Deca u Srbiji sve ranije počinju da piju, i sve je učestalija povezanost alkohola i njihovog rizičnog ponašanja. Istraživanje među tinejdžerima u Beogradu pokazuje da je 83 odsto šesnaestogodišnjaka probalo alkohol u poslednjih godinu dana, a skoro svaki drugi u poslednjih mesec dana.
Stručnjaci upozoravaju da je alkoholozam kod maloletnika zastupljeniji od zavisnosti od psihoaktivnih supstanci. Ohrabruje, međutim, to što svaki peti mlađi od 18 godina zatraži pomoć od nastavnika ili lekara.
Kako tvrde stručnjaci, razlozi zašto tinejdžeri piju jesu izazov da se proba nešto novo, bekstvo od problema u porodici i školi, i zadovoljstvo koje očekuju.
Trećina đaka se napije u toku jedne godine
Istraživanje iz 2013. godine pokazuje da se u toku jednog meseca napio svaki deseti učenik prvog i svaki treći učenik drugog razreda. A u toku godine, čak 30 odsto učenika prve i skoro polovina druge godine srednje škole.
Tinejdžeri kažu da im niko ne traži ličnu kartu da provere koliko imaju godina i dodaju da se dešava da policija dolazi po završetku žurke. Dodaju da devojčice danas piju isto koliko i dečaci.
Maloletnici uglavnom nisu svesni posledica konzumiranja alkohola. Statistika, međutim, govori da se one osećaju na svim poljima, i to najčešće na prelasku iz osnovne u srednju školu.
Zbog konzumiranja alkohola, uspeh u školi opao je kod 15 odsto osmaka i četiri odsto učenika prvog razreda. U osmom razredu čak četiri puta više imaju problema sa policijom nego na početku srednje škole. Pod dejstvom alkohola češće započinju tuče, učestvuju u saobraćajnim nesrećama, budu opljačkani, navodi se u istraživanju.
Deca nisu informisana, a roditelji im kupuju piće
- U najnovijem istraživanju, na pitanje da li je alkoholizam bolest, porok ili mana, samo jedna trećina je odgovorila da je bolest, a ostali mana i porok. Na pitanje da li pivo može da izazove zavisnost, između 20 i 30 posto je odgovorilo – "ne". To su informacije koje su loše. Sto odsto dece mora znati da svaki alkohol može dovesti do zavisnosti - kaže prof. Ivan Dimitrijević, član Republičke komisije za alkoholizam i bolesti zavisnosti.
To moraju znati, tvrde stučnjaci, i roditelji, nastavnici, i lekari.
Ugostitelji pak imaju zakonsku obavezu da maloletnicima ne služe alkohol.
Slobodan Krasić, menadžer kluba u Čačku, priča da maloletnici na sve načine pokušavaju da dođu do alkohola, a da, ponekad, i roditelji kupe piće koje daju svom detetu.
Ukoliko se utvrdi da je ugostitelj uslužio ili poklonio alkoholno piće maloletniku, zaprećene kazne su od 300 hiljada do dva miliona dinara.Turistička inspekcija, zajedno sa policijom, po prijavi građana proverava da li mlađi od 18 godina piju alkohol.
Gordana Radosavljević, pomoćnica ministra za turističku inspekciju, kaže da prošle godine nije bilo mnogo prijava, i dodaje da je procenat prekršaja jedan odsto u odnosu na ukupan broj kontrola.
Stručnjaci tvrde da se problem alkoholozma kod mladih ne može rešiti samo visokim kaznama već širom akcijom i edukacijom mladih, roditelja, nastavnika i primarne zdravstvene zaštite.