Kralj birao skupo, Tito voleo aktove
Aleksandar Karađorđević kupovao dela svetskih umetnika, a Broz uzimao poznate domaće stvaraoce. Čuveni Paja Jovanović brinuo o državnoj zbirci
Portret kralja Aleksandra i Karađorđevica - Pavle Paja Jovanovic
NEMA više tajni o umetničkoj zbirci Dvorskog kompleksa na Dedinju. One su otkrivene u luksuznom dvotomnom i dvojezičnom katalogu, koji je sinoć predstavljen u Belom dvoru. „Katalog državne umetničke kolekcije“ kruna je osmogodišnjeg istraživačkog rada istroičarki umetnosti dr Jelene Todorović i mr Biljane Crvenković. U njemu su sva umetnička dela koja se nalaze u dedinjskim dvorovima.
Ežen Delakroa
Stvarana od tridesetih do osamdesetih godina 20. veka kolekcija sadrži 315 vrednih umetničkih dela. Beli dvor krase radovi poznatih umetnika, među kojima su Nikola Pusen, Fransoa Mije, Jan Brojgel, a tu je i portret kralja Aleksandra Prvog, autora Paje Jovanovića. U Kraljevskom dvoru se nalaze dela Šarla Lebrena, Andree Aloviđija, Jakopa Grasija, Ežena Delakroa, Ogistena Pažua, Ivana Meštrovića, Frana Kršinića, Vlahe Bukovca...
- U stvaranju umetničke kolekcije ključnu ulogu imale su dve ličnosti čije su ideje i vizije, ali i mogućnosti i interesovanja, oblikovale zbirku evropske umetnosti. To su kralj Aleksandar Karađorđević i njegov brat od strica knez Pavle - kaže Jelena Todorović, jedna od autorki kataloga.
Odluke o otkupu umetničkih dela za Kraljevski dvor donosio je isključivo kralj Aleksandar, ali zbirka evropske umetnosti ne bi imala današnje obličje da nije bilo kneza Pavla.
- Njegova kolekcionarska interesovanja, veze sa galeristima, muzejima i velikim trgovcima umetničkih dela omogućila su mu da bude odlučujuća ličnost u stvaranju zbirke - objašnjava Todorovićeva.
- Mada su finansijske mogućnosti mlade države bile prilično skromne, stvaranje državne umetničke kolekcije bilo je jedan od prioriteta, pa su izdvajana značajna sredstva.