Igranje (i vježbanje) s lopticom[You must be registered and logged in to see this image.]Kao što sam spomenuo u prethodnom postu, postoji mnogo različitih oblika i vrsti igračaka, pa tako i loptica. O psu ovisi koji oblik, boja i izgled loptice će mu se najviše svidjeti (iako neki tvrde da psi ne razlikuju boje, ipak se dešava da je psu loptica iste veličine i materijala psu draža od takve loptice druge boje).
Loptice napravljene od laganih materijala ili pak one šuplje psu će možda biti dovoljno zabavne da se i sam igra s njima, no u vježbanju ili bacanju imaju neke nedostatke. Primjerice, laganu lopticu od neke vrste tkanine nećete moći baciti dovoljno daleko, a i pas će ju ubrzo rasparati. Tenis loptice su psima zabavne i možete ih baciti dovoljno daleko, no pas će ih vjerojatno žvakati na putu nazad tako da ni one neće dugo trajati (sve ovisi o karakteru psa, što zavisi i o vrsti; neće se svi psi ponašati jednako ali ovdje se govori ponajprije o velikim i srednjim pasminama).
Najbolje za vježbu ''donesi'' su loptice od polutvrde i tvrde pune gume. No, iako najdulje traju i nisu opasne za psa da proguta neke dijelove, one psu nisu zanimljive osim kada ''bježe'' od njega.
Postoje još i loptice na špagi, koje su zgodne jer ih se može daleko baciti bez puno truda, psu su zanimljive a i mogu poslužiti za natezanje s psom. Po materijalu su od tvrde ili polutvrde pune gume.
Nakon što ste našli lopticu koja najbolje odgovara vašem psu, možete početi s učenjem naredbe donesi. Ova vježba, mada se činila jednostavnom zapravo baš i nije, pogotovo uzmemo li u obzir kasniju dresuru i vježbe koje podrazumijeva.
Sigurno ste se zadivili kada ste vidjeli nekoga tko psu baci lopticu, a pas potrči za njom i donese je nazad te ju baci ispred vlasnika. No to zapravo nije dobro. Ono što želimo postić je da pas sjedi pokraj vlasnika, vlasnik baci loptu a pas i dalje sjedi, tek kada vlasnik kaže ''donesi'' pas kreće po loptu, donosi ju natrag i ne ispušta ju već sjeda ispred vlasnika i čeka da mu je on uzme iz ustiju s naredbom ''pusti''. Na kraju vlasnik kaže ''pored'' ili ''uz'' i pas se vraća u početni položaj s lijeve strane vlasnika. Mada zvuči komplicirano, uz pravilnu vježbu i dresuru ovako bi trebalo izgledati aportiranje (donošenje) kod školovanog psa.
No, i ono donošenje iz prvog slučaja je moguće postići pored ovog naprednijeg (ako pas zna i sluša naredbe, onda se možemo s njim igrati tako da ih ne koristimo kako pas nebi izjednačio vježbu i igru, on ih treba samo povezati). Ako pak ne namjeravate previše komplicirati ovu vježbu, onda je moguće pa čak i vrlo lako naučiti ga da donosi onako kao što je prvo spomenuto.
[You must be registered and logged in to see this image.]