Kokice - PopcornKokice (engl. popcorn) je naziv za zrna posebne vrste kukuruza (t.zv. pucavac) koja nastaju pri zagrijavanju na oko 200 °C . Nemasne i nezasoljene ili nezaslađene kokice su niskokalorične i spadaju kao cjelovite žitarice u kategoriju zdrave hrane.
Bogate su vlakana, vitamina B1 B2, kalija, ugljikohidrata i magnezija. Nešto manje sadrže bjelančevine, niacina i folata.
Energija - 1580 kJ, 376 kcal UH – 72 gBjelančevine – 13 gMasti - 4 gKokice nastaju pečenjem zrna kukuruza koja zbog tlaka i vrućine puknu, a škrob iznutra formira bijeli dio kokice. Taj bijeli dio kokice može biti u obliku ruže (leptira) ili gljive. U kinima i sličnim mjestima koriste se uglavnom ruže jer izgledaju veće i ljepše.
Povijest KokicaPovijest kokica započinje prije više od 5000 godina i dolazi nam iz dalekog Meksika. Kokice su prvobitno bile zamišljene kao zanimljiva igra u kojoj su se na vruće kamenje, položeno iznad logorske vatre, bacala zrna koja su tokom pečenja letjela na sve strane, a cilj je bio uhvatiti što više kokica. Nagrada su bile, naravno, uhvaćene kokice.
Zrnca kokica, stara preko 1000 godina, pronađena su na istočnoj obali Perua. Metoda očuvanja peruanskih Indijanaca su bile toliko učinkovite, da 1000 godina kasnije, ove kokice još uvijek pucaju iznad jake vatre.
Indijanci Sjeverne i Južne Amerike su još prije 2000 godina uživali u kokicama. Današnje tinejdžerke bi zasigurno zgroženo odabacile nakit napravljen od kokica, no Kolumbo je 1942. godine promatrajući Indijance, zamjetio zanimljiv "kokičarski" nakit i "kokičarske" ukrase na haljina. Cortez, još jedan europski globalni istraživač, je pišući svoj dnevnik o Astecima, također zabilježio par redova o svečanim odorama s ovim ukrasima. Kod Asteka, kokice nisu bile važne samo zbog estetike, već su predstavljale i dobru volju i mir, pa ne čudi da su kipove bogova plodnosti, kiše i kukuruza ukrašavali ogrlicama od kokica.
Nevjerojatno jasna dokumentacija kokica dolazi iz pera španjolca koji je opisivao svečanost u čast asteškog boga koji bdije nad ribarima: "Zovu ih momchitl, vrsta kukuruza koji poput rafala tijekom prženja i otkriva svoj sadržaj i čini se poput jako bijelog cvijeta, a kažu da je to tuča koju im je dao bog vode."
Neka indijanska plemena su otkrila užitak pečenja kokica dok su zrna još na klipu. To je predak amerikancima omiljenog kukuruza s maslacem. Winnebago indijanci imaju dugu povijest uživanja u jedenju kokica na klipu i držanja uha blizu klipa prilikom pečenja.
Kokice su postale toliko popularne da su se posluživale sa šećerom i šlagom za doručak. Radi se o prvom cereal breakfast-u.
Prva knjiga recepata koja spominje kokice je iz 1846, a krajem 19. stoljeća bile su u prodaji kuharice u kojima su bili recepti za škrobne kugle, slatke kokice, kolače od kokica, kokice kao ukras na juhi i čokoladne kokice. Jedna od metoda pravljenja kokica bila je stavljanje zrnja kukuruza u lonac pun masti, a kad bi se zrno pretvorilo u kokicu, isplivalo bi na površinu.
U to vrijeme postojale su kokice s okusom naranče, limuna, ruže, metvice, meda i vanilije. Nedavno je ogromnoj obitelji okusa kokica dodan i okus šunke, a tvrtka koja ih proizvodi tvrdi da su i košer.
Nakon 1885. godine (koja se smatra godinom izuma kokica), kolica s kokicama su se mogla vidjeti na svakoj ulici.
Kokice koje se mogu napraviti doma su došle puno kasnije, tek 1925. godine i postale su jako popularne među onim skupinama koje su ih si mogle priuštiti. U ovoj najzdravijoj grickalici se uživalo i tijekom Velike depresije, jer je to bio jedan od rijetkih luksuza koje su si obitelji mogle priuštiti. Američkim vojnicima, koji su se borili u Drugom svijetkom ratu, se slao šećer, pa su se kokice zbog manjka slatkiša jele tri puta više nego do tad.
Završetkom rata i dolaskom televizije u sve više domova, prestaje se ići u kino, a time se smanjila i potrošnja kokica. Trebalo je nekoliko godina da se ljudi naviknu grickati kokice dok gledaju film u svom domu.
Američki dan kokica je 19. siječnja, Dan kokica s okusom karamele je 7. travnja, a mjesec pravljenja kokica je kolovoz. Amerikanci godišnje pojedu oko 500 milijuna tona kokica.
Kokice se rade od samo jedne od šest vrsta kukuruza, a najveći američki festival posvećen omiljenoj grickalici je Marionski festival kokica koji se održava u saveznoj državi Ohio i svake godine privuče oko 200.000 ljudi.
Kokice su prva hrana koja je namjerno zagrijana mikrovalovima. Godine 1946. doktor Percy Spencer eksperimentirao je s novim tipom vakuumske cijevi i primijetio da mu se čokolada u džepu rastopila. Iz znatiželje je stavio nekoliko zrna kukuruza blizu magnetrona i uključio ga. Nakon što se zrnje pretvorilo u kokice, doktor Spencer shvatio je da je na tragu nečeg zanimljivog i s vremenom je izmislio prvu mikrovalnu pećnicu.
Jedna od najčešćih upotreba mikrovalnih pećnica danas je za pravljenje kokica i većina ih ima poseban gumb samo za tu funkciju.
(the majka)
Juče u 19:26 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Juče u 19:19 od Emelie
» Reggae muzika / stilovi
Juče u 19:09 od Emelie
» Domaći izvođači
Juče u 18:21 od Emelie
» Čudni tekstovi,nasmej me :))
Juče u 15:53 od Emelie
» Ko je za kolce?
Juče u 15:24 od Emelie
» Uz ovo kuliram
Juče u 15:20 od Emelie
» Jedna stara stvar
Juče u 14:18 od Emelie
» Uživo...
Juče u 13:51 od Emelie
» A malo bluesa?
Juče u 13:46 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Juče u 13:43 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Juče u 13:40 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Juče u 13:37 od Emelie
» Najljepše balade
Ned 24 Nov - 7:30 od andjeo
» Muzika za ..Moje Uši ...
Pet 22 Nov - 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie