Naslov: Pronađeno 1.500 slika koje su oteli nacisti Pon 4 Nov - 1:29
Pronađeno 1.500 slika koje su oteli nacisti
GUARDIAN Gotovo 1.500 slika, među kojima su ostvarenja Pabla Pikasa, Anrija Matisa i Marka Šagala, koje su Jevrejima bile konfiskovane za vreme Drugog svetskog rata, nađene su u jednom stanu u Minhenu.
[You must be registered and logged in to see this image.] Gebels na izložbi degenerične umetnosti (Foto: en.wikipedia.org)
Slike su nađene u stanu 80-godišnjaka Kornelijusa Gurlita, a njihova vrednost procenjena je na milijardu evra.
Prema pisanju Fokusa, slike su nađene još 2011. godine, ali je policija tu informaciju držala u tajnosti. Za vreme Drugog svetskog rata, nacisti su masovno otimali slike od Jevreja i potom ih prodavali.
Neke od slika koje su pronađene u Minhenu su po niskim cenama prodavali i sami Jevreji kada su bežali iz svojih zemalja, u kojima su za vreme rata bili proganjani.
Gurlit iz Minhena je do slika, među kojima ima i dela Franca Marka, Maksa Libermana i Emila Noldea, došao pošto ih je 30-tih i 40-tih godina 20. veka kupio njegov otac.
On je u međuvremenu prodao nekoliko slika. Nekoliko ramova zato je prazno, a za sada je poznato da je prodao Bekmenovog “Ukrotitelja lavova”.
Slika je prodata za 864.000 evra na aukciji u Kelnu 2. decembra 2011.
Barem 3.000 radova pripada grupi “degenerične umetnosti”, kako su Nacisti nazivali nepodobna dela. Veliki deo pripadao je jevrejskim kolekcionarima.
Gurlit koji ranije nije bio na policijskom “radaru” privukao je pažnju prilikom provere putne karte u vozu na putu iz Švajcarske ka Minhenu.
Dalja istraga dovela je do njegovog stana u proleće 2011.
Dela su skladištena među kartonima u koje se pakuju voćni sokovi i limenki hrane na ručno napravljenim policama u zamračenoj prostoriji.
Gvendolin Vebster, istoričarka umetnosti koja je proučavala “degenerične umetnost” rekla je za Guardian da je ovo otkriće “zadivilo istoričare”.
Potomci jevrejskih kolekcionara kojima su pripadala pronađena dela, sada mogu da traže radove.
Cornelius Gurlitt nije imao posao, živio je pustinjačkim životom i povremeno bi prodao poneku od umjetnina koje je njegovom ocu Goebbels da na prodaju
Gotovo 1500 slika, uključujući i radove Picassa i Matissea, koje su nacisti ukrali u Drugom svjetskom ratu pronađene su u jednom zapuštenom stanu u Münchenu.
Njemački tjednik Focus piše da je policija umjetnine pronašla još 2011. pretražujući stan osamdesetogodišnjeg sina poznatog kolekcionara Hildebranda Gurlitta koji je umjetnine prikupio između 1930.-ih i 1940.-ih. Istraga je pokrenuta zbog sumnji da je Cornelius Gurlitt utajio porez.
Tjednik izvješćuje da pronađene umjetnine danas vrijedne oko milijardu eura. Slike su pronađene usred neopisiva nereda, navodi se da su više od pola stoljeća ležale među starim staklenkama i smećem u zamračenoj sobi Gurlittova bavarskog stana.
Cornelius Gurlitt nije imao posao, živio je pustinjačkim životom i povremeno bi prodao poneku od umjetnina. Njegov je otac, unatoč činjenici da mu je baka bila židovka, zbog svoje procjeniteljske ekspertize i razgranate mreže kontakata bio nezamjenjiv suradnik nacistima.
Hitlerov ministar propagande Joseph Goebbels Gurlitta je zadužio za izvoz umjetnosti koja su nacisti smatrali "degeneriranom".
Njemački slikari Emil Nolde, Franz Marc, Max Beckmann i Max Liebermann samo su neki od autora čija se brojna djela nalaze u toj kolekciji. Među umjetninama je i jedan rad Matissa koji je pripadao židovskom kolekcionaru Paulu Rosenbergu.
Rosenberg je bježeći iz Pariza za sobom ostavio brojne umjetnine. Kolekcionar Rosenberg bio je djed Anne Sinclair, nekadašnje žene nepopularnog francuskog političara Dominiquea Strauss-Kahna .
Vest o tome da je u stanu ekscentričnog penzionera u Minhenu pronađeno umetničko blago koje su nacisti pokrali od Jevreja odjeknula je kao bomba u umetničkom svetu.
Međutim, tvrdnja “čuvara” blaga da zna gde se nalazi čuvena Ćilibarska soba mogla bi da izazove još veći potres.
Oko 1.400 slika neprocenjive vrednosti, među kojima su remek-dela Pikasa, Matisa, Renoara, Šagala, Klea, Kokoške i drugih, koje su nacisti oduzeli Jevrejima, nađeno je u stanu Kornelijus Gurlita, 79-godišnjeg sina kolekcionara umetničkih dela Hildebranda Gurlita.
Ispostavilo se da ta dela nisu uništena u savezničkom bombardovanju Drezdena 1945, već da ih je Gurlit stariji, koji je služio nacistima kao stručnjak za procenu umetničkih dela, doneo u Minhen tokom 30-ih i 40-ih godina prošlog vijeka.
Juče je otkriveno da čudak koji je čuvao slike i koji se krije od policije zna gde se nalazi čuvena Ćilibarska soba, koju je ruski car Petar Veliki dobio na poklon od pruskog vladara Vilhelma I u 18. veku.
Ćilibarska soba, ili osmo svsetsko čudo kako se naziva u umetničkom svetu, napravljena je od šest tona ćilibara i bila je obložena dragim kamenjem i zlatom. Nemci su je ukrali iz Letnjeg dvorca Katarine Velike u blizini tadašnjeg Lenjingrada. Godine 1945. gubi joj se svaki trag, a njen nestanak smatra se najvećom misterijom Drugog svetskog rata. Procenjuje se da bi danas njena vrednost bila oko 250 milijardi dolara.
Kornelijus Gurlit je navodno rekao članovima porodice da zna šta se desilo sa Ćilibarskom sobom.
"Ceo život nam je govorio: pre nego što umrem, reći ću javnosti gde je Ćilibarska soba, ali ne pre toga", izjavio je Ekhart Gurlit (65), Kornelijusov rođak.
U junu 1941. Hitlerove elitne jedinice izvršile su unvaziju na Rusiju. Kada su stigli do Lenjingrada, Ćilibarska soba je rastavljena i spakovana u dvadeset šest drvenih sanduka, a zatim transportovana u pruski grad Kenigzberg, današnji Kalinjingrad. Godine 1944. Kenigzberg je bombardovalo Britansko ratno vazduhoplovstvo. Neposredno pre toga Ćilibarska soba je ponovo rastavljena i spakovana u sanduke ali joj se posle bombardovanja gubi svaki trag.
Iako se veruje da je uništena u požaru u tvrđavi u Kenigzberu u aprilu 1945, to nikada nije dokazano. Kada se ima u vidu da je Hildebrand Gurlit bio stručnjka za umetnička dela u Trećem rajhu, tvrdnja njegovog sina Kornelijusa zvuči sasvim verodostojno.
Naslov: Re: Pronađeno 1.500 slika koje su oteli nacisti Sre 12 Feb - 23:06
Gurlit ima drugi stan u kom je pronađeno još remek dela | NEWSER
Vest da su nemački poreski inspektori u Minhenu u jednom stanu pronali 1.406 vrednih umetničkih dela prošlog novembra je obišla planetu.Izgleda da je Kornelius Gurlit, čovek u čijem stanu su pronađene, imao još mnogo toga.
[You must be registered and logged in to see this image.] Foto: en.wikipedia.org
Naime, on ima još jedan stan u Salcburgu u Austriji i u njemu je pronađeno oko 60 drugih slika, uključujući radove Monea i Pikasa.
Nemačka policija i tužilaštvo još nisu izdali zvanično saopštenje, dok austrijski zvaničnici tvrde da nisu bili svesni ovih umetničkih dela.
Radovi će biti ispitani, kako bi bilo utvrđeno da li su ukradeni, a do tada neće biti prikazivani u javnosti. Inače, Gurlit kaže da je većina dela vrednija od onih ranije pronađenih.
Među radovima pronađenim u Gurlitovom stanu u Minhenu, barem 380 su pravim vlasnicima nekada oduzeli Nacisti.
Kornelius ih je nasledio od svog oca, poznatog trgovca umetninama iz vremena Drugog svetskog rata.
Naslov: Re: Pronađeno 1.500 slika koje su oteli nacisti Sre 19 Okt - 18:34
Nemačka, uzdrmana posle otkrića "nacističkog blaga", želi da usvoji zakon koji će omogućiti vraćanje umetničkih dela ukradenih u vreme nacizma i to skoro 70 godina od kraja Drugog svetskog rata.Nemačka je počela da razmatra nacrt zakona pošto je u novembru prošle godine otkriveno 1.406 vrednih umetničkih dela ukradenih od Jevreja za vreme rata u domu 80-godišnjeg Kornelijusa Gurlita u Minhenu.
Vrednost tih dela je procenjena na oko milijardu evra.
Pitanje ukradenih dela je u utorak ponovo isplivalo na površinu otkrićem 60 dela francuskih slikara Kloda Monea, Pjer-Ogista Renoara i Eduara Manea u Gurlitovoj kući u Salcburgu u Austriji. Gurlit je sin trgovca umetničkih dela u vreme nacističkog Trećeg Rajha.
Nacrt zakona, kojeg nemački mediji zovu "zakon Gurlit" (Lex Gurlitt), treba prvo da razmotre regionalne vlasti, najpre država Bavarska.
Nacrt predvidja da se ukine ograničenje od 30 godine nakon kojih se ne može opovrgnuti vlasništvo umetničkog dela, iako vlasnik zna odakle potiče to delo.
Nemačka je u decembru 1998. godine potpisala "Vašingtonsku deklaraciju" prema kojoj 44 države treba da vrate umetnička dela koja su ukrali nacisti.
Međutim, taj dokument se samo odnosi na državne organe i muzeje, ali ne i na pojedince.