Pronalazak neobične plave svetlosti
Ivan R. King sa Univerziteta u Vašingtonu je sa svojim kolegama prvi uočio neobičnu plavu svetlost 1995. godine koristeći Hubble teleskop. Mislio je da svetlost najverovatnije dolazi od jedne vruće plave zvezde ili možda od nekog egzotičnog i nama nepoznatog energetskog procesa. Tri godine kasnije, Lauer i Sandra Faber sa Univerziteta u Kaliforniji ponovo su koristili Hubble teleskop kako bi studirali prirodu plave svetlosti koja je dolazila iz jezgra galaksije Andromeda. Njihova posmatranja pokazala su da se radi o grupi plavih zvezda.
Najnovija spektroskopska osmatranja vršena STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph) uređajem smeštenim na Hubble teleskopu otkrivaju da je plava Hubble teleskop.Astronomi su također koristili STIS uređaj kako bi izmerili brzinu kretanja ovih zvezda. Podatke o brzini njihovog kretanja dobili su računajući koliko mnogo su njihovi svetlosni talasi rastegnuti i sažeti kretanjem oko crne rupe. Zarobljene silnom gravitacionom energijom crne rupe ove zvezde kreću se veoma velikom brzinom od oko 3,6 miliona kilometara na čas (oko 1000 kilometara u sekundi). Kreću se toliko brzo da bi im trebalo 40 sekundi da obiđu Zemlju ili 6 minuta da stignu do Meseca. Najbrže od njih kompletiraju svoju orbitu oko crne rupe za 100 godina.
Jezgro galaksije Andromeda verovatno je i u prošlosti proizvodilo slične diskove zvezda i šanse su da će da nastavi da ih proizvodi i ubuduće. Plave zvezde koje sačinjavaju ovaj disk toliko su mlade da je malo verovatno da se kroz 12 milijardi dugo postojanje galaksije Andromeda one pojave upravo sada. Ova činjenica ukazuje na postojanje mehanizma koji je formirao ovakve zvezdane diskove u prošlosti i koji će najverovatnije da ih stvara i ubuduće. Međutim, na koji način se ovakav disk formira ostaje misterija. Svetlost sačinjena od više od 400 mladih zvezda koje su nastale pre otprilike 200 miliona godina. Ove zvezde gusto su raspoređene u disk koji je širok samo jednu svetlosnu godinu. Ovaj disk mladih zvezda ugnezdio se unutar eliptičnog prstena starijih, hladnijih, crvenih zvezda koje su otkrivene tokom ranijih osmatranja koristeći
Pored otkrića diska plavih zvezda u galaksiji Andromeda, astronomi su iskoristili ovaj pogled izbliza da nepobitno dokažu kako ova galaksija u svom centru sadrži crnu rupu. Tokom nezavisnih istraživanja sa zemlje 1988. godine John Kormendy, Alan Dressler i Douglas Richstone sa kolegama otkrili su centralni tamni objekat u galaksiji Andromeda za koji su verovali da je ustvari supermasivna crna rupa. Ovo je bio prvi od četrdesetak slučajeva otkrivanja crnih rupa, većinom uz pomoć Hubble teleskopa. Međutim, njihova osmatranja nisu uspela da u potpunosti dokažu da se radi isključivo o crnim rupama i da isključe ostala, egzotična i manje verovatna objašnjenja.Osmatranja galaksije Andromeda uz pomoć STIS uređaja toliko su precizna da su astronomi u potpunosti eliminisali sve druge mogućnosti i objašnjenja šta bi ustvari ovaj tamni objekat u jezgru galaksije mogao biti. Izračunali su i masu ove crne rupe. Njena masa je 140 miliona puta od mase koju ima naše Sunce i tri puta je veća nego što se do sada pretpostavljalo.
Do današnjeg dana, verovanje u postojanje tamnih grozdova u centru galaksija uspešno je eliminisano samo u dve galaksije, NGC 4258 i u našoj galaksiji, Mlečnom Putu. Ove dve galaksije pružaju nepobitne dokaze da crne rupe postoje, ali obe su specijalni slučajevi. Galaksija NGC 4258 u svom centru sadrži disk vodenih MASER-a koje posmatramo radio teleskopima, a naš galaktički centar je toliko blizu da možemo da pratimo orbite pojedinih zvezda. Andromeda je prva galaksija uz pomoć koje možemo da isključimo sve egzotične alternative u zamenu za postojanje crnih rupa koristeći Hubble teleskop uz pomoć iste tehnike kojom pronalazimo gotovo sve crne rupe.
Istraživanje crnih rupa oduvek je bila primarna misija Hubble teleskopa. Pronalazak crne rupe u središtu galaksije Andromeda je bez sumnje veoma važan deo njegovog nasleđa i sada smo ubeđeni da su i drugi tamni objekti otkriveni u drugim galaksijama također crne rupe. Ali sada kada je dokazano da se crna rupa nalazi u središtu diska plavih zvezda, postalo je nezamislivo teško razumeti mehanizam nastanka ovih zvezda. Gas od kojeg nastaju zvezde mora da se vrti veoma brzo oko crne rupe, i to mnogo brže što je bliži crnoj rupi nego onaj što se nalazi na većoj udaljenosti od nje, tako da nastanak zvezda u tom pojasu izgleda gotovo nemoguć. A zvezde se ipak tamo nalaze.