Kokedama je poseban stil gajenja biljaka poreklom iz Japana, što u prevodu znači "kugla od mahovine". Biljke se vade iz saksije i gaje u zemlji koja se oblaže mahovinom
[You must be registered and logged in to see this image.]Ceo aranžman mora da bude bioodrživ, odnosno da se obezbedi nesmetan razvoj biljaka
Volite li minijaturu? Postoji nešto veoma lepo, majušno i živo, koje uz malo pažnje može živeti u posudici u vašoj kancelariji ili u sobi na dnevnom stolu. U pitanju je kokedama, poseban stil gajenja biljaka poreklom iz Japana, što u prevodu znači "kugla od mahovine".
Za nju je karakteristično da se biljke vade iz saksije i gaje isključivo u zemlji koja se oblaže mahovinom. Koren biljke na taj način poprima željenu formu, u ovom slučaju loptastu. U stvari, kokedama predstavlja jednu vrstu bonsaija. Ceo aranžman mora da bude bioodrživ, odnosno da se obezbedi nesmetan razvoj biljaka. Kokedama može biti samostojeća, položena ili viseća. Ukoliko je viseća, na zid ili tavanicu pričvršćuje se pomoću posebnih držača.
Pravljenje kokedame - Da biste sami napravili kokedamu potreban vam je supstrat koji se sastoji od 70 odsto treseta, 25 odsto gline i 15 odsto peska. Sve ovo dobro promešajte i napravite čvrstu loptu. Sa biljke koju želite da gajite u mahovini pažljivo uklonite zemlju oko korena, pa koren biljke stavite u središnji deo lopte. Loptu čvrsto uvežite debljim kanapom, zelene ili crne boje. Mahovinu pokvasite i obložite oko lopte. Učvrstite je gerber žicom dok se mahovina ne adaptira i ne počne da raste, a zatim pažljivo uklonite žicu.
Zalivanje zavisi od vrste biljke, a može se obaviti prskanjem, zalivanjem kapaljkama ili jednostavno desetominutnim potapanjem u činiju sa vodom. Ukoliko kokedamu zalivate potapanjem, a držite je u sobi, onda je ostavite petnaestak minuta da se iscedi. Popravite oblik lopte ako se deformisala i ceo aranžman vratite na mesto. U zavisnosti od vremenskih uslova i vrste biljka se zaliva dva puta nedeljno, ponekad i češće.
[You must be registered and logged in to see this image.]Izbor biljaka za kokedamu - Izaberite otpornu biljčicu visine od 10 do 15 centimetara. Od sobnih biljaka najbolje je opredeliti se za paprati, lozice, koralni kaktus, minijaturne palme, patuljaste forme fikusa, afričke ljubičice, ciklame... Ukoliko kokedamu držite napolju izaberite jagode, patuljasti bor, bršljan, sedume, čuvarkuće...
Kako da sami uzgojite mahovinu - Mahovinu koju ste pronašli skinite u što debljem sloju sa površine zemlje, odnosno sa slojem zemlje od dva do tri centimetra. Najbolje je da uzmete mahovinu sa poluosunčanog mesta koje je izloženo suši, jer su najveće šanse da se primi.
[You must be registered and logged in to see this image.]Iz krtičnjaka uzmite malo zemlje i sipajte tek toliko meke vode da napravite rastvor gustine jogurta. Tim "jogurtom" premažite stanište i nalepite mahovinu. Na nekoliko mesta mahovinu pričvrstite za zemlju čačkalicama, a posle desetak dana čačkalice uklonite. Zemlju svakodnevno prskajte mekom vodom iz koje je odstranjen krečnjak oko tri nedelje, a ukoliko je toplo i nekoliko puta dnevno.
Najpogodnije vreme za uzimanje mahovine su proleće i jesen. Posuda u kojoj ćete gajiti mahovinu trebalo bi da bude plitka. Što se supstrata tiče, trebalo bi da se sastoji iz dela treseta koji je pomešan sa peskom, uz dodatak malo gline.
[You must be registered and logged in to see this image.]novosti.