LINJAK (Tinca tinca) je možda najotpornija od svih slatkovodnih riba, a može živjeti u vodi s malo kisika, pa je jedina riba koja preživljava nakon zagađenja i ekološke katastrofe.
Prepoznatljiva je po zelenom tijelu, crvenim očima, zaobljenim perajama, kratkim leđnim perajama, te sa dva mala brka na gornjoj usni. Sigurno ju nećete zamjeniti ni za koju drugu ribu. Ima debeljuškasto, maslinasto tijelo, crvene oči i malene krljušti prekrivene debelom zaštitnom sluzi, zbog čega je izvanredno glatka riba.
Kao i kod štuke svi veliki primjerci su ženke. Mužjak od 3,5kg je već čudovište, dok ženke mogu narasti do 6kg. No veći je primjerak od 3kg dobar ulov na većini mjesta. Neobično je što se mali primjerci (manji od 0,45kg) gotovo nikad ne ulove, čak ni na posebne mamce koje upotrebljavaju ribiči natjecatelji.
Linjak je riba koja se uglavnom hrani po danu, pa nije teško otkriti gdje bi naš mamac trebao biti. Na našu sreću drže se navika, pa ne samo da ćete ih pronaći uvijek na istom mjestu, već vas na svoju prisutnost upozoravaju i ispuštajući mjehuriće zraka dok se hrane. Linjak se zadržava često gdje ima lopoča, pa nećete pogriješiti ako tamo stavite mamac.
Mrijesti se od svibnja do lipnja, a ikru odlaže na vodeno bilje. Zimu provede zakopan u mulju i spada među riblje vrste koje mogu živjeti s malim postotkom kisika u vodi.
Pecanje plovkom dobar je način hvatanja linjaka, ali ako je voda duboka bolje se je poslužiti hranilicom.
Riba je široko rasprostranjena Europom, a njezina su prebivališta jezera, šljunčare i spore rijeke.
Poslednji izmenio Abu Dabi dana Pet 25 Apr - 0:19, izmenjeno ukupno 1 puta
Abu Dabi
MODERATOR
Poruka : 130824
Učlanjen : 07.04.2011
Naslov: Re: Linjak Pon 11 Feb - 18:05
Linjak
Blizak je rođak šaranu, ali se od njega razlikuje po brojnim karakteristikama. Tipična je riba toplih i mirnih voda.
Gde živi?
Zivi pretezno u stajacim vodama (bare, ritovi, mrtvaje), ali ga ima i u tihim ravnicarskim rekama sa mekanijim dnom i vodenim rastinjem.Vretenastog je oblika gledano s boka. Medutim, telo mu je pljosnato i pokriveno sitnim, gustim i dobro usadenim krljustima.Boja mu je maslinasto zelena, tamno zuta ili smeda sto zavisi od sredine u kojoj zivi.
Na gubici ima dva brčića. Peraje su u linjaka debele, zaobljene i gotovo crne. Zbog kvaliteta mesa rado je viđen na trpezama, naročito pečen. Mresti se od maja do juna, a ponekad čak i u avgustu. Ženka linjaka baci oko 500.000 komada ikre, koju lepi na vodenom rastinju. Zapaža se, međutim, da ga je sve manje u našim vodama, pogotovo tamo gde živi zajedno sa američkim patuljastim somićem, poznatim među ribolovcima kao „terpan“ ili „cverglan“. Ovaj grabljivac nevelikih razmera, krvni je neprijatelj linjaka, čiju ikru i mlađ neštedimice uništava. Linjak vrlo retko naraste do 5 kilograma. Srednja lovna težina jedva da prelazi 400 grama. Pošto je riba dna to mu je i ishrana prilagođena hrani, koju rijući po mulju obilato nalazi. To su u prvom redu razni crvići, puževi golaći i ritske gliste. Dok linjak rije po dnu na površini vode javljaju se mehurići, koji otkrivaju njegovo prisustvo. Za sportske ribolovce to je najpouzdaniji znak da je linjak u potrazi za hranom.
Tehnika ribolova:
Lovi se od ranog proleća do jeseni. Čim naiđu hladni dani linjak beži u krtog spremajući se da prespava zimu. Pravo vreme za lov linjaka je suton, ali se dobri rezultati postižu i rano ujutru. U vreme velikih žega nerado uzima hranu. Za lov treba koristiti fini ribolovni pribor, sitne udice i lagani plovčić. Udice sa mamcima treba spuštati bliže dnu, ali tako da ne propadnu u mulj. Linjak grize oprezno i sporo, ali zato brzo guta mamac i pruža snažan otpor.
Nije na odmet prihranjivati linjaka za vreme lova kukuruznim brašnom. MAMCI: Ritske i crvene gliste, puževi golaći koji se nađi na drveću potopljenom u vodi, barski crvići, mekani sir i valjčići od hleba. Dobro je ponekad rasporiti glistu po dužini pre stavljanja na udicu. Mislilo se ranije da linjak najradije napada glistice, nova saznanja idu u prilog crviću. Udice veličine od 12 do 16.