Nije baš sve kao što piše na proizvodu Zdravstveni preparati na etiketi često imaju netačne tvrdnje. Evo nekoliko najčešćih.
Rastvori za čišćenje kontaktnih sočiva - “bez trljanja”.Šta se krije iza toga: rastvor za čišćenje sočiva sa oznakom “bez trljanja”, ispunjava zahteve američke Savezne agencije za hranu i lekove (FDA) u smislu da ubija bakterije, ali ne uklanja mrtve bakterije sa površine sočiva.
“Ispiranje sočiva bez trljanja će ubiti bakterije, ali neće ukloniti njihova mrtva tela”, kaže za "Mens helt" (Men's Health) Kristina Sint, predsednica odseka za rožnjaču i kontaktna sočiva Američke optometrijske asocijacije.
Samo trljanjem možete dobiti idealno čista sočiva Ovo je od ključne važnosti, jer nošenje sočiva pokrivenih slojem mrtvih bakterija vodi ka iritaciji i infekciji.
Šta raditi: držeći sočivo na dlanu, trljajte ga rastvorom pet sekundi. Zatim ga ispirajte rastvorom još pet sekundi. "Osim toga, isperite i posudu za sočiva", kaže Sint. Taloženje mrtvih bakterija stvara sloj koji sprečava potpuno čišćenje.
Voda obogaćena vitaminima - “dobar izvor nekih hranjivih materija prisutnih u voću”.Šta se krije iza toga: “Voda obogaćena mineralima i voćnim aromama sadrži samo neke nutrijente u količinama prisutnim u voću”, kaže Dejvid Malen iz Saveta za bolji biznis koji promoviše fer odnose između proizvođača i potrošača.
Oni možda sadrže adekvatne količine nekih minerala, kao što su kalijum ili cink, ali obično imaju znatno manje nekih drugih ključnih sastojaka, kao što je vitamin C.
Šta raditi: ako zaista želite kompletne hranljive sastojke voća, uključujući i punu dozu vitamina C, pojedite narandžu.
Suplement za zdrave zglobove - “sadrži glukozamin, koji dokazano smanjuje bol u zglobovima”.Šta se krije iza toga: glukozamin, glavna komponenta suplementa, zaista se nalazi u zdravoj hrskavici, ali ne i u prirodnoj hrani.
Na nalepnicama se često naglašava prisustvo ovog sastojka u suplementu, ali analiza deset kliničkih studija objavljena u časopisu "British Medical Journal", pokazala je da glukozamin nije bio ništa bolji u olakšavanju bola u zglobovima od placeba. Autori studije su preporučili društvima za zdravstveno osiguranje da ne snose troškove ovakvih suplemenata.
Šta raditi: Tvrdnje proizvođača uvek treba uzimati sa dozom opreza. Ako vas bole zglobovi, ne lečite se sami, idite kod lekara.
Zaštitna krema za sunčanje - “vodootporna”.Šta se krije iza toga: nijedna krema za sunčanje nije sasvim vodootporna. “Vodootporno ne znači da možete čitav dan da provedete u bazenu”, kaže dr Ana Klajnsmit iz Američke dermatološke akademije.
Da bi krema dobila oznaku "vodootporna", potrebno je da zadrži zaštitnu funkciju nakon 40 minuta boravka u vodi.
Šta raditi: ponovo se namažite zaštitnom kremom nakon svakih 60 do 90 minuta, savetuje dr Klajnsmit, kao i kod bilo koje druge kreme za sunčanje.
Krema za brijanje - “vlaži i smiruje kožu”.Šta se krije iza toga: krema za brijanje najbolje funkcioniše kada je utrljate, ali većina muškaraca je samo nanese na kožu, kaže dr Dejvid C. Stajnberg, konsultant za ličnu negu. Uljani sastojci kreme moraju da prodru u kožu da biste je podmazali i zaštitili, tako da krema sama po sebi ne “vlaži i smiruje kožu”.
Šta raditi: ili koristite gel, koji vas tera da ga utrljavate, ili kremu koristite kao gel - trljajte, trljajte, trljajte.
(MONDO)