„Naša mila Boko, nevjesto Jadrana, Pokrivena nebom ko od plave svile, Ljepša si od tvoje primorkinje vile I svetija si od njenog đerdana.“ Aleksa Šantić
Bokokotorski zaliv nalazi se u jugozapadnom delu Crne Gore
Boka, ili Bokokotorski zaliv, jedan je od najlepših zaliva na svetu, „biser Jadrana“. Ovo predivno mesto Crne Gore smestilo se u njenom jugozapadnom delu, ispod litice Lovćena i Orjena. Prkosi svojom lepotom i ostavlja bez daha svakog ko je zakoračio na njeno tlo ili samo „bacio pogled“ na najveći i najlepši fjord Mediterana.
Boka Kotorska - biser Jadrana
Površina bokokotorskog zaliva je 87,33 km2, a dužina obale 105 km. Veruje se da je na nastanak ovog prelepog zaliva uticala fluvijalna erozija u pliocenu. Boka Kotorska ima slavnu i bogatu istoriju, a proslavili su je pomorci, majstori, iskusni graditelji, ali i brojni umni ljudi. Koračajući ulicama bokokotorskih gradova, svaki korak ličiće na hod kroz istoriju: ovde ćete videti kako se praistorijsko doba, ilirsko doba, antičko doba, gotika, renesansa, barok, prelivaju u savremeni život i traju zajedno.
Ostrvo Sveti Đorđe
Bokokotorski zaliv podeljen je na četiri manja: hercegnovski, risanski, kotorski i tivatski. Tu postoji sedam ostrva: Sveti Đorđe, Gospa od Škrpjela, Ostrvo Vavedenje, Mamula, Gospa od Milosti, Sveti Marko, Ostrvo Cvijeća. Kao prelepa biserna ogrlica na obali Boke Kotorske nižu se mali gradovi, neverovatne lepote i impresivne arhitekture. Pored ovih ostrva, čija se lepota retko viđa, u Boki postoje i veća naselja, a samo neka od njih, verovatno i najpoznatija, su: Kotor, Herceg Novi, Igalo, Tivat, Kumbor, Njivice, Risan, Perast, Ljuta...
Gospa od Škrpjela
Područje Boke Kotorske bogato je prirodom, posmatra se kao jedna geo-morfološka i biljno-geografska celina. Pod uticajem je sredozemne, ali i planinske klime, koje zajedno prouzrokuju posebnu vrstu submediteranske klime, drugačiju od one koja vlada u ostalim delovima crnogorskog primorja. Ono što karakteriše Boku je rano proleće: dok na vrhovima okolnih planina gledamo sneg, duž obale Boke beremo mediteransko bilje.
Kotor
Ako se može navesti neka mana ovog mesta, moglo bi se reći da je to što je ovaj region poznat po najvećoj prosečnoj količini padavina u Evropi. Ali, zahvaljujući dobroj klimi i dovoljnoj količini padavina, duž obale bokokotorskog zaliva raste mediteransko, kontinentalno i egzotično bilje: palme, masline, narandže, limun, oleanderi, mimoze...
Herceg Novi
Teško je odoleti lepoti Boke Kotorske, još teži zadatak je: opisati je. Dobra stvar je što se ovakva lepota nalazi u blizini naše zemlje – posetite je.
Posetite prelepu Boku
Priču o Boki zaokružićemo predivnim stihovima Alekse Šantića, ali i podeliti video sa namerom da u vama probudimo želju da posetite „biser Jadrana“:
Boka
Naša mila Boko, nevjesto Jadrana, Pokrivena nebom ko od plave svile, Ljepša si od tvoje primorkinje vile I svetija si od njenog đerdana.
Nikad se tebe nagledao ne bi'! No da mi je jedno: da postanem valom Sinjega ti mora, pa pred tvojim žalom Da vječito šumim i da pjevam tebi. I da s tobom gledam na tvoj Lovćen plavi! Pa jednoga dana, kad se gospod javi, Kad orlovi naši visoko zabrode
I sa tvojih ruku panu gvožđa tvrda, Da pobjednu himnu slušam s tvojih brda I da s tobom slavim dan zlatne slobode!
Pogledajte video:
Sup.Odmor
Sarra
Poruka : 9173
Učlanjen : 09.04.2011
Naslov: Re: Crna Gora Sub 6 Jul - 20:00
Stigli delfini u Crnu Goru, pogledajte gde ih možete videti
Boravak delfina u zalivu Boke Kotorske uvek obraduje meštane i turiste, pa je tako i ovih dana kada je zabeleženo prisustvo grupe od četiri jedinke. Fotografije ovih morskih sisara usnimljene su kod Perasta, Veriga, Morinja, Prčanja, Stoliva, uz obalu ili na sredini zaliva.
Đurović, koji radi i na monitoringu morskih sisara u okviru Accombams konvencije o zaštiti delfina i kitova u Mediteranu i Crnom Moru, kaže za Radio Kotor da su stigli „dobri delfini“.
- Dobri delfin nije probirač kada je ishrana u pitanju. Oportunista je i hrani se svime što sredina može da ponudi u datom trenutku i u većoj koncentraciji. Jede od glavonožaca, malih pučinskih riba, puževa, drugih bentonskih organizama, kao što su školjke, pa do riba sa dna mora- oslića, barbuna... - kazao je Đurović.
Zaštita delfina obaveza je države u skladu sa brojnim međunarodnim konvencijama koje ih tretiraju kao ugroženu vrstu.
O tome je za Radio Kotor govorila i Nikolina Rako iz Jadranskog centra za zaštitu delfina "Plavi svijet" - Mali Lošin, koja je u kotorskom Institutu boravila kao predavač na kursu za obuku budućih trenera monitoringa u okviru Accombams-a.
- Delfini su vrsta zaštićena brojnim konvencijama koje su potpisale, kako Hrvatska tako i Crna Gora, pa je sada potrebno omogućiti njihovo sprovođenje kroz nacionalne zakone - kazala je Rako.
Delfinima se na raduju baš svi, posebno ne ribari i školjkari, jer ove inteligentne životinje prate ljudske aktivnosti, pa su često u blizini mreža i uzgajališta mušulja i ostriga gde znaju napraviti i veću štetu.
Izvor: Blic
Always be positive
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Uto 17 Jun - 0:02
Crna Gora: Plavetnilo Jadrana i prirodne lepote severa Izvor: Tanjug Crna Gora ove godine spremno dočekuje goste iz regiona, Evrope i sveta i poziva ih da, osim uživanja na raznolikim plažama na obali Jadrana dugoj 293 kilometra, otkriju i neprocenjive prirodne lepote severa zemlje zbog kojih ova država nosi epitet "ekološke države".
Ljubiteljima prirode i planina, raftinga i splavarenja pruza se mogućnost boravka u vazdušnoj banji - Žabljaku, uživanje u lepotama "suzi Evrope", odnosno Tari, najdužoj reci u Crnoj Gori, Skadarskom jezeru, kao i Crnom jezeru - jednom od 18 ledničkih jezera poznatijih kao "gorske oči"...
Ministar održivog razvoja i turizma Crne Gore Branimir Gvozdenović izjavio je da Crna Gora već u ovom trenutku ima povećani broj turista iz Srbije u odnosu na prošlu godinu i očekuje se da će taj trend biti zadržan tokom čitave sezone i podsezone.
Crna Gora je, kaže Gvozdenović, dugo i temeljno radila na projektu privlačenja turista iz Srbije, a ove godine biće, podseća, realizovan i zajednički projekat Egzit.
Foto: fvfavo/Flickr.com
Foto: Trish Hartman/Flickr.com
"Turisti iz Srbije su dobrodošli u Crnu Goru, a očekujemo i da ih oni koji imaju svoje objekte na crnogorskom primorju i severu Crne Gore, koriste optimalnije ne samo u predsezoni, sezoni i podsezoni, već tokom čitave godine", rekao je Gvozdenović srpskim novinarima kojima je tokom prošle sedmice predstavljena turistička ponuda za ovu godinu - od Žabljaka, Skadarskog jezera, preko Budve do Ulcinja.
U svojoj turističkoj ponudi Crna Gora, takođe, poseban akcenat u poslednje vreme stavlja na severne delove zemlje, Skadarsko jezero i nacionalne parkove, objašnjava Gvozdenović.
Direktor Nacionalne turističke organizacije Crne Gore Saša Radović rekao je Tanjugu da planirani iznos ugovorenih investicija u crnogorski turizam u ovom trenutku iznosi između 2,5 milijarde evra i tri milijarde evra.
Foto: archer10 (Dennis/Flickr.com
Crna Gora je po ulaganjima u turizam po glavi stanovnika na prvom mestu u Evropi i lider po brzini razvoja turizma, po oceni svetske turističke zajednice, istakao je Radović, ukazavši da je u toku realizacija nekoliko velikih projekata.
To se pre svega odnosi na izgradnju druge i treće faze projekta Porto Montenegro, kao i "Porto Novi" - ekskluzivni rizort koji se gradi na mestu bivše kasarne u Kumboru gde će biti izgrađen ekskluzivni rizort "One and only"....
Na Kraljičinoj plaži, uvali između Bara i Budve, gradi se još jedan rizort, a najveći projekat je onaj na poluostrvu Luštica u okviru koga se gradi kompletno novo turističko naselje sa osam hotela sa četiri i pet zvezdica.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Uto 17 Jun - 0:06
...............
Precizirao je da je prošle godine Crnu Goru posetilo 350.000 gostiju iz Srbije, za koje je Crna Gora i dalje omiljena turistička destinacija.
Direktor Turističke organizacije Žabljak Boro Nikolić izjavio je Tanjugu da smeštaj u toj vazdušnoj banji, koja se nalazi na 1.450 metara nadmorske visine, u hotelima sa dve zvezdice u dvokrevetnoj sobi na bazi polupansiona košta 25 evra, a u hotelima sa četiri zvezdice do 50 evra.
Kada je reč o privatnom smeštaju, u zavisnosti od lokacije i kategorije, cena je od sedam do 15 evra po osobi, precizirao je Nikolić.
Foto: archer10 (Dennis/Flickr.com
Prema podacima kojima raspolaže turistička organizacija Žabljaka, prošle godine u tom mestu ostvareno oko 85.000 noćenja, mada, kaže Nikolić, njegova procena je da je ostvareno čak 100.000 noćenja.
Jedna od ponuda je, kaže, i tri vrste raftinga - poludnevna ponuda košta 45 evra, celodnevni rafting u dužini od 40 kilometara do Radovan luke sa obrokom, košta 100 evra, i dvodnevno splavararenje koje obuhvata dva noćenja i paket aranžman košta 180 evra.
U Porto Montenegru, nautičkom centru i najluksuznijoj marini u Tivtu i na celom crnogorskom primorju, ovog leta će biti otvoren prvi hotel franšize "Regent hotels i rizort" u ovom delu Evrope, a u toku je i njeno proširenje za dodatnih 150 vezova.
Foto: archer10 (Dennis/Flickr.com
Velelepno zdanje sa 86 apartmana rađeno u venecijanskom arhitektonskom stilu, čija će unutrašnjost podsećati na luksuzan brod, gostima će svoja vrata otvoriti 1. avgusta, a svečano otvaranje zakazano je za 27. avgust.
U "igralište za super bogate" kako je zapadna štampa nazivala Porto Montenegro u proteklim godinama, do sada je investirano oko 180 miliona evra, a očekuje se da će narednih godina ta suma biti uvećana nekoliko puta, a broj zaposlenih sa sadašnjih 1.000 povećan na 3.000.
Menadžert za odnose sa javnošću Porto Montenegra Danilo Kalezić izjavio je Tanjugu da je samo u hotel čije otvaranje predstoji, uloženo 55 miliona evra, a vrednost izgradnje druge faze marine iznosi 32 miliona evra.
Foto: amira_/Flickr.com
On je podsetio da trenutno u marini ima 250 vezova, što znači da će po završetku aktuelnih radova imati oko 400 vezova za male, mega i super jahte.
U jednom od najluksuznijih hotela Aman Sveti Stefan na istoimenom ostrvu, biseru crnogorskog turizma, ove godine očekuju bolju turističku sezonu, a menadžer hotela Marina Rađenović je Tanjugu rekla da hotel ima ukupno 58 soba,od kojih je osam u vili Miločer. Cene u apartmanima se kreću od 950 do 3.850 evra.
Najviše gostiju u "Aman Sveti Stefan" dolazi iz SAD, Velike Britanije i Rusije, a ova sezona će, ako se po "jutru dan poznaje", biti bolja od prethodne, uverena je Rađenovićeva koja je provela novinare i kazala je Rađenović prilikom obilaska srpskih novinara tog kompleksa.
b92.net
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:02
Tivat
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:03
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:03
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:04
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:08
Durmitor
Područje Durmitora se nalazi na sjeverozapadu Crne Gore i zahvata 1.852 kvadratna
kilometra. Od primorja je udaljeno svega 70 kilometara vazdušne linije. Ovo je
brdsko planinski kraj u kome dominira masiv planine Durmitor koji je okružen
drugim planinskim masivima Sinjajevina, Maglić, Golija i drugi, a čitav predio je
ispresijecan dubokim kanjonima rijeka. O tome najbolje govori podatak da je
najniža nadmorska visina u kanjonu Tare 433 metra, da se prostrane površine
nalaze na 1.500 metara, a najviši vrh Durmitora je visok 2.522 metra. Nacionalni park Durmitor je površine 39.000 hektara i obuhvata osnovni masiv
Durmitora, kanjon Tare, Sušice i Drage I gornji dio kanjonske doline Komarnice.
Posebnu ljepotu predjelu daju lednička jezera, u narodu nazvana “gorske oči”.
Najljepša među njima su Crno jezero, Zminje, Veliko i Malo Škrčko jezero.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:09
Crno Jezero
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:19
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:20
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:22
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:23
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:24
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:27
Kanjon Tare
Kanjon rijeke Tare je dug 68 kilometara a dubok i do 1300 metara. S obzirom na dubinu, dužinu i druge karakteristike smatra se drugim kanjonom u svijetu odmah poslije kanjona Kolorado u SAD. Iz daleke geološke prošlosti sačuvana je bogata flora, sa preko 1500 vrsta, a životinjski svijet je takođe veoma raznovrstan, posebno 130 vrsta ptica, među kojima se izdvajaju orlovi.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:39
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:44
Lovćen planina
Nacionalni park Lovćen se nalazi na jugozapadu Crne Gore. Obuhvata centralni I najveći dio planine Lovćen koja je jedan od simbola Crne Gore. Površina parka je 6400 hektara. U centralnom dijelu dominiraju Štirovnik I Jezerski vrh, a posebno je impresivan katunski krš –“kameno more” Lovćena. Najslavniji crnogorski pjesnik i vladika Petar II Petrovic - Njegos sahranjen je na Jezerskom vrhu. Spoj
mediteranske I kontinentalne klime stvorio je jedinstvenu floru I faunu sa više od 1300 raznih biljaka I 200 vrsta ptica I raznih reptila.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:45
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:46
Njegosev mauzolej na Lovcenu
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:47
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:48
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sub 21 Jun - 4:53
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sre 23 Mar - 10:51
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Crna Gora Sre 23 Mar - 10:53
Trnovacko jezero
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski