Posle višegodišnje pauze zbog sankcija, 8. avgusta 1995. godine, srpski klubovi su nastavili sa takmičenjem u evro kupovima. Tog dana Crvena zvezda je izašla na megdan Ksamaksu, a dva dana kasnije Obilić je dočekao Dinamo iz Batumija.
Bez obzira što su im rivali bili ne preterano jaki klubovi, naši timovi su posustali na prvoj prepreci. Po jutru se dan poznao…
Čak 19 srpskih ekipa učestvovalo je u nekom evropskom takmičenju u prethodnih 17 sezona! Zanimljivo, Beograd je imao čak devet različitih klubova u Evropi. Srpska prestonica po tom parametru lider je među evropskim gradovima.
Prve godine učešća nisu obeležili zapaženiji rezultati. Partizan se obrukao porazom od Nacionala, dok je Vojvodina primila čak sedam golova u dvomeču sa GAK Gracom, Napredak je za 50 minuta šest puta kapitulirao protiv OFI… Da ne bude sve crno, pobrinula se Crvena zvezda velikom pobedom protiv Kajzerslauterna (4:0, posle produžetaka).
Slabi rezultati su nastavljeni, sa povremenim bljescima. Vojvodina je tako u polufinalu Intertoto kupa pobedila Bastiju (4:0), Partizan je izbacio Njukasl u prvom kolu Kupa pobednika Kupova, dok je Zvezda u Kupa UEFA savladala Mec. Odmah posle jedne velike pobede, usledio bi poraz i kraj evro snova.
Najveći uspesi vezani su za Partizan i dva plasmana crno–belih u Ligu šampiona. Takođe, ekipa iz Humske je i najduže ostala Evropi, kada je došla do 1/8 finala Kupa UEFA. Takođe, uz Partizan su i vezani najveći neuspesi, kao što su eliminacije od Kroacije, Šamroka, Makabi Petah Tikve…
Najveće bruke srpskih klubova u Evropi:
1. Kroacija – Partizan 5:0
(Kvalifikacije za Ligu šampiona 1997/98)
Srpski klupski fudbal doživeo je 30. jula 1997. godine u Zagrebu najteži poraz od raspada SFRJ. Prvi fudbalski meč srpskog i hrvatskog kluba odigran je pod još nezalečenim ratnim ranama.
Partizan je u Beogradu pobedio Kroaciju (Dinamo) 1:0, ali na Maksimiru je doživeo poraz koji i danas boli – 0:5.
2. Partizan – Šamrok 1:2
(Kvalifikacije za Ligu Evrope 2011/12)
Šamar od amatera iz Republike Irske. Posle 1:1 u prvom meču u Dablinu, Partizan je bio apsolutni favorit za plasman u grupnu fazu Lige Evrope.
U Humskoj posle 90 minuta nije bilo pobednika (1:1), da bi Šamrok golom O’ Donela u 113. minutu došao do senzacionalne pobede!
3. Vojvodina – Vaduc 1:3
(Kvalifikacije za Ligu Evrope 2010/11)
Posle pobede 2:0 u prvom meču u Lihtenšajnu ni u najgorim košmarima navijači Vojvodine nisu mogli da zamisle eliminaciju od amaterskog Vaduca.
Desilo se, ipak, čudo. Tim koji se tada takmičio u drugoj ligi Švajcarske pobedio je na „Karađorđu” 3:1. Gol za prolaz u sledeću rundu Lige Evrope Vaduc je postigao 90+6. minutu!
4. Partizan – Makabi Petah Tikva 2:5
(Kvalifikacije za Ligu Evrope 2005/06.)
Još jedan poraz Partizana za rubriku verovali ili ne. Crno–beli su posle prednosti 2:0 iz Izreala, dočekali Makabi Petah Tikvu u Humskoj.
Postavljalo se samo pitanje sa koliko golova razlike će Partizan da pobedi. Kad ono šok! Makabi je postigao pet, a primio dva gola i došao do najvećeg uspeha u istoriji kluba.
5. CSKA Kijev – C. zvezda 3:2
(Kvalifikacije za Kup UEFA 2000/01)
Veliki neuspeh Crvene zvezde. Eliminacija od tada ekipe iz donjeg dela tabele ukrajinske lige bila je potpuno neočekivana.
CSKA je bio autsajder u dvomeču sa beogradskim crveno-belima, ali… U prvom meču u Kijevu, Zvezda je izgubila 3:2, dok na Marakani tim koji je predvodio Slavoljub Muslin nije uspeo da postigne gol (0:0).