CARAVAGGIO U LIPNJU DOLAZI U ZAGREB
U Hrvatskoj nikada još nije izlagana tako važna slika[You must be registered and logged in to see this image.]ZAGREB - Mirne duše, i bez imalo straha od pretjerivanja, može se reći da će dolazak Caravaggiove “Večere u Emausu” u Zagreb biti važan trenutak u kulturnoj povijesti ove zemlje.
Nije pretjerivanje ni ovo: nikada veća i slavnija slika iz klasične europske povijesti umjetnosti nije u Hrvatskoj pokazana. Bit će to izložba od jedne slike, ali nije riječ o “samo” jednoj slici, već o velikom djelu svoje epohe, i jednom od najvećih djela genija baroka, Michelangela Merisija da Caravaggia. Izlaganje slike “Večera u Emausu”, tako nam je rekao zamjenik ministrice kulture Berislav Šipuš, poklon je Italije Hrvatskoj prilikom ulaska u Europsku uniju. Bit će izložena nekoliko mjeseci.
Slika će biti u Muzeju za umjetnost i obrt, a ravnatelj te institucije Miroslav Gašparović potvrdio je kako sliku očekuju s velikim zadovoljstvom, još razmišljaju o ambijentu u kojem će je postaviti te da će izložba biti otvorena u lipnju ove godine: - Riječ je o remek-djelu - kaže oduševljeno.
Postoje dvije verzije “Večere u Emausu” koje je naslikao veliki Caravaggio, jedna je u Nacionalnom muzeju u Londonu, druga, ona koja dolazi kod nas, iz milanske je Pinakoteke Brera.
Prema nekim Caravaggiovim biografima, naslikao ju je u svibnju 1606. godine, dakle, pet godina nakon nastanka prve verzije slike. U tom se razdoblju skrivao kod princa Maurizija Collone, zbog ubojstva Ranuccija Tomassonija, svodnika kojeg je veliki umjetnik ubio u jednoj divljoj svađi, i to tako da mu je odrezao testise. Svađa je, inače, izbila zbog prostitutke Fillide Melandroni, tako je dokazao veliki povjesničar umjetnosti Andrew Graham Dixon, u BBC-evom dokumentarcu. U trenutku, dakle, dok slika ovo djelo, policija traga za njim zbog ubojstva čovjeka.
[You must be registered and logged in to see this image.]Gostioničareva ženaPrema drugim je izvorima slika nastala godinu dana ranije, dakle, prije ubojstva. Službene se stranice Pinakoteke Brera drže ove prve verzije, odnosno, datacije u 1606. godinu. Na slici u Londonu dva su putnika, hodočasnika koje je Isus susreo nakon uskrsnuća i nisu ga u početku prepoznali, kao što ga ne prepoznaje niti gostioničar kojemu ga odvode na večeru. Na slici iz Milana je i gostioničareva žena (to su, inače, interpretacije renesansnih i baroknih slikara, likovi bračnog para gostioničara se ne spominju u Evanđelju po Luki).
Izvor svjetlosti dolazi sa samo jednog kuta sa strane, i osvjetljava svih pet likova na slici, jednog gledamo s leđa. Caravaggio je, uostalom, jedan od najvećih majstora chiaroscura.
U prvom planu, na stolu, nalazi se mrtva priroda, koju slika posve realistično. Krist je u Londonu prikazan u trenutku kada blagosilja kruh i otkriva svoj identitet okupljenima oko njega, a na slici iz Milana je trenutak koji je uslijedio neposredno nakon toga. Učenici su već shvatli o komu je riječ, oni sjede uz Isusa, gostioničari stoje nad njima jer su ih posluživali, svi gledaju u njegov lik.Kruh je razlomljen, Krist mu daje svoj blagoslov. Sjede za stolom kakav je tipičan za gostionice Caravaggiova razdoblja, kraja 16. i početka 17. stoljeća.
Slikarevo ubojstvoCijeli je prizor naslikan mnogo tamnije nego u Londonu, intezitet gesta je smanjen. Upravo je ovom slikom Milano slavio 500. obljetnicu Caravaggia. Uvjetno, doduše, rečeno kasnu jer je umjetnik teškog karaktera bio poznat ondašnjoj policiji po neredima i svađama, pa je umro u 38. godini života, u nerazjašnjenim okolnostima.
Naime, vrlo je vjerojatno da je bio ubijen, a njegovi su ostaci pronađeni tek 2010. na malom groblju u toskanskom mjestu Porto Ercole (stručnjaci su potvrdili sa 85-postotnom vjerojatnošću da je riječ o njegovom grobu).
- Dolazi Caravaggiova “Večera u Emausu” iz Milana? To je radosna vijest - kaže akademik Vladimir Marković, autor brojnih stručnih studija o razdoblju baroka.
- Riječ je o remek-djelu iz slikareve kasne faze, u kojoj on smiruje jaku plastičnu energiju kakva je postojala na njegovim ranijim radovima. Kompozicija je po rasporedu likova slična prethodnoj, onoj iz Londona, no nema jake gestikulacije niti plastične energije koja dolazi iz dubine prostora, naprijed, agresivno prema gledaocu - objašnjava oduševljeni Marković.
jutarnjilist.hr
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie