Otkrivena najstarija ulica u Beogradu!
Donji grad na Kalemegdanu čuva mnogobrojne tajne davnih vremena. Dečiji grob star oko 1.500 godina, kao i najstarija sačuvana beogradska ulica samo su delovi ove istorijske riznice koje su ovih dana otkrili arheolozi.
Šta se još "krije" u Donjem gradu i šta su arheolozi otkrili tokom najnovijih ovogodišnjih iskopavanja, na delu od Istočne do Vidin kapije, za MONDO otkriva naučni savetnik Arheološkog instituta u penziji dr Marko Popović.
Arheolozi su tokom nedavnih istraživanja naišli na dosta zanimljive i složene situacije – otkrivena je pristupna komunikacija ka Istočnoj kapiji Donjeg grada koja je predstavljala glavni ulaz u Donjogradsko naselje, pronađena je i kaldrmisana ulica iz prve polovine 16. veka koja je praktično najstarija beogradska sačuvana ulica, kao i dečiji grob iz 4. ili sa početka 5. veka...
Duž severoistočnog bedema, gde su u otkobru arheolozi sa Arheološkog instituta u Beogradu otpočeli iskopavanja, nalaze se i veliki turski objekti koji su najverovatnije odgovorali potrebama pristaništa.
“Mi smo samo otkrili delove tih objekata, budući da ograničnem sredstvima nismo mogli da širimo istraživanja dalje. Tu su velike prostorije, vrlo lepo građane klesanim kamenom, a svodovi su od tankih opeka. Naravno, sve je to dosta urušeno, jer je taj deo grada stradao krajem 17. veka i 1.717 godine kada je 14. avgusta eksplodirao veliki barutni magacin u Donjem gradu tokom austrijske opsade Beograda“, rekao je Popović
Kada su Austrijanci zauzeli Beograd, otpočela je i velika rekonstrukcija grada i iz tog perioda arheolozi su nedavno našli vrlo impresivne ostatke fortifikacija (utvrđenja) koje nažalost nisu nikada bile završene.
“To je jedna velika tzv. kontra garda koja se nalazila ispred Istočne kapije i od nje su sačuvani masivni lukovi sa stupcima, koji su do sada bili zatrpani šutom. Oni su sada otkriveni, međutim, ta linija kontra garde se produžava sve do ispod Jakšićeve kule i to će biti predmet naših daljih istraživanja“, kazao je Popović i najavio da će u fokusu biti ostaci fortifikacija sa početka 18. veka.
Sa ovogodišnjim istraživanjima u Donjem gradu, arheolozi su definitivno potvrdili da na severoistočnom frontu, to je prostor između Istočne kapije (Karla VI) i Vidin kapije, postoji veoma moćan i dobro očuvan kulturni sloj iz rimskog i ranovizantijskog vremema.
U jednoj sondi, ispod prilaza Istočnoj kapiji, otkriven je kulturni sloj koji pokazuje indicije o životu naselja u priobalju Save i Dunava, u doba antike 2. i 3. veka, a zatim i u doba rane vizantije 5. i 6. veka.
“Tu su sad prve indicije, jer istražena površina je veoma mala, ali otvara mogućnosti da se programiraju istraživanja na celom prostoru severoistočnog fronta gde postoji vrlo dobro očuvan kulturni sloj iz doba antike i kasne antike sa vrlo dobrim arheološkim nalazima, a takođe, ako se otvore veće površine, tu će verovatno biti i mogućnosti da se otkriju neki objekti koji bi tu mogli da budu prezentovani“, rekao je Popović.
Postoje i indicije da se tu nalazi i sloj iz 9. i 10. veka, koje već postoji u Donjem gradu, ali još nije potvrđeno da li ga ima i na ovom lokalitetu gde su sada rađena iskovanja na prostoru ispod Jakšićeve kule.