Da li ti znaš ovo?
Većini današnje dece potreban je "instruktor" da ih nauči da igraju lastiš, školice, klikere...
Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Srbiji je 18 odsto populacije gojazno, a još 33 odsto ima prekomernu težinu. Porast broja umereno gojazne i gojazne dece u Srbiji posledica je loših navika u ishrani i nedovoljne fizičke aktivnosti. Jedan od razloga je i što deca danas mnogo više vremena provode ispred kompjutera i televizora, a manje u fizičkim aktivnostima.
I sami se setite kada ste poslednji put videli klince kako se u parku igraju lastiša, između dve vatre, školice, kockica, klikera…
"Ideju da organizujemo podučavanje mališana da se igraju dobili smo iz zabrinutosti za nedovoljnu fizičku aktivnost mlađih generacija. Ove igrice su potpuno nestale sa naših ulica. Poslednjih pet godina gotovo da se nigde ne igraju lastiš, školica, klikeri…", rekla nam je Tamara Popović, glavni koreograf plesnog studija "Ris".
Plesači i plesačice, koji su uglavnom srednjoškolci ili studenti, svake srede (18-20 časova) i subote (17-19 časova) tokom avgusta u beogradskom parku Tašmajdan demonstriraju deci kako se igraju školice, kockice, lastiš, kao i šta sve mže da se uradi sa klikerima, kredom ili vijačom.
Mi smo bili na njihovom "času" i uverili se koliko deca uživaju širom otvorenih očiju, ali istovremeno su i vrlo zbunjeni.
Koliko god to nepojmljivo zvučalo starijim generacijama, za njih su to nove igrice, koje, na žalost, nisu imali gde da vide.
"Roditelji su oduševljeni što je neko pokrenuo njihovu decu. Mališani gotovo da ne vide ovakve igrice na ulicama, samim tim ih roditelji teško nateraju da oni sami počnu tako nešto da igraju", ispričala nam je Tamara i vratila se da se sa devojčicama igra "laste prolaste".
Svaka čast za akciju. Valjalo bi da se naši klinci pokrenu, a da to ne bude u svrhu tipkanja po tastaturi ili džojstiku.
(MONDO)