Briga o intimnim delovima telo je mnogim ženama opsesija, ali dezodoransi i mirišljave maramice prave više štete nego koristi.
Prema rečima britanskog ginekologa Ostina Ugvumadue, sve više žena koristi preparate za uklanjanje mirisa kao zamenu za lečenje problema poput kandidijaze ili bakterijske vaginoze.
Iako poboljšavaju miris intimnih delova, Ugvumadua upozorava da se radi o potpuno nepotrebnim proizvodima, koji "iskorišćavaju žensku nesigurnost oko njihovih tela."
Oglašavanje i natpisi na ambalažama tih proizvoda namerno stvaraju utisak da žene treba da budu savršeno čiste, inače rizikuju infekcije.
Istina je, tvrdi Ugvumadua, potpuno suprotna: vagine su savršeno izbalansirani ekosistemi, a bakterije koje se nalaze u njima igraju ključnu ulogu u ginekološkom zdravlju.
Osećaj neugodnog mirisa najčešće je umišljen, ali ne uvek. Svaka šesta žena u nekom trenutku života mogla bi oboli od bakterijske vaginoze - kada se poremeti ravnoteža ekosistema bakterija u vagini. Najčešće prolazi bez simptoma i prolazi sama od sebe, ali ako uzrokuje simptome, poput neugodnog mirisa, može da se leči antibioticima, piše Jutarnji list.
Pokušaji prikrivanja mirisa mogu uzrokovati više štete nego koristi. Istraživanja su pokazala da su žene koje koriste mirisne sapune, kupke s mehurićima ili posebne dezodorans sklonije razvoju bakterijske vaginoze, jer mogu da uklone i prirodne zaštitne bakterije.
Doktor Ugvumadu je naglasio da, ako se redovno tuširate i nosite čisto donje rublje koje nije sintetičko, vaši intimni delovi ne zahtevaju nikakvu drugu njegu.
Srbija Danas