljenih ljubavi!"

Umberto Eco  - Page 2 Ebwitlvw4aiaahw
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Umberto Eco  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Umberto Eco    Umberto Eco  - Page 2 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Umberto Eco
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Umberto Bocioni
» Pismo unuku – Umberto Eko
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-