U cilju promocije upotrebe prirodnog gasa (TPG) tokom septembra je startovao promotivni reli svih tipova vozila sa namerom da se poveže krajnji i istok u sever evope. Plavi reli je stratovao u Moskvi i obišao je 30 evropskih gradova, uključujući 7 prestonica. Od Rusije preko Belorusije, Poljske, Češke, Nemačke, Francuske i nazad preko Belgije i Holandije ponovo do Rusije, za 17 dana trajanja relija, pređeno je ukupno 6.700 km. Iako jednaki po performansama vozilima koja koriste benzin, ovaj reli karavan– Reli Plavog koridora - je bio napajan isključivo prirodnim gasom. U reliju su učestvovala sledeća vozila: MAN Lion’s City, Solbus, KAMAZ, Iveco Daily, Iveco Stralis, Mercedes Sprinter, Citroen Berlingo, FIAT Multipla, Mercedes B Class, Mercedes E-200, Opel Zafira, Škoda Octavia, VW Caddy, VW Passat i VW Touran.
Reli je na svojoj trasi iskoristio rastući broj pumpi sa prirodnim gasom, čiji broj se drastično povećao u poslednjih sedam godina, dostignuvši cifru od 4.000 u Evropi, a od toga 900 „samo“ u Nemačkoj. Ova distributivna mreža prirodnog točionica gasa ima potencijal da opskrbi više od 1,5 miliona vozila u Evropi. Reli Plavog koridora je ujedno istakao dostupnost prirodnog gasa i na tranzitnim putevima između istoka i zapada.
Porast vozila na prirodan gas podstaknut je ekološkim interesima, kao i ekonomskim koristima za potrošače. Za razliku od benzinskih i dizel emisija, kod gasnih emisija čađ i ugljen-monoksid su svedeni na minimum, što je značajno umanjilo uticaj na respiratorno zdravlje ljudi, a i u skladu je sa emisionim standardima. Gasovi staklene bašte, CO2 i N2O, takođe su smanjeni za trećinu.
Korišćenje prirodnog gasa je posebno efikasno za smanjenje emisija kod lakih i teških vozila u oblasti transporta. Teretna vozila koja koriste TPG mogla bi da budu efikasno rešenje za ovaj sektor. U oblasti urbanog transporta, Gasprom sarađuje sa poljskim regionalnim proizvođačem autobusa „Solbus“ kako bi razvili i komercijalno rukovodili flotom autobusa u Poljskoj koja bi koristila TPG.
Cena je takođe ključna za ovaj sektor. Gas se trenutno prodaje na pumpama po ceni za trećinu manjoj od benzina, što ga čini privlačnim i ekonomičnim izborom sve većeg broja vozača i tranzitnih kompanija. Sva je prilika da će ova razlika u cenama i dalje rasti zbog bolje dugoročne perspektive gasa. Međunarodna energetska agencija procenjuje nadoknadive rezerve konvencionalnog gasa na 250 godina, u odnosu na 40-50 godina za naftu.
Štaviše, tehnologija napajanja gasom vozila je već široko dostupna za nove automobile, kamione i autobuse. Dok je komprimovani prirodni gas (CNG) već poznato rešenje za lične automobile i gradske autobuse, tečni prirodni gas (TPG) pruža veći intenzitet goriva koji bi mogao da koristi teškim kamionima i međugradskim autobusima, a tome se uvek može dodati i biogas.
Predviđa se da će broj vozila na prirodan gas dostići 20 miliona do 2020. godine. Ipak, ova brojka bi lako mogla biti premašena uz veću svest građana i podršku evropskih vlada. Na primer, italijanska vlada, prvi pokretač u ovoj oblasti, je pružila finansijsku pomoć građanima za ugradnju gasa u svoja vozila ili kupe nova na prirodni gas. Šira primena ovakvih programa promovisala bi svest o ovoj tehnologiji, dovela bi do povećanja broja pumpi sa gasom i pomogla u smanjenju emisija izduvnih gasova.
Na evropskom nivou, politika se kreće u pravom smeru. Nedavne mere navode proizvođače da smanje prosečnu emisiju CO2 svojih vozila, što daje podstrek za usvajanje tehnologije niske emisije ugljenika, uključujući i vozila na prirodan gas. Euro 6 standard, koji će se primenjivati od 2015. godine će takođe strogo ograničiti emisiju azotnih oksida, što će u velikoj meri dati prednost prirodnom gasu nad benzinom i dizelom i dovesti do poboljšanja kvaliteta vazduha.
Gasprom i njegovi partneri vide transportni sektor kao perspektivno novo tržište za gas u Evropi. Gasna infrastruktura je sigurna investicija i Gasprom već ubrzano gradi pumpe u Rusiji. S obzirom na već izgrađenu mrežu gasovoda širom Evrope, promocija tehnologije na kontinentu predstavlja prirodan korak.
I dok vlade ostaju za korak iza tehnologije, ostaje nada da je reli „Plavi Koridor“ pružio ekološku i komercijalnu inspiraciju evropskim industrijama i građanima demonstrirajući da je voziti na prirodni gas sada bezbednije, ekonomičnije i ekološki poželjnije rešenje.
Tečni zemni gas ili tečni prirodni gas ( TPG) je jedan od oblika u koje se, radi lakšeg transporta, pretvara zemni gas. Osim TPG koristi se i oznaka LNG, prema engleskom nazivu.
Tečni naftni gas (TNG ili LPG od engl. Liquefied Petroleum Gas), odnosno auto gas, je smeša ugljovodoničnih gasova, koja se koristi kao ustaljeno gorivo za automobile ili druge potrošače. To je savremeni naziv za propan-butan (koji se, između ostalog, prodaje u "butan bocama").
Komprimovani zemni gas ili komprimovani prirodni gas je jedan od oblika u koji se, radi lakšeg transporta i čuvanja, pretvara zemni gas. Koriste se oznakeKPG i CNG, a najpoznatiji je pod imenom metan.
vrele gume