Име „панда" води порекло из хималајског језика, вероватно непалског. Ово име је оригинално примењено на црвене панде. Све до 1901. године, када је откривена веза између ове две врсте, џиновска панда је била позната као ишаран медвед или шарен медвед (Ailuropus melanoleucus).
Када би превели њено име са кинеског језика, буквално би имало значење „медведа мачке“. Овај назив није случајан. Наиме, већина медведа има округле зенице. Изузетак је џиновска панда, чије су зенице вертикално постављене, као код мачака.
Крзно џиновске панде је црно-бело. Одрасли мере око 1.5 метарa дужине, а до рамена су око 75 центиметара високи. Мужјаци могу тежити до 115 килограма, док су женке генерално ситније, тежећи до 100 килограма с времена на време. Такође имају и кратак реп дугачак приближно 15 центиметара.
Шапу џиновске панде сачињавају „лажни палац" и пет прстију. Палац је заправо модификована кост у оквиру кости пешћа, представља потпору шапи и помаже панди да држи бамбус док једе.
Једна тибетска легенда је покушала да објасни како су панде добиле своје јединсвене боје. Некада давно, панде су живеле у високим планинама Тибета. Њихово крзно је било снежно беле боје. Били су пријатељи са младом пастирицом која им је чувала крдо у планинама у близини села. Једнога дана мајка панда и њено младунче су се играли са пастирицом, када је изненада, младунче напао јак и гладан леопард. Она је успела да заштити младунче, склањајући га, али је њу леопард убрзо убио. Остале панде су биле толико тужне да су организовале службу за пастирицу, такође желећи да никада не забораве њену жртву за младунче панде. Локални обичај у планини је био да се прекрију руке и ноге пепелом у знак сећања на настрадалу. Панде су биле веома тужне и горко су плакале. Обрисале су очи шапама и прекриле уши не би ли блокирале звук плача. Почеле су се међусобно грлити не би ли се тако утешиле и док су то чиниле пепео је зацрнио делове крзна преко којих су прелазиле њихове шапе до су се грлиле. Панде намерно нису хтеле да сперу црне шаре у знак сећања на девојку која је погинула.
Не постоји тачно објашњење порекла речи „панда“.Најближи кандидат је непалски реч „пониа, вероватно мислећи на адаптираност зглоба кости.Западни свет је првобитно применио овај назив црвеној панди.До 1901, када је погрешно наведено да је у вези са Црвеном Панда,Ђиновска Панда је била позната као „прошарани медвед" (Аилуропус меланолеуцус) или „партицолоред медвед“. У већини енциклопедијских извора, име „панда" потиче из мање познате врсте црвена Панда, тако неопходност укључивања „гиганта" и „мање / црвено" префикси испред имена. Чак и у 2010-oj,Британска енциклопедиа се још увек користи име "џиновски панда" или "Panda Bear" за медведа, упркос међународној употреби речи „панда“. Од најранијих колекција кинеске списа, кинески језик дао носе 20 различитих имена, као што 花 熊 (Хуа кионг) „приметио медведа" и 竹 熊 (џу кионг) „од бамбуса имају" . Најпопуларнијих имена у Кина данас су 大熊猫 (да Ксионг МАО), буквално „велики медвед мачка“, или само 熊猫 (Ксионг МАО), „медвед мачка“. Име је можда инспирисано очима ђиновске Панда, које имају мачије вертикалне прорезе. На Тајвану, популарни назив за Панда је инвертовани 猫熊 (МАО кионг) „мачка медвед“, иако многе енциклопедије и речници на Тајвану и даље користе „медвед мачка“, као исправно име.
Veliki panda je sisar uobičajeno kvalifikovan u porodicu medvjeda, Ursidae, iz središnje i južne Kine. On je istovremeno i jedina vrsta (Ailuropoda melanoleuca) roda Auliropoda. Njegovo glavno jelo je bambus, ali može jesti i drugu hranu, kao med. Veliki panda je jedan od najugroženijih životinja na Zemlji: otprilike 1.600 panda živi u divljini i nekih 160 je u ustanovama kao što je ZOO prema spisima od 2004.
Veliki panda živi u planinskim regijama poput Sečuana i Tibeta. Simbol je Word Wildlife Funda (WWO). Jede lišće, živeći skoro uvijek na bambusu. Panda je poznata po tome što jede jaja, ponekad ribu, i neke insekte zajedno sa bambusom. To su potrebni izvori bjelančevina.
Veliki pande su vrlo ugrožena vrsta. Ubiti pandu je u Kini bilo kažnjivo smrću do 1997., otkada je kazna 20 godina zatvora.
Obilježja
Veliki panda dosegne veličinu od 120 do 150 cm, a rep mu je, kao i kod drugih medvjeda malen, dug samo oko 12 cm. Težina odrasle životinje kreće se od 75 do 160 kg. Građa tijela mu je kao kod drugih medvjeda, no potpuno odudara izraženo kontrastno crno-bijelo obojenim krznom.
Glava pande čini se krupnijom od glava drugih medvjeda zbog izraženije lične kosti i snažnije muskulature za žvakanje. Kao većina medvjeda, ima 42 zuba, ali su mu pretkutnjaci i kutnjaci veći i širi nego kod drugih vrsta ove porodice, što je prilagodba specifičnoj prehrani. Još jedna specifičnost ove vrste je i "lažni palac", izraslina kojom pridržava bambus dok jede. Penis velikog pande dug je oko 3 cm.