Istorijske novcanice cesto pruzaju najjasniji pogled na politiku zemlje koja ih je dizajnirala i pustila u opticaj. Stare ruske imperijalske novcanice bile su prilicno detaljne i gotovo velicine A4 papira:
[You must be registered and logged in to see this image.]Nemacka novcana kriza iz 1921. godine odrazila se naravno i na novcanice:
[You must be registered and logged in to see this image.]Poljska novcanica sa likom Frederika Copina...
[You must be registered and logged in to see this image.]Na novcanici iz Belorusije moze se videti veverica...
[You must be registered and logged in to see this image.]Najstarija novcanica na svetu...
[You must be registered and logged in to see this image.]Najstarija zabelezena upotreba papirnog novca potice iz Kine, iz vremena od oko 800. godine pre nove ere, iako je Kina izbacila iz upotrebe papirni novac negde oko sredine 15. veka. Novcanica Kineskog Kuana koja potice iz 1380. godine, je najstarija ocuvana novcanica na svetu.
Evropski papirni novac kakvog ga znamo danas vuce korene iz 17. veka. 1633. godine, engleski zlatarski sertifikati koristili su se kao priznanice za kupce da bi mogli povratiti ulozeni depozit, a takodje i kao dokaz necije platezne sposobnosti. Od 1660. ovi sertifikati su prepoznati kao pogodna alternativa za kovani novac i poluge i mozda su prva preteca novcanica u Engleskoj. Svedska banka osnovana je 1656. godine i davala je kredite i hipoteke, izdavala kreditne racune i uzimala depozite. Ona je prva banka u Evropi kojaje izdavala slicne sertifikate. Ovaj na slici potice iz 1666. godine.
[You must be registered and logged in to see this image.]U Velikoj Britaniji, Banka Engleske izdavala je takozvane banknote od 1694. godine, medjutim, nije imala pravni monopol sve do 1921. Decimalna valuta uvedena je u Velikoj Britaniji 15. februara 1971.
[You must be registered and logged in to see this image.]Skotska ima nekoliko institucija koje su potpuno odvojene od Engleske i Velsa, ukljucujuci i valutu. Skotske novcanice su se u nekim delovima Britanije prihvatale, medjutim u nekima ne. Prvenstveno zbog toga sto ljudi nisu bili upoznati sa tom valutom. Medjutim, one su imale istu vrednost kao i engleske i finansijske institucije su ih prihvatale bez pitanja:
[You must be registered and logged in to see this image.]Novcanice koje je izdala Severna Irska imaju isti status kao skotske i tehnicki se mogu koristiti bilo gde u Velikoj Britaniji. Medjutim, one se retko vidjaju izvan Severne Irske i time su podjednako retko prihvacene u Engleskoj i Velsu, iako ih pogadjate, finansijske institucije prihvataju. Ova ogranicena seriju novcanica iz 2006. godine stampana je u cast Dzordza Besta:
[You must be registered and logged in to see this image.]Kanalska ostrva i Ostrvo Men su u donekle zbunjujucem posedu britanske Krune, ali nisu deo Ujedinjenog kraljevstva. Shodno tome, iako imaju valutnu uniju sa Londonom, svako od njih izdaje svoje novcanice. Medjutim, za razliku od Skotske i Severne Irske, one ne mogu da se koriste u Velikoj Britaniji. Na novcanici Ostrva Men nalazi se karakteristicni simbol ovog ostrva:
[You must be registered and logged in to see this image.]Novcanice Kanalskih ostrva koja se nalaze blize severnoj obali Francuske:
[You must be registered and logged in to see this image.]Kanalska ostrva su jedina britanska teritorija koja je bila okupirana od strane Nemacke tokom Drugog Svetskog rata. Ovo su novcanice koje su se koristile u to vreme:
[You must be registered and logged in to see this image.]Kao ostaci nekadasnjeg mocnog carstva, Britanija danas ima 14 prekomorskih teritorija od kojih svaka ima svoju valutu, ukljucujuci Gibraltar, ostrvo Sveta Jelena i Foklandska ostrva, od kojih ni jedna nije vazeca u Britaniji niti u ostatku sveta:
[You must be registered and logged in to see this image.]Svi znamo da su kovanice uglavnom okrugle, ali sta kazete na kovanicu iz Zambije, pravljenu u cast Olimpijskih igara u Sidneju 2000. ?
[You must be registered and logged in to see this image.]Takodje u Africi, ekonomski problemi u Zimbabveu poslednjih nekoliko godina ogledaju se i u valuti. Novcanica od 10 miliona dolara iz 2008.:
[You must be registered and logged in to see this image.]... i jedna od 100 biliona !
[You must be registered and logged in to see this image.]Svi se verovatno secaju i inflacije u Jugoslaviji i novcanica sa takodje "nenormalnim" brojem nula. 5 milijardi dinara...
[You must be registered and logged in to see this image.]50 milijardi dinara...
[You must be registered and logged in to see this image.]500 milijardi dinara !
[You must be registered and logged in to see this image.]Deset i pet vojnih jena... Novcanica iz 1941. godine za vreme japanske okupacije Hong Konga...
[You must be registered and logged in to see this image.]...i iz vremena okupacije Filipina...
[You must be registered and logged in to see this image.]I konacno, takodje iz Azije, verovatno najveca novcanica na svetu - 16 x 16 centimetara - izdata na Tajlandu 1987. godine.
[You must be registered and logged in to see this image.]izvor: darkroastedblend.com