KAKO ĆE SE GRAĐANI PO ZAKONU BRANITI OD NASILNIKA
ODBRANA I ZAŠTITA Suzavcem i strujom na lopove i silovatelje
Tamara Marković-Subota/ blic.rs
Ukoliko vam u stan upadne lopov ili vas na ulici sačeka huligan, imate pravo da pucate na njega, naprskate ga u oči biber-sprejom ili ga onesvestite elektrošokom.
Ovo predviđa novi zakon o oružju i municiji koji će uskoro biti usvojen i koji prvi put reguliše pitanje šta je sve dozvoljeno u samoodbrani.
Do sada ste za nošenje sprejeva za odbranu i elektrošokera mogli da budete kažnjeni pet godina zatvora, dok će po usvajanju novog zakona ova sredstva za samoodbranu biti potpuno legalizovana. Jedini uslov jeste da sprej i elektrošoker prijavite policiji.
Kada je upotreba oružja u pitanju, uslovi su pooštreni, a dozvole za nošenje potpisivaće direktor policije.
- Gasne sprejevi moći će da koriste stariji od 16 godina, a elektrošokere stariji od 18 godina. Oni predstavljaju oružje za ličnu bezbednost i u tu svrhu se mogu upotrebiti - kaže za “Blic” general policije Zorica Kasalica.
Da ne bude zabune, građani će od lopova i kriminalaca koji im upadnu u kuće i stanove i dalje moći da se brane bejzbol palicama, noževima i svime što im padne pod ruku. Ali ta hladna oružja ne smete nositi na ulici jer ćete biti kažnjeni.
- Ukoliko vam naoružani provalnik upadne u stan i izvrši “protivpravni napad na vaš život i telo”, imate pravo da u samoodbrani koristite sve što vam se nađe pri ruci. Ali da li je vaša reakcija u zakonskim okvirima ili ste prekoračili nužnu odbranu, ceniće dalje sud - kaže za “Blic” advokat Miro Bojić.
Novi zakon najviše će biti od koristi ženama. Statistika kaže da je svaka treća žena žrtva fizičkog nasilja, a svaka deseta seksualno zlostavljana. Žene su stalna meta manijaka u prevozu, lopova i silovatelja, a gasni sprejevi i elektrošokeri mogli bi da budu prva odbrana od napada.
Šta se nosi po Srbiji
Krivični zakonik Srbije jasno zabranjuje nošenje svih sečiva koja mogu naneti povrede. Svi noževi, bodeži, kame, sablje, „bokseri“ koji su takođe popularno hladno oružje, kao i bejzbol palica po zakonu moraju da budu konfiskovani. Zaprećena kazna za posedovanje tih predmeta je 60 dana zatvora ili 10.000 dinara, a osoba u čijem se posedu nalazi goni se prekršajno a ne krivično.
Pištolji uz zdravstvenu potvrdu
Dva nova uslova za dobijanje dozvole za posedovanje i korišćenje oružja jesu zdravstvena sposobnost koja je ranije postojala samo prilikom nabavljanja oružja i „opravdani razlog za posedovanje oružja“, rekao je ministar policije Nebojša Stefanović i dodao da će podzakonskim aktima bliže biti uređeni uslov o zdravstvene sposobnosti. Legalnim vlasnicima oružja biti omogućeno da ga nesmetano poseduju i koriste u zakonom dozvoljene svrhe, za lov, sport, kolekcionarstvo i samoodbranu.
Novi uslovi za nošenje oružja
Dozvolu za vatreno oružje za ličnu bezbednost, prema novom zakonu, građani će dobijati mnogo teže nego danas.
- Prvo će morati da dokažu da im je bezbednost toliko ugrožena da je nošenje oružja neophodno. Ukoliko bi se upotrebilo oružje, okolnosti upotrebe bi se posebno proveravale u okviru sudskog postupka. Nova dozvola važiće pet godina, ali može biti i ukinuta ukoliko prestanu razlozi zbog kojih je izdata - kaže general Zoran Kasalica.
Odgovaraćete u slučaju odbarane nožem
Upotreba noža u samodobrani i po novom zakonu može biti kažnjivo.
Ukoliko iskoristite nož protiv napadača koji vam je upao u kuću, nećete biti kažnjeni zato što imate nož, ali ćete odgovarati zato što ste ga u odbrani upotrebili.