Majčinstvo nije plus za penzijuIZVOR: POLITIKA
Beograd -- Žene s više dece izgubile su praktično s novim Zakonom o PIO pravo na poseban staž, koji su do sada imale i koji im je po osnovu majčinstva uvećavao penziju.
Država je odlučila da se novim zakonom, koji stupa na snagu 1. janaura 2015. godine, ovo pravo zamrzne i ponovo počne da važi tek za 18 godina, od 1. janaura 2032. godine. To je naišlo na zaprepašćenje mnogih, pa i onih koji su bili u radnoj grupi za izradu novog predloga zakona.
Aktuelnim zakonom, koji će biti na snazi do 31. decembra 2014. godine, žene s troje dece imaju pravo na dve godine posebnog staža koje im uvećavaju penziju. Po novom zakonu, međutim, tek od 2032. zaposlenim ženama s jednim detetom obračunavaće se poseban staž od šest meseci, za dvoje dece godina dana, a za troje ili više dece, dve godine staža, piše Politika.
Milan Nenadić, predsednik Saveza penzionera Vojvodine, kaže, da je ovakva odluka sramna i da je za zaposlene majke s više dece trebalo nastaviti dosadašnju praksu – da im se materinstvo računa kao poseban staž, a ne prekidati ga, pa ponovo nastaviti za 18 godina. Uostalom, ko još usvaja tačke zakona koje će početi da važe za 18 godina, pita on.
"Apelovali smo i pre usvajanja novog zakona da se ovakav predlog izmeni i da se žene stimulišu na rađanje više dece zbog bele kuge i činjenice da postajemo sve starije društvo. Iako je penzijski zakon izglasan insistiraćemo da se za majke s dvoje dece majčinstvo računa kao godina posebnog staža, sa troje dece dve godine, s tim što bi za njih i granica za odlazak u penziju trebalo da se smanji na 62, odnosno 63 godine", kaže on.
Upitan, kako misle da to menjaju sada kada je zakon gotov, Nenadić kaže, da će sigurno biti nekih izmena u međuvremenu i da ako vlada stalno menja način usklađivanja penzija i da se ne drži onoga što je sama propisala, valjda mogu i ovake stvari da se izmene.
Kako stvari sada stoje majke, koje danas imaju 50 godina uzaludno su se radovale da će ostvariti neko pravo po osnovu majčinstva, odnosno da će dobiti neku povlasticu, što je nedopustivo, kaže on.
Kao član Udruženja sindikata penzionera Srbije on kritikuje i deo zakona koji se tiče penala za prevremenu starosnu penziju. Podseća da su prevremene penzije postojale i ranije, ali da niko nije plaćao penale kao što će to biti od 2015. godine i napominje da je ispod svakog nivoa kažnjavati ljude koji su po sadašnjem zakonu radili puni radni vek – 40 godina, ali koji nemaju i 65 godina života.
"Čovek koji radi 40 godina i ima 60 godina starosti biće praktično kažnjen zbog toga i uzimaće mu se po 0,34 odsto za svaki mesec ranijeg odlaska u penziju. Za žene to je u 2015. godini, 60,6 godina života, u 2016. godini, 61 godina, u 2017. godini, 61,6, u 2018. godini, 62, u 2019. godini, 62,6 godine, u 2031. godini, 64,9 života. S tim što iznos prevremene starosne penzije može da se umanji najviše do 20,4 odsto", navodi on.
Problem je, kaže sagovornik, što je ovo kažnjavanje trajno i što je dodatno poniženje za nekog ko je uplaćivao doprinose četiri decenije. Insistiraće se da se nekom narednom izmenom zakona ova trajnost ukine i da se penali plaćaju dok se ne ispune oba uslova za penziju. Dakle, ako je neko otišao s 60 godina i 40 godina staža, da penale plaća do 65 godine dok ne ispuni i drugi uslov za penziju.
S obzirom na to da su penzije u međuvremenu mnogo obezvređene, a da se po najnovijem zakonu, najavljuje i smanjenje za 10 do 15 odsto, nedopustivo je da se zakonom propiše da se penzije usklađuju s rastom BDP ukoliko za prethodnu godinu bude veći za tri odsto, što je u skorije vreme nemoguće. Insistirali smo da to usklađivanje bude s rastom BDP od dva odsto.